Malwina Lasko

Malwina Lasko W pogoni za ambicją

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Od dłuższego czasu planuję uruchomienie własnego sklepu internetowego. Mam już niemal gotowy cały biznesplan. Ustaliłam budżet na poszczególne etapy projektu, mam gotową bazę produktów i dostawców. Ustaliłam warunki współpracy z dostawcami, kurierami oraz pozostałymi partnerami. Również od strony organizacyjno-administracyjnej (hr, biuro, magazyn) wszystko dopięte na ostatni guzik. Ogromną luką w biznesplanie jest jedna z ważniejszych kwestii – skrypt i hosting sklepu. Bolączka wielu e-biznesmenów, która skutecznie potrafi odwlekać start biznesu. Ze względu na mój chory perfekcjonizm, nie dopuszczam myśli o wdrożeniu skryptu, co do którego nie jestem w 100% przekonana. Potrzebuję Twojej pomocy w wyborze!

Asortyment: Artykuły wykończeniowe wnętrz. Nie chcę na razie zdradzać szczegółów, dlatego posłużę się alternatywnym produktem: przyjmijmy, że będą to płytki ceramiczne. Baza produktów bardzo duża. Początkowo ok. 1000 wzorów, w niedługim czasie rozwijana do kilku tysięcy oraz inne kategorie produktów (przyjmijmy, że miały by to być np. panele podłogowe, dywany). Zależy mi na:

• Oskryptowaniu przyjaznym SEO.
• Dość zaawansowanej wyszukiwarce produktów wg cech (wg koloru, wzoru, rozmiaru i innych – możliwość konfigurowania kilku opcji jednocześnie).
• Możliwości wiązania produktów (tj. Wyświetlane na karcie produktu, produkty podobne, na zasadzie: „Ten produkt tworzy zestaw razem z produktami:”, „Ten sam wzór w innych kolorach:”, „Kupując ten produkt, może Ci się przydać:” – tu można by na przykład zamieścić polecane kleje, narzędzia do cięcia itp.).
• Zaawansowanym panelem zarządzania promocjami i rabatami – okresowe rabaty na asortyment z danej grupy towarowej, rabaty na poszczególne produkty, stałe i okresowe rabaty dla wybranych użytkowników, darmowa przesyłka przy zamówieniu na kwotę X zł.
• Możliwości wprowadzenia programu partnerskiego (procent od kwoty zamówienia poleconej osoby).
• Możliwości ingerowania w listę bestsellerów (Chcę jedynie mieć możliwość uniknięcia sytuacji, iż klej czy nożyk dołączany do każdego zamówienia będzie wisiał na pierwszym miejscu listy).
• Obsłudze klienta na zasadzie LiveChat’u.
• Integracji z porównywarkami cen, Pocztą-polską, programem kuriera (UPS), programem ERP (najprawdopodobniej Comarch CDN XL), najpopularniejszymi systemami płatności, oraz w mniejszym stopniu z Allegro oraz ebay.
• Możliwości sprawnego stworzenia sklepu w innej wersji językowej i walutowej, z osobnym cennikiem, lecz tą samą bazą produktów, zdjęć, itp.

Wspomniałam tu jedynie o najważniejszych aspektach. Do tego należy uwzględnić wiele mniej istotnych opcji, inspirowanych gotowymi skryptami czy istniejącymi sklepami. Jak widać, nawet w przypadku zdecydowania się na gotowy skrypt, będzie konieczność (przynajmniej na początku) zatrudnienia programisty do napisania zmian i wdrożenia projektu.

1. Podstawowym pytaniem jest, jaki typ oprogramowania wybrać?
a. Darmowe oprogramowanie (mój faworyt Magento + własne modyfikacje, nie wykluczam pozostałych).
b. Oprogramowanie płatne (bez względu, czy jednorazowo, czy na zasadzie abonamentu).
c. Oprogramowanie własnej produkcji (konieczność zatrudnienia programisty, który na bazie innego oprogramowania lub od podstaw stworzy platformę e-commerce na miarę moich oczekiwań).
2. Jeżeli na powyższe pytanie odpowiedziałeś a. lub b., zaproponuj proszę odpowiednie oprogramowanie, i uzasadnij swoją sugestię. Napisz, z jakimi kosztami powinnam się liczyć.
3. Zaproponuj proszę odpowiedni hosting dla zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania. Z jakim kosztem powinnam się liczyć?
4. Jeżeli na pytanie pierwsze odpowiedziałeś c., proszę o odpowiedź na pytanie, z jakim wynagrodzeniem dla odpowiedniego człowieka powinnam się liczyć, zakładając zatrudnienie na pełny etat. Ile czasu trwało by napisanie sklepu od podstaw, zakładając, że pracuje nad tym jeden człowiek? Czy w ogóle jest możliwość, znalezienia człowieka, który w należyty, profesjonalny sposób, jednakowo zadba o jakość, bezpieczeństwo, przystosowanie pod pozycjonowanie sklepu?

Grafika – posiadam grafika, który projekt dostosuje do wybranego skryptu i wdroży. Z tym nie powinno być problemu, choć oczywistym jest, że czas i koszt wdrożenia będzie zależny od wybranego oprogramowania, więc również jest to istotny wątek. Proszę również spojrzeć na problem pod kątem łatwości ewentualnych zmian designu w przyszłości.

O skryptach czytałam już bardzo dużo, na wielu stronach, blogach experckich, forach dyskusyjnych, w czasopismach branżowych, książkach specjalistycznych. Znam wiele zalet i wad większości pozycji na rynku. Ciebie proszę o opinię, które rozwiązanie będzie Twoim zdaniem najbardziej korzystne dla moich potrzeb (mam nadzieje, że te, opisałem dość szczegółowo). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, odpowiem natychmiastowo.

Od razu uprzedzę pytanie o budżet: Początkowo planowany: nie więcej niż 30000zł netto. Ostatecznie ukształtował się w granicach 40000-50000zł netto. Nie jest jednak powiedziane, że gdy będzie to możliwe, chciała bym zapłacić mniej. Nie jest powiedziane, że gdy będzie to naprawdę konieczne, nie jestem w stanie przeznaczyć na ten cel więcej środków. Dlatego Ciebie proszę o OBIEKTYWNĄ opinię. Proszę powstrzymać się od kryptoreklamy i sztucznego kształtowania stawek, w celu stworzenia fundamentu do późniejszej oferty współpracy.

Mam nadzieje, że wątek ten pozostanie ukierunkowany na moje potrzeby. Wierzę, że nie stanie się kolejnym, o ogólnych wadach i zaletach danego oprogramowania.

Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. Cały czas będę monitorować temat, licząc na Twoją pomoc.

Serdecznie pozdrawiam, Malwina Lasko.
Bartosz Zadurski

Bartosz Zadurski Sukces osiągają
tylko Ci, którzy
mają odwagę podjąć
ryzyko.

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Długi post, a krótka odpowiedz, http://iai-shop.com ma prawie wszystkie funkcje z wytycznych.
Bartosz Szczęśniak

Bartosz Szczęśniak e-commerce /
e-marketing

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Bartosz Zadurski:
Długi post, a krótka odpowiedz, http://iai-shop.com ma prawie wszystkie funkcje z wytycznych.
zwariowales?
kup sobie tam sklepik i odezwij sie za 6 mies... inaczej bedziesz rozmawial :)

edytowane
ja ze swojej strony polecam chłopaków z j-media.pl
mają już na karku mocne wdrożenie sklepu, mysle ze z tym też sobie poradzą :)Bartosz Szczęśniak edytował(a) ten post dnia 13.11.09 o godzinie 03:27
Szymon Perski

Szymon Perski Właściciel
PerskiMedia

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Gratuluję dobrego wyboru opcji i trafnego toku przygotowania projektu.

Niestety zgodzę się z przedmówcami jeśli chodzi o IAI-SHOP i całą otoczkę. Słyszałem wiele opinii na temat tego oprogramowania.
Znam historię gdzie klient chciał dość znacznie przebudować pudełkową wersję sklepu według jego wytycznych, IAI-SHOP dało cenę wg. ich mniemania "zabijającą" klienta, a gdy ten się zgodził zbyli go w inny sposób. Wniosek z tego taki, że nie lubią przerabiać swojego skryptu pod klienta. Z pewnością łatwiej jest im sprzedać XX pudełek niż dostosować porządnie jeden/dwa sklepy nawet jeśli budżet klienta na to pozwala.

Dlatego pomimo ciekawych funkcjonalności tego oprogramowania, niestety pójdzie w odstawkę.

Konkurencja omawianej wyżej firmy nie przedstawia się za różowo jeśli chodzi o Pani wymagania.

Abstrahując od gotowych rozwiązań, najciekawszym i chyba najbardziej wartościowym względem przyszłości rozwiązaniem będzie wykonanie dedykowanego oprogramowania na Pani potrzeby.

Zaletami będą na pewno:
- skupienie się na najważniejszych dla Pani oczekiwaniach względem sklepu,
- możliwość lepszego dostosowania pod kątem wyszukiwarek, porównywarek, systemów aukcyjnych,
- pełna kontrola nad rozwojem projektu,
- w przypadku wykorzystania frameworka, rozwoju gotowego oprogramowania (np. magento), możliwość rotacji programistów,
- wiele po mniejszych,
- porównywalne koszty względem rozwoju utartej aplikacji pudełkowej,
Wady:
- nazbyt długi termin realizacji,
- możliwość niedotrwania do końca i finalizacji projektu przez słabego wykonawcę itp.
- wiele problemów wynikających z braku doświadczenia danego wykonawcy,

Pani budżet z pewnością pozwoli na realizację Pani przedsięwzięcia, dlatego starałem się uświadomić kilka istotnych spraw.

Podsumowując przy wyborze dobrego zespołu / programisty wymienione przynajmniej przeze mnie wady zostaną zniwelowane.

Mam nadzieję że udało mi się choć trochę spełnić oczekiwania wątku..

S.Szymon Perski edytował(a) ten post dnia 13.11.09 o godzinie 03:27
Szymon Perski

Szymon Perski Właściciel
PerskiMedia

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

edytowane
ja ze swojej strony polecam chłopaków z j-media.pl
mają już na karku mocne wdrożenie sklepu, mysle ze z tym też sobie poradzą :)Bartosz Szczęśniak edytował(a) ten post dnia 13.11.09 o godzinie 03:27

Miało być bez reklamy :)
Bartosz Szczęśniak

Bartosz Szczęśniak e-commerce /
e-marketing

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Szymon Perski:
edytowane
ja ze swojej strony polecam chłopaków z j-media.pl
mają już na karku mocne wdrożenie sklepu, mysle ze z tym też sobie poradzą :)

Miało być bez reklamy :)
mialo byc bez kryptoreklamy a to krypto nie jest
juz tam nie pracuję, ale nadal polecam :)
duzym plusem ekipy jest doswiadczenie w projektach e-commerce wspolpracujacych z systemem erp

a jesli bez reklamy konkretnej firmy to - http://zlecenia.przez.netBartosz Szczęśniak edytował(a) ten post dnia 13.11.09 o godzinie 03:35
Szymon Perski

Szymon Perski Właściciel
PerskiMedia

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Z takim budżetem, prawdopodobnie dałoby się wykonać 100 takich sklepów korzystając z siły roboczej skupionej w tym serwisie. :)
Prot Haładaj

Prot Haładaj Programmers manager
& solutions
designer. Apps &
applicat...

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Malwina Lasko:
Ze względu na mój chory perfekcjonizm,

chętnie przyjmę nadmiar.
Bartosz Szczęśniak

Bartosz Szczęśniak e-commerce /
e-marketing

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Szymon Perski:
Z takim budżetem, prawdopodobnie dałoby się wykonać 100 takich sklepów korzystając z siły roboczej skupionej w tym serwisie. :)
jest tam tez kilku powaznych ludzi ;)
Krzysztof Z.

Krzysztof Z. SEO / SEM
websukces.net - w
tym miejscu piszemy
coś mądre...

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Malwina Lasko:
1. Podstawowym pytaniem jest, jaki typ oprogramowania wybrać?
a. Darmowe oprogramowanie (mój faworyt Magento + własne modyfikacje, nie wykluczam pozostałych).
b. Oprogramowanie płatne (bez względu, czy jednorazowo, czy na zasadzie abonamentu).
c. Oprogramowanie własnej produkcji (konieczność zatrudnienia programisty, który na bazie innego oprogramowania lub od podstaw stworzy platformę e-commerce na miarę moich oczekiwań).
szyte na miarę , z zagwarantowanymi poprawkami jakby co.
2. Jeżeli na powyższe pytanie odpowiedziałeś a. lub b., zaproponuj proszę odpowiednie oprogramowanie, i uzasadnij swoją sugestię. Napisz, z jakimi kosztami powinnam się liczyć.
3. Zaproponuj proszę odpowiedni hosting dla zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania. Z jakim kosztem powinnam się liczyć?
przy większej bazie towarów i odwiedzalności dedyk i nadzorujący admin
4. Jeżeli na pytanie pierwsze odpowiedziałeś c., proszę o odpowiedź na pytanie, z jakim wynagrodzeniem dla odpowiedniego człowieka powinnam się liczyć, zakładając zatrudnienie na pełny etat. Ile czasu trwało by napisanie sklepu od podstaw, zakładając, że pracuje nad tym jeden człowiek? Czy w ogóle jest możliwość, znalezienia człowieka, który w należyty, profesjonalny sposób, jednakowo zadba o jakość, bezpieczeństwo, przystosowanie pod pozycjonowanie sklepu?
obawiam się, że człowiek orkiestra się nie znajdzie ;)

Grafika – posiadam grafika, który projekt dostosuje do wybranego skryptu i wdroży. Z tym nie powinno być problemu, choć oczywistym jest, że czas i koszt wdrożenia będzie zależny od wybranego oprogramowania, więc również jest to istotny wątek. Proszę również spojrzeć na problem pod kątem łatwości ewentualnych zmian designu w przyszłości.

O skryptach czytałam już bardzo dużo, na wielu stronach, blogach experckich, forach dyskusyjnych, w czasopismach branżowych, książkach specjalistycznych. Znam wiele zalet i wad większości pozycji na rynku. Ciebie proszę o opinię, które rozwiązanie będzie Twoim zdaniem najbardziej korzystne dla moich potrzeb (mam nadzieje, że te, opisałem dość szczegółowo). W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań, odpowiem natychmiastowo.

Od razu uprzedzę pytanie o budżet: Początkowo planowany: nie więcej niż 30000zł netto. Ostatecznie ukształtował się w granicach 40000-50000zł netto. Nie jest jednak powiedziane, że gdy będzie to możliwe, chciała bym zapłacić mniej. Nie jest powiedziane, że gdy będzie to naprawdę konieczne, nie jestem w stanie przeznaczyć na ten cel więcej środków. Dlatego Ciebie proszę o OBIEKTYWNĄ opinię. Proszę powstrzymać się od kryptoreklamy i sztucznego kształtowania stawek, w celu stworzenia fundamentu do późniejszej oferty współpracy.

Mam nadzieje, że wątek ten pozostanie ukierunkowany na moje potrzeby. Wierzę, że nie stanie się kolejnym, o ogólnych wadach i zaletach danego oprogramowania.

Dziękuję za wytrwałość w czytaniu. Cały czas będę monitorować temat, licząc na Twoją pomoc.

Serdecznie pozdrawiam, Malwina Lasko.
Jeżeli dobrze zaprojektujesz sklep pod względem SEO to odpadną koszta optymalizacji/przerabiania.
Jednakże jeśli chcesz "zaistnieć" w wyszukiwarkach na dobre to musisz się liczyć z miesięcznymi wydatkami w granicach 1000/3000 na pozycjonowanie i AdWords
Łukasz Plutecki

Łukasz Plutecki Agencja Interaktywna
NetArch,
www.plutecki.net

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

A jakie masz doświadczenia w budowaniu serwisów e-commerce?

Według mnie kluczowe w projekcie będzie:
- zaprojektowanie architektury informacji, rozwiązań dostosowanych do potrzeb konkretnej branży
- efektowny design
- wdrożenie systemu, oprogramowanie grafiki
- oprogramowanie modułów dodatkowy, integracji
- opracowanie strategi seo i wdrożenie w systemie

Bardzo ważne kwestie to projekt ścieżki zakupów, określenie i zaprojektowanie landing pages z myślą o jak największej konwersji, projekt listingów, projekt newslettera, aukcji itd (trochę na ten temat pisałem w dziale e-commerce oraz e-marketing na swoim blogu http://plutecki.net).

Generalnie mowa o szerokim know how z zakresu e-marketingu oraz e-commerce. Jeśli takowe posiadasz, możesz próbować budować zespół (grafik + programista) i egzekwować od nich wykonanie Twoich decyzji.

Jeśli takowego nie masz, poszukaj firmy które zaoferuje nie tylko rozwiązanie ale i benchmark rynku, kreacje, wdrożenie.

Najbardziej elastyczne są tu kwestie SEO, gdyż je częściowo można zrealizować później (pewnie koledzy się zgodzą, że nie ma takiego systemu e-commerce, którego nie dałoby się dostoswać pod kontem SEO - zawsze lepiej robić to od razu).
Tak czy inaczej od razu należy zaprojektować landing pages.

W budżecie jaki wyminiłaś na pewno jesteś w stanie kupić taką usługę full service jak i zrealizować wewnętrznie - kwestia czy potrzebujesz płacić za know how.
Wyboru silnika dokonywałbym tak - wybrałbym ten który jest najlepiej znany wykonawcy (jeśli zatrudnisz programiste który zna się świetnie na oscommerce, możliwe że lepiej zrealizuje projekt na starusienkim osc niż na magento, którego nie zna).
Malwina Lasko

Malwina Lasko W pogoni za ambicją

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Na wstępie wszystkim gorąco dziękuję za aktywność w tym temacie. Ze swojej strony przepraszam za tak długi okres oczekiwania na moją reakcję. W swojej sprawie z prośbą o pomoc i rady zwróciłam się nie tylko do użytkowników GoldenLine, ale również w konkurencyjnym portalu społecznościowym oraz na kilku forach dyskusyjnych. Od tego czasu w moich wątkach napisano wiele pożytecznych opinii. Dziękuję również Wszystkim za wysłane wiadomości prywatne. Na wszystkie odpiszę tą samą drogą, natomiast zawarte w nich sugestie i pytania warte omówienia w szerszym gronie, pozwolę sobie zacytować w tej wypowiedzi. Dziękuję również za wszystkie oferty współpracy. Zgodnie z moimi przewidywaniami, napłynęło ich sporo – każdemu odpowiem.

Jedyna kwestia, co do której większość z Was była zgodna, to fakt, że zaplanowany budżet jest wystarczający na realizację sklepu. W pozostałych kwestiach o zgodność było ciężko – i bardzo dobrze.

Większość z Was skupiła się na pytaniu pierwszym. Pozwolę sobie zebrać sugerowane wady i zalety danych rozwiązań, bez mojego stosunku do nich:

Darmowe oprogramowanie – Jako główne zalety tego rozwiązania podaliście: niski koszt oraz krótki czas realizacji; dużą funkcjonalność; spore wsparcie w Internecie; częste poprawki i dostępność darmowych dodatków/modułów; łatwość w znalezieniu odpowiednich programistów i ich ewentualnej rotacji w trakcie funkcjonowania sklepu. Najczęściej wymienianymi wadami takiego rozwiązania były: ujemny wpływ powszechności kodu oprogramowania na bezpieczeństwo sklepu; duża zawartość zbędnego kodu i niepotrzebnych funkcji; wprowadzenie kilku zmian i usprawnienie działania sklepu może zabrać dużo czasu i wysiłku. Wielu z Was odniosło się do zasugerowanego przeze mnie Magento, jednak większość z rad, niewiele różni się od powszechnie znanych opinii na temat Magento, bez względu na zastosowanie, tj.: potężne narzędzie z szeregiem ciekawych opcji, znacznie większe wymagania sprzętowe w porównaniu z pozostałymi skryptami; brak odpowiedniego wsparcia; itp. Podzielone są zdania na temat kosztów modyfikacji, elastyczności i łatwości wdrożeń tego rozwiązania. Niestety, nie pojawiło się zbyt wiele opinii na temat innych darmowych sklepów pod kątem moich potrzeb.

Gotowe oprogramowanie płatne – Jako główne zalety tego rozwiązania podaliście doświadczenie i profesjonalizm autorów; ich wsparcie przy opiece i rozwoju sklepu, tj. rzadziej od zatrudnianych programistów znikają, lub zostawiają klientowi nikomu nieznany skrypt bez jakiegokolwiek wsparcia. Jako główne wady takiego rozwiązania wskazaliście przede wszystkim koszty oraz podejście firm, które korzystając z uzależnienia klienta od producenta po wdrożeniu, dyktują wysokie stawki za nawet najbardziej podstawowe poprawki. Najczęściej proponowanym rozwiązaniem tego typu było IAI-Shop. Warto odnotować propozycje eproSHOP.

Własne oprogramowanie „szyte na miarę” – Jako główne zalety tego rozwiązania podaliście: skrypt stricte dostosowany do własnych potrzeb; możliwość lepszego dostosowania pod kątem pozycjonowania w wyszukiwarkach, współpracy z porównywarkami oraz systemami aukcyjnymi; brak zbędnego kodu, który „jest a niczemu nie służy”; porównywalne koszty względem rozwoju utartej aplikacji pudełkowej. Jako główne wady takiego rozwiązania podaliście przede wszystkim: długi okres realizacji; niesprawdzony w praktyce system - testowanie na klientach; trudność znalezienia odpowiedniego programisty; całkowite związanie z autorem skryptu (Ci raz są, raz ich nie ma). Czując swoją wyłączność lubią dyktować warunki i zawyżać stawki. Widząc koniec projektu lubią „ociągać się” z robotą.

Koszty – Szkoda, że nie wiele zostało napisane na temat kosztów konkretnych rozwiązań. Jestem bardzo ciekawa, jaka jest Twoja opinia na ten temat. Padała tylko jedna sugestia, odnośnie do zarobków dobrego Senior PHP Developera, tj. 4-6 tysięcy złotych netto miesięcznie w Warszawie, obawiam się jednak, że to może nie wystarczyć.

Hosting – W tym temacie również nie zostało dużo napisane. Większość z Was odradza na początku serwer dedykowany, oraz mimo niższych kosztów serwer z zza granicy. Mniejszość z Was proponuje od początku stawiać na serwer dedykowany, informując jednocześnie, że wiąże się to z koniecznością zatrudnienia / współpracy z dobrym administratorem.

Pozycjonowanie – Przede wszystkim polecacie zatrudnić osobną osobę/firmę. Jednak temat pozycjonowania chciała bym tutaj uwzględnić tylko pod kątem wyboru platformy sklepu. Dalsze czynności w tej kwestii to temat na osobną dyskusję.

Teraz pokrótce postaram się opisać mój stosunek do Waszych opinii i wszystkiego, co zostało tu napisane. Mam nadzieję, że dzięki temu dyskusja się ożywi, a kolejne rady, uwzględniające moje sugestie będą jeszcze bardziej pomocne.

Sklep, którego wizję na razie mam tylko w głowie i na papierze, będzie na bieżąco rozwijany. Bardzo ważne dla mnie jest, aby po uruchomieniu sklepu praktycznie z dnia na dzień mieć możliwość rozbudowywać go o kolejne funkcje (w przyszłości również społecznościowe). Na bieżąco dodawane będą kolejne kategorie produktów. Wiele z nich będzie wymagało możliwości konfigurowania produktu (zobacz przykład z zupełnie innej branży), lub specyficznej, funkcjonalnej wyszukiwarki. Dlatego bardzo ważna, a może nawet ważniejsza od oferty na startową wersję sklepu jest dla mnie opieka i wsparcie posprzedażowe oraz koszty jakie będą się z tym wiązać. Ze względu właśnie na opiekę i wsparcie klienta, oraz „otwartość” na jego indywidualne potrzeby zdecydowanie odrzucam IAI-Shop (pomimo, że skrypt w wersji „pudełkowej” wydaje się być naprawdę dobry). Interesująco prezentuje się eproSHOP, tu jednak bardzo mocno jestem ostrzegana przed kosztami tego rozwiązania. Na pewno będę rozmawiała na temat oferty współpracy z firmą ePRO, poproszę o ofertę na sklep w wersji startowej. Czy ktoś z Was jest jednak w stanie odpowiedzieć mi na pytanie: jak w ich przypadku wygląda kontakt z klientem po wdrożeniu projektu, otwartość na zmiany i wprowadzanie nowych funkcji, a także przykładowe okresy ich realizacji oraz poglądowe ceny takich dodatkowych zleceń?

Kolejną opcją jaką biorę pod uwagę, to „2 w 1”, czyli połączenie darmowego skryptu z „szyciem na miarę”. Żaden darmowy skrypt bez programistycznych zmian nie spełni moich oczekiwań. Natomiast szycie na miarę od zera wydaje się mi na tym etapie zbyt czasochłonne i przede wszystkim zbyt ryzykowne. W tym przypadku, jak już sugerowałam to w poprzedniej wypowiedzi, wchodzi w grę rozwijanie platformy Magento. Już teraz jest to bardzo funkcjonalne i nowoczesne narzędzie, wierzę, że w przyszłości będzie ciągle rozwijane. Również ze znalezieniem odpowiedniego programisty dla tego oprogramowania nie powinno być aż tak trudne jak w przypadku innych skryptów (pomijając osc, które jednak również zdecydowanie wykluczam). Pomimo wszystko, właśnie ten fakt, czyli konieczność znalezienia odpowiedniego człowieka, oraz poleganiu na jego uczciwości i lojalności w przyszłości budzi moje największe obawy przed zdecydowaniem się na to rozwiązanie. Nadmienię, że po wdrożeniu projektu człowiek taki nie mógł by narzekać na nudę w pracy (jest wiele innych ciekawych projektów do zrealizowania). Na pewno posiadając go na etacie, mogła bym dużo zaoszczędzić na pojedynczych poprawkach w stosunku do usług firm zewnętrznych. Od takiej osoby jednocześnie oczekiwałabym, aby administrował serwerem i czuwał nad bezpieczeństwem sklepu.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Kilka osób zapytało mnie o poziom integracji sklepu z oprogramowaniem ERP. Odpowiedź będzie banalna, aczkolwiek mocno ogólna: zależy mi na integracji w możliwie największym stopniu. Nie wyobrażam sobie, aby posiadając dwa tak zaawansowane narzędzia (potężny sklep oraz CDN XL), nie skorzystać z ich możliwości. Wspólna baza produktów, klientów hurtowych i detalicznych; obsługa zamówień; wsparcie sprzedaży hurtowej wraz z polityką rabatową oraz wsparcie gospodarki magazynowej to absolutne minimum.

Z niecierpliwością i skupieniem czekam na kolejne opinie, rady, wskazówki i… propozycje współpracy.

Pozdrawiam, Malwina Lasko.Malwina Lasko edytował(a) ten post dnia 06.12.09 o godzinie 17:42

konto usunięte

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Głębszą styczność miałem z oprogramowanie eproSHOP i prawie z czystym sumieniem mogę je polecić.

Z wymienionych funkcji w wersji standardowej brakuje:

- "Zaawansowanym panelem zarządzania promocjami i rabatami – okresowe rabaty na asortyment z danej grupy towarowej, rabaty na poszczególne produkty, stałe i okresowe rabaty dla wybranych użytkowników"
- "Możliwości ingerowania w listę bestsellerów"
- "Obsłudze klienta na zasadzie LiveChat’u."

Ale panowie z epro myśle ze bez wiekszych problemów (i dodatkowych kosztów) są w stanie dodać te funkcje. Całość powinna wynieść mniej niż masz na to przewidziane. Napewno moge stwierdzic ze epro jest dopracowane pod wzgledem SEO oraz integracji z porownywarkami cenowymi.

Na temat hostingu to polecam firme Agnat (domena.pl), korzystamy z ich usług już od roku i żadnych problemów niema. Ale jak wybierzesz home.pl myśle ze tez nie bedziesz narzekac :)Kamil Grzegorz Siudek edytował(a) ten post dnia 07.12.09 o godzinie 16:28
Krzysztof Z.

Krzysztof Z. SEO / SEM
websukces.net - w
tym miejscu piszemy
coś mądre...

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Home może się okazać wielce problematyczny , ze wzgledu na specyficzne autorskie rozwiązania hostingowe.

W temacie pozycjonowania sugerowałbym rozpoczęcie współpracy przy wyborze określonego silnika sklepu a już obowiązkowo pozycjoner musi nadzorować podział sklepu na kategorie / subkategorie no i nauczyć jak wprowadzać opisy kategorii/produktów w sklepie.
Krzysztof Krakowiak

Krzysztof Krakowiak Software Developer

Temat: Wybór skryptu dla specyficznego sklepu internetowego.

Co do oprogramowania eproSHOP i np tego sklepu http://www.e-mieszkanie.pl/ który wdrożyli, mam kilka uwag:
- fajna grafika
- linkują do index.php ;p
- pytanie po co tyle plików js? po co prototype i dodatki jak można zostać tylko przy jQuery :)

- szukaj rozwiązania napisanego w paradygmacie MVC, najlepiej w którymś z popularnych frameworków, będzie łatwo o programistę, a kod będzie łatwy w utrzymaniu.

- aktualnie też sam szukam, a na ten moment rozważam OpenCart, aczkolwiek skrypt ten jest oparty o autorski framework MVC

- OpenCart może okazać się dobrym punktem wyjścia, ewentualnie, mam w planach przepisać go na framework Yii.

Następna dyskusja:

Szukam skryptu sklepu inter...




Wyślij zaproszenie do