Piotr Rosiak

Piotr Rosiak Software Engineer
Sii Polska (DWH
Consultant / IT
Coordin...

Temat: Model tabelaryczny BISM

Witam serdecznie,
wraz z SQL Server 2012 pojawiło się często przewijane pojęcie BISM - BusinessIntelligence Semantic Model.
Oprócz standardowego wielowymiarowego modelu istnieje możliwość instalacji instancji i utworzenia hurtowni w trybie tabelarycznym, który bardzo przypomina relacyjną bazę danych, jednak posiada kilka różnic. Zapytania w tym modelu piszemy za pomocą DAX (Data Analysis eXpressions) lub dobrze znany MDX.

Czy spotkał się już ktoś z użyciem tego modelu w dużym projekcie? Jakie są odczucia?
Piszę na ten temat pracę magisterską (semantyka w BI) i interesuje mnie zdanie z praktycznego punktu widzenia.

Pozdrawiam
Maciej Jasiński

Maciej Jasiński Business
Intelligence
Developer

Temat: Model tabelaryczny BISM

Odczucia pozytywne :-)
W dużych projektach Tabular to może być raczej ciężko odnosić się do produkcyjnych wdrożeń (trochę za świeży produkt).
Jestem na etapie przepisywania małego OLAP na model Tabelaryczny (małego w sensie 40 wymiarów hierarchicznych i jakieś 30 miar sprzedażowych). Na mój gust DAX daje spore możliwości tworzenia kalkulacji i wyliczania kolumn "w locie". Boli trochę brak wsparcia dla SCOPE-ów, brak akcji (nie zdefiniujesz sobie co chcesz widzieć w DrillTrough), nie zrobisz Parent-Child.
Jeśli chodzi o prędkość działania, to zapytania DAX chodzą dość szybko, ale zcache'owany rezultat MDX też jest w sumie szybki ;-)
No i ważna rzecz funkcjonalna: jak chcesz zrobić wizualizację danych w Power View bezpośrednio "na bazie" a nie na danych z arkusza xlsx no to jedyna droga to model tabelaryczny.
Model tworzyłem przez VS i parę razy natknąłem się na sytuację gdzie np. model na serwerze nie chciał mi się odświeżyć (a to typu danych nie odświeżył, a to nie ukrył kolumny w tabelach), pomagało z reguły restart VS albo czasem wręcz restart całej usługi.

Pozdr
Grzegorz Stolecki

Grzegorz Stolecki konsultant Business
Intelligence, SQL
Server, MVP

Temat: Model tabelaryczny BISM

Tworzę (a raczej moi klienci sami to robią) tego typu modele w Excel 2013 (Power Pivot + Power View) - dużo prościej jest wyjaśnić zasady tworzenia takich modeli w porównaniu do UDM (czyli zwykłych kostek OLAP SSAS).
Maciej celnie wskazał braki - ja jeszcze dodam - ciągłe myślenie o pamięci w trybie in-memory, ciągłe myślenie o ograniczeniach w trybie DirectQuery.
Dlaczego robię te modele w Excel? - kapitalna możliwość spięcia tabelki Excel z danymi modelu BISM - użytkownicy to kochają :-)

pozdrawiam



Wyślij zaproszenie do