konto usunięte

Temat: Nieudany prezent można zwrócić w ciągu 7 dni [e-sklep]...

Towar kupiony przez internet możemy zwrócić w ciągu minimum 7 dni bez podania przyczyny, a wadliwy towar można reklamować w ciągu dwóch lat od chwili zakupu - przypomina Europejskie Centrum Konsumenckie (ECK).
ECK zajmuje się m.in. prawami i obowiązkami konsumentów w Unii Europejskiej, udziela praktycznych porad dotyczących zakupów towarów i usług w Europie, pomaga w rozwiązywaniu sporów transgranicznych w państwach należących do UE oraz w Norwegii i Islandii. Biuro ECK mieści się także w Polsce.

"Konsumenci kupujący w krajach Unii Europejskiej mogą wszędzie jednakowo zareklamować wadliwy towar na podstawie niezgodności z umową, w ciągu nawet dwóch lat od chwili zakupu. Wystarczy przesłać pismo z reklamacją do sprzedawcy, najlepiej za potwierdzeniem odbioru, załączając dowód zakupu, opisując wadę i określając swoje żądania" - poinformowało ECK w komunikacie.

Przedstawiciele ECK zwracają uwagę, że konsument może zażądać naprawy towaru, jego wymiany, a jeśli te dwie opcje są niemożliwe do spełnienia lub zbyt kosztowne - przysługuje mu zwrot pieniędzy. W razie trudności z wyegzekwowaniem swoich praw konsument może zwrócić się o pomoc do ECK.

Według Centrum, kupując prezenty przez internet mamy dodatkową ochronę - według ustawodawstwa UE mamy minimum 7 dni na odstąpienie od umowy (w Polsce jest to 10 dni, a w Niemczech 14 dni). Jak wyjaśnia instytucja, jest to uzasadnione tym, że kupując na odległość nie możemy dokładnie obejrzeć towaru.

Na pomoc tej instytucji nie mogą liczyć osoby dokonujące zakupów w amerykańskich sklepach. "Ponadto nie przysługuje im prawo do odstąpienia od umowy przy zakupach internetowych" - przestrzega ECK.

Kupujący w USA powinni także dokładnie obliczyć końcowy koszt zakupów. Chodzi o to, że w USA wiele sklepów do ceny dolicza opłatę za przygotowanie towaru do wysyłki. Oprócz tego należy sprawdzić koszty wysyłki oraz wysokość cła.


Źródło : PAP, http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4734509...

konto usunięte

Temat: Nieudany prezent można zwrócić w ciągu 7 dni [e-sklep]...

Reklamować zawsze można, pytanie na ile to zobowiązuje dostawcę...
Z tego co napisałeś, gdyby brać to na poważnie, każdy produkt sprzedany w internecie objęty jest dwuletnią gwarancją. Dobrze rozumiem?

konto usunięte

Temat: Nieudany prezent można zwrócić w ciągu 7 dni [e-sklep]...

Dobrze rozumujesz.

Takie jest prawo konsumenta i należy je przestrzegać.

konto usunięte

Temat: Nieudany prezent można zwrócić w ciągu 7 dni [e-sklep]...

Jako właściciel sklepu czekam z niecierpliwością na 'przyjście' standardów amerykańskich do Polski( to takie moje życzenie mikołajowe). Szczególnie w kwestii :

- opłat dodatkowych do zamówienia,
- braku możliwości zwrotu,

Oficjalnie kochamy naszych Klientów, ale każdy właściciel sklepu chyba stwierdzi, że :

- klient jest roszczeniowy, robi łaskę, że się w ogóle zarejestruje w sklepie i poda dane adresowe,
- robi łaskę, że zrobi przelew,
- ma pretensje, że nie można wysłać towaru w momencie złożenia zamówienia,
- ciągle coś mu nie pasuje,
- kupuje najtaniej w kraju i jeszcze prosi o rabat,
- wydaje mu się, że sklep internetowy to ma magazyn wielkości TESCO,
- wydaje mu się, że jak zareklamuje np. płytę główną lub dysk to dostanie tego samego dnia nową,
- nawet są tacy bezczele, którzy zamawiają w 5 sklepach za pobraniem i płacą tylko za to które przyjdzie pierwsze,
- wydaje im się, że zamówienia POCZTĄ z czwartku przed Wigilią, znajdą się u nich w SOBOTĘ pod choinką.

a w szczególności w kwestii zwrotów:

- zwraca towar w rozdartych pudełkach,
- wypaćkane paluchami monitory,
- używane części komputerowe,
- porozdzierane folie,
- odplombowane laptopy,
- nie zna się na tym co kupuje i się później dziwi, że np. płyta główna nie pasuje do procesora,
- bo sami nie wiedzą czego chcą,
- bo sobie nie policzył Klient, że ma tylko 80cm dziury w ścianie na lodówkę,

Oczywiście prawo ( moim zdaniem niesprawiedliwe) jest prawem i go przestrzegam, ale nie raz mam ochotę powiedzieć Klientowi :

Pakuj Pan ten szmelc i do widzenia :)

Ale to nasza wina..sami sobie na to pozwoliliśmy :)Szara Eminencja edytował(a) ten post dnia 06.12.07 o godzinie 21:03
Dariusz Mazurczak

Dariusz Mazurczak Opolskie Centrum
Rozwoju Gospodarki

Temat: Nieudany prezent można zwrócić w ciągu 7 dni [e-sklep]...

Co za gorycz przemawia przaz Szarą Eminencję... Z całym szacunkiem, ale podstawą spokojnego handlu w sieci są dobrze napisane ogólne warunki handlowe. W każdym sklepie internetowym powinny być umieszczone tak, aby klient mógł się z nimi zapoznać. Przy składaniu zamówienia powinien się wyświetlać manit, że zamawiający zapoznał się z warunkami sprzedaży i je przyjmuje. A co powinno być zawarte w tych warunkach? A na przykład informacja, że sklep ma prawo zażądać części ceny za zwracany sprzęt wykazujący ślady użytkowania, za uszkodzenia opakowania itd, itp. Radzę gruntownie zapoznać się z prawami klientów, jeszcze dokładniej z prawami sprzedawców. Dołączam przykładowy tekst z moich aukcji, oparty o prawo unijne:


PRAWO ZWROTU PRODUKTU

Klient ma prawo zwrotu produktu bez podawania przyczyn w okresie 21 dni od daty otrzymania przesyłki. Termin uważa się za zachowany również, jeżeli w wyznaczonym czasie zostanę poinformowany pisemnie /fax., list, e-mail / o chęci zwrotu. Zwracany produkt musi być zapakowany w oryginalne pudełko, zawierać wszystkie elementy składowe, ma być czysty i nieuszkodzony. Do zwrotu należy dołączyć paragon sprzedaży lub podać nr faktury. W przypadku zwrotu produktu już pracującego w samochodzie /zamontowanego/ sprzedawcy przysługuje prawo zatrzymania części ceny, proporcjonalnie do stopnia zużycia i/lub utraty wartości produktu. Kupujący pokrywa całkowite koszty zwrotu produktu / transport i zwrotny przelew pieniędzy/, jeśli jednostkowy zwrot nie przekracza kwoty 150 zł. Powyżej tej kwoty koszty zwrotu produktu ponosi sprzedający i on też decyduje o wyborze sposobu odesłania/odebrania produktu/towaru. Tak określone prawo zwrotu produktu/towaru dotyczy jedynie odbiorców ostatecznych, do których mają zastosowanie przepisy o sprzedaży konsumenckiej. Uznaje się, że kupujący na tej aukcji zapoznali się w/w warunkami zwrotu i gwarancji.

Następna dyskusja:

Sklep bez telefonicznej obs...




Wyślij zaproszenie do