konto usunięte

Temat: Wybieranie zmiennych

Witam,
natrafiłem na mały problem przy prowadzeniu obliczeń. Przy analizie regresji liniowej, chciałbym wybrać poziom istotności, który wynosiłby 0,05. Tutaj się zaczynają schody, bo dane, które analizuję trochę ważą i tracenie za każdym razem kilku godzin uważam za stratę czasu. Chcę, żeby grupy zmiennych, które są statystycznie istotne mogły być zaznaczone w SPSS. Jest na to jakiś prosty sposób, czy muszę z raportu odczytywać dane, które mnie interesują?
Pozdrawiam
Maciej B.

Maciej B. Doktorant

Temat: Wybieranie zmiennych

Witam,

przyznam, że z Twojego opisu za bardzo nie rozumiem o co Ci chodzi...masz na myśli dobór zmiennych w regresji?

Jeżeli chcesz żeby zostały tylko istotne zmienne to pod zmiennymi zależnymi masz taką rozwijaną listę, która określa metodę doboru zmiennych. Możesz tutaj wybrać np. metodę krokową. W opcjach możesz zmienić poziom alfa na taki, który Ciebie interesuje.

Mam nadzieję, że o to chodzi.

pozdr,
MB

konto usunięte

Temat: Wybieranie zmiennych

Dokładnie o to chodzi. Problemem jest to, że chciałbym później przenieść zmienne, które mnie interesują do nowego pliku danych. W raporcie umieszczone są wszystkie informacje w krokowej, a mnie interesuje tylko przeniesienie zmiennych, które są istotne do nowego pliku danych.
Maciej B.

Maciej B. Doktorant

Temat: Wybieranie zmiennych

Zrób tak:
wejdź w opcje -> etykietowanie -> opisywanie tabel przestawnych i tam zmień "Zmienne w opisach pokazywane są poprzez" na nazwy.

Następnie jak już otrzymasz swoją końcową tabelę ze zmiennymi istotnymi możesz użyć kodu:


SAVE OUTFILE='c:\plik.sav'
/keep=zmienna_y <wklejone przez Ciebie zmienne>
/COMPRESSED.


Tak będzie najszybciej ;)Maciej B. edytował(a) ten post dnia 07.04.12 o godzinie 17:59

konto usunięte

Temat: Wybieranie zmiennych

Poradziłem sobie w inny sposób, ponieważ Pana sposobem Panie Macieju nie mogłem opisać aż tylu zmiennych, które posiadam (jest ich ponad 50 tysięcy). Sposób polegał na wykonaniu regresji, z jednoczesnym zapisem statystyk do pliku .sav i późniejszym wybraniu obserwacji - Zm="SIG" & Zm2<0.05, a następnie przeniesieniu wybranych obserwacji do nowego pliku i usunięciu powyższych dwóch zmiennych. Pozostały mi same interesujące mnie dane.
Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam.
Maciej B.

Maciej B. Doktorant

Temat: Wybieranie zmiennych

50 tys. zmiennych? brzmi jak zadanie dla PLS Regession...

Następna dyskusja:

wybieranie obserwacji - pyt...




Wyślij zaproszenie do