Temat: klasyfikacja odpadów

Witam,

Mam pytanie odnośnie klasyfikacji odpadów z modernizacji linii kolejowej i ogólnie budownictwa. Moje wątpliwości dotyczą uznawania odpadów za odpady niebezpieczne lub odpady inne niż niebezpieczne i badań laboratoryjnych potwierdzających odpowiednią klasyfikację odpadów.

Jeśli w przypadku odpadów podkładów kolejowych, nie mam wątpliwości - zdemontowane odpady kolejowe "z automatu" stają się odpadem niebezpiecznym o kodzie 17 02 04* Odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi (podkłady kolejowe) i nie mają swojego "bliźniaczego odpowiednika bez gwiazdki, należy wykonać badania w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne i w przypadku pozytywnych wyników uzyskać decyzję Marszałka Województwa zmieniającą klasyfikację odpadów na odpad o kodzie 17 02 01 Drewno.
Problem zaczyna się przy klasyfikacji odpadów tłucznia i ziemi, gdyż w katalogu odpadów mamy do czynienia z odpadami „bliźniaczymi”.
Jakie badania należy wykonać dla tłucznia i ziemi, aby odpowiednio sklasyfikować odpady?
Aby tłuczeń i ziemię można było ponownie wykorzystać (wbudować) w miejscu wytworzenia konieczne są badania dla ziemi w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz dla tłucznia w oparciu Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego i Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Zakładając, że z w/w badań otrzymam wyniki mieszczące się w normach, wiem że tłuczeń z demontażu i ziemię z nasypów mogę wykorzystać powtórnie w procesie budowlanym na terenie tej samej inwestycji. Co jednak zrobić z nadwyżkami? Wiadomo, że będą to odpady, tylko o jakim kodzie, z gwiazdką, czy bez gwiazdki. Odpady będą przekazywane do odzysku poza instalacją uprawnionym odbiorcom. Czy biorąc pod uwagę brak szkodliwości dla środowiska wynikający ze spełnienia standardów Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego i Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi, mogę uznać że są to odpady inne niż niebezpieczne tj. 17 05 04 gleba i ziemia w tym kamienie oraz 17 05 08 Tłuczeń torowy (kruszywo) inny niż wymieniony w 17 05 07, czy muszę jeszcze wykonać badania w oparciu o Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 23 września 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków uznania odpadów niebezpiecznych za odpady inne niż niebezpieczne. Jeśli takie badania zostaną wykonane, to czy w przypadku wykazania, że odpady te nie mają właściwości niebezpiecznych muszę wystąpić do Marszałka o decyzję o zmianie klasyfikacji odpadów?