Jakub Sawa

Jakub Sawa sawaprojekt.pl

Temat: umowa o dropshipping

Witam,

chce rozszerzyć swoją sprzedaż o dropshipping - niestety nie miałem do czynienia z tym tematem od strony prawnej - czy może ktoś podrzucić wzór umowy ? :)

email : sklep@colia.com.pl

z góry dziękuję
Kuba
Jakub Sawa

Jakub Sawa sawaprojekt.pl

Temat: umowa o dropshipping

aby sprecyzować moje pytanie - interesuje mnie w jaki sposob jest rozwiazana sprzedaz klientom indywidualnym czyli kasa fiskalna + paragon ?
jezeli producent / dystrybutor wysyla za mnie to czy ja mam wystawic paragon i wyslac do klienta osobnym listem czy mozna to jakos rozwiazac inaczej ?

konto usunięte

Temat: umowa o dropshipping

Widzę, że cisza.
Jeżeli mogę coś doradzić - zadzwoń np. do Action'a i zapytaj o warunki umowy:)
I będziesz wszystko wiedział:)
Szymon Przybyszewski

Szymon Przybyszewski Prezes Zarządu,
Właściciel,
Writers.pl Sp. z
o.o.

Temat: umowa o dropshipping

Jeśli prowadzisz sklep gdzie płatnosci ida przez Twoje konta, a regulamin jawnie wskazuje na to, że jesteś stroną w transakcji to ty musisz tą transakcję zaksięgować z klientem, a producent wysyła mu towar a tobie f-rę.
Inna sytuacja może być kiedy np. Twoja strona jest w regulaminie potraktowana jako prezentacja oferty firmy X i jest wyraznie zaznaczone, że Twoja firma nie prowadzi sprzedaży detalicznej, a jedynie promuje X i wszystkie zamówienia są przekazywane do X wraz z danymi osobowymi klientów. Wtedy też naturalnie wszelkie przelewy muszą iść prosto do X chyba, że zajmiesz się pośrednictwem finansowym :).

konto usunięte

Temat: umowa o dropshipping

Pozwolę sobie dołączyć do dyskusji.

Dropshipping to bardzo ciekawy model handlowy. Klient dokonuje zakupu produktu na naszej stronie internetowej i płaci za niego. Zamówienie jest dostarczane do producenta (dobrze jeśli ten proces jest zautomatyzowany), który z kolei dostarcza zamówiony produkt bezpośrednio do klienta. Zarabiamy na profitach (czyli różnicach pomiędzy ceną producenta, a ceną za którą sprzedaliśmy produkty klientom).

Przed i po-sprzedażowa obsługa klienta - może to nie być trudne, jeśli potrafimy rozmawiać z klientami i nie mamy ich aż tak dużo. Schody zaczynają się w tedy, kiedy nie mamy zbytnio zdolności do rozmów z klientami lub mamy ich bardzo dużo i sami nie potrafimy wszystkich obsłużyć. W takich przypadkach można kogoś zatrudnić do obsługi klienta, ale to kosztuje.

Zwroty zamówionych produktów - z tego co wiem (ale nie jestem do końca tego pewien), to np. UPS może dostarczać zamówione produkty, jak i również przyjmować zwroty i dostarczać je z powrotem do producentów. Zakładam, że tutaj producent wysyła do nas zwrot pieniędzy, który z własnym profitem zwracamy klientowi.



Wyślij zaproszenie do