Temat: Ogłoszenia
Artur Tarnowski:
Myślę, że nie wziął Pan mojej prośby o wyjaśnienie zbyt poważnie? Pytam o moduły w których jako informatyk mogę szukać pracy.
Panie Arturze,
Odpisałem jak najbardziej poważnie. Odpowiedź brzmi - nie znam takiego modułu SAP ERP, gdzie osoba po informatyce stanowi jakąś większą wartość dodaną. Bywają moduły (np. finanse/kontroling), gdzie ludziom po uczelni ekonomicznej jest łatwiej, bo ich wiedza się przydaje.
Powtórzę się - po informatyce może Pan mieć przewagę, jeśli chce być Pan programistą, administratorem czy np. konsultantem hurtowni danych.
Ponieważ z tego co widzę w ogłoszeniach o pracę to są jednak preferowane kierunki np. na stanowisko sprzedaży i dystrybucji preferowana jest osoba po ekonomii.
Zdarza się, że osoby po studiach ekonomicznych są nieco bardziej preferowane, gdyż z racji wykształcenia mają pojęcie o procesach funkcjonujących w przedsiębiorstwach.
Natomiast osobiście gdyby się dało to z chęcią połączyłbym relacje biznesowe z całym szeregiem systemów informatycznych oraz pracy bazującej na analitycznym myśleniu jak i też pakiecie Office. To dlatego właśnie jest tak duży popyt na taką prace. Jest to ciekawa i zmieniająca się praca (kształcenie się nie tylko w jednym module).
Panie Arturze,
Co do tego, dlaczego akurat konsultaci SAP są lepiej opłacani od np. administratorów czy konsultantów innych produktów, możnaby całe wątki pisać. Proponuję zostawić ten wątek.
Wracając do mojego pytania to może inaczej je sprecyzuję. Jeżeli jestem osobą, która posiada wykształcenie informatyczne a pragnie mieć pracę biznesowo-administracyjną, gdzie będę w stanie wykorzystać i poszerzyć swoją wiedzę to w jakich modułach mógłbym się realizować zawodowo.
Napiszę z punktu widzenia firmy konsultingowej - do każdego, do którego Pana manager zapragnie pana zaalokować bazująć na wynikach testów rekrutacyjnych i wolnych miejsc w zespole. Z czego raczej będą to moduły logistyczne, bo do finansowych wypadałoby mieć podstawy rachunkowości.
Informatyka nie daje jakiś specjalnych dodatkowych zdolności, które są przydatne konsultantom funkcjonalnym, a których nie jest w stanie nauczyć się bardzo szybko inteligentny absolwent matematyki, zarządzania czy rachunkowości.
System SAP ERP (weźmy ten najpopularniejszy) jest tylko narzędziem. Jak go wykorzystać da się nauczyć każdego sensownego absolwenta i nie potrzebuje on żadnej specjalnej wiedzy z informatyki. Oczywiście czasem ona może nieco pomóc, ale tak samo czasem np. może pomóc wykształcenie typu Inżynieria Produkcji.
Problemem jest, że często na uczelniach SAP ERP jest przedstawiany jako 'wielka skomplikowana baza danych z GUI i interfejsami', a to nie jest jego istota.
Btw. kończyłem informatykę.