Temat: Gdzie kupić/stworzyć sklep internetowy?
Tak - zacząłbym od wynajmu sklepu (comiesięczna opłata kilkudziesieciu złotych). Rozważyłbym zakup jednej z ich "skórek", żeby sklep ładnie wyglądał. Kiedyś to był koszt rzędu 200-300 zł, więc do przeżycia, a dawał gwarancję kompatybilności i aktualizacji. Ja właśnie poległem na braku możliwości aktualizacji po wykonanych zmianach w kodzie sklepu. Dlatego nie inwestowałbym w zakup ich oprogramowania - własny sklep we własnym hostingu budowałbym na czymś innym.
Rozwiązanie pudełkowe ma też inną zaletę: działa od razu najczęściej bez grubych błędów. Sklep uszyty na miarę trzeba testować - im bardziej uszyty na miarę, tym bardziej trzeba testować. To odciąga od głównego celu, jakim jest uruchomienie sprzedaży i zajęcie się marketingiem.
Nie wiem, czy automatycznie da się przenieść ich sklep na własne oprogramowanie - zapytałbym ich (jeśli w ogóle w grę wchodzi taka opcja).
Ja przenosiłem niestety ręcznie: odwzorowałem strukturę adresów URL 1:1 i pilnowałem, żeby nie zrobić błędów.
Ale przenosiny się opłaciły: WooCommerce (oparty na Wordpress) jest tak dobrze napisany, że Google bardzo dobrze oceniłlo tę zmianę i już w trakcie pierwszego miesiąca miałem o 100% (!) więcej wejść z wyszukiwarki ze względu na dużo wyższe pozycje.
Moja propozycja z rozwiązaniem pudełkowym radykalnie obniża koszty (ryzyko finansowe) oraz bardzo przyspiesza uruchomienie sklepu. Pamiętam, że wydałem ładnych kilka tysięcy na dostosowanie sklepu do moich potrzeb, co dodatkowo zajęło kilka miesięcy. Oceniając to teraz - za dużo wsadziłem w ten sklep zamiast zrobić rzeczy niezbędne, a pozostałą kwotę zainwestować w AdWords.
Teraz - mając dzisiejszą wiedzę - od razu ruszyłbym z WooCommerce i sklep powstałby w dwa dni przy minimalnych kosztach.
Wraz z rozwojem biznesu można myśleć o wodotryskach i - jeśli jest to potrzebne - inwestować nawet w dedykowany sklep. Na start zrobiłbym rzeczy podstawowe i ruszył z reklamą.
Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy. Po uruchomieniu sklepu zawsze wychodzą rzeczy, które warto by było zmienić/poprawić/ulepszyć. Niektórych rzeczy nie da się przewidzieć - wychodzą dopiero w praniu. Dlatego start z porządnie funkcjonującym sklepem w wersji minimalnej jest też dobrym punktem startowym w rozwoju sklepu.
W razie jeszcze jakichś pytań czy wątpliwości pisz na priv.