Temat: Sklep i dane osobowe
W praktyce można przyjąć, że każdy sklep internetowy powinien zarejestrować zbór danych w GIODO. Prawdopodobnie będzie to nawet więcej niż jeden zbiór.
-Przetwarzanie danych
wyłącznie w celu wystawienia faktury (ale dostawy towaru – już nie!) nie wymaga rejestracji zbioru.
-Przetwarzanie danych w celu realizacji umowy (również umowy sprzedaży) nie wymaga uzyskania zgody na przetwarzanie danych.
Jeżeli zatrudniamy pracowników, nie zapominajmy o zbiorach z tym związanych – nie wszystkie zgłasza się do GIODO, ale należy uwzględnić je w dokumentacji. Innymi słowy, z faktu, że nie mamy obowiązku zgłoszenia konkretnego zbioru, nie wynika, że jesteśmy zwolnieni z pozostałych obowiązków.
Brak konieczności uzyskania zgody, nie zwalnia nas z dopełnienia obowiązku informacyjnego! Generalnie, nie zapominajmy o innych niż zgłoszenie zbioru obowiązkach oraz obowiązkach wynikających z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
Zgłoszenie zbiorów w GIODO nie jest problemem, zwykle jest to najłatwiejszy element całego procesu – zauważmy jednak, że na druku zgłoszenia oświadczamy, że mamy opracowaną politykę bezpieczeństwa zgodną z ustawą. Opracowanie polityki bezpieczeństwa, instrukcji zarządzania oraz wymaganych przez nie rejestrów jest zwykle najbardziej pracochłonne.
I jeszcze jeden drobiazg – zwykle sklepy korzystają z usług firm hostingowych, a w takim wypadku mają obowiązek zawarcia na piśmie umowy powierzenia danych do przetwarzania.
Korzystanie z usług firm kurierskich (nie gwarantujących tajemnicy korespondencji zgodnie z prawem pocztowym) również wymaga podpisania takiej umowy.
Na szczęście dla osób zajmujących się tworzeniem dokumentacji związanej z ochroną danych, widzimy coraz większą świadomość obowiązków wynikających z ustawy o ochronie danych osobowych i ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną...
Jarosław Żabówka edytował(a) ten post dnia 27.01.10 o godzinie 16:02