Temat: Rails 2

Czy ktos ma juz jakies wrazenia? Lepsze? Gorsze? Szybsze? Wolniejsze?
Ja niestety nie dysponuje czasem zeby sie zapozac, ale z tego co czytalem wyglada jeszcze przyjemniej. Niestety czytalem niewiele :(

Temat: Rails 2

Witam. Na ten artykuł trzeba trochę czasu, choć prezentuje tylko wierzchołek informacji. No to zacznijmy po kolei. W ruby siedzę od zeszłego roku. Odpowiem na pare pytań dotyczących Ruby.
Co to jest Ruby?
Jest to język typowo czysto-obiektowy. O dużych możliwościach. Rozwija się coraz dynamiczniej i myślę, że w niedługim czasie stanie się konkurencyjnym z innymi językami. Można w nim pisać zarówno programy(jest napisany w C) a także tworzyć aplikacje, strony internetowe. Jest to język, w którym przy minimalnej liczbie słów kluczowych można stworzyć naprawdę dużo. O jego sile przebicia świadczy fakt, że odkąd został napisany(ok 1995 przez Yukishiro Matsumoto) w rankingu języków plasuje się na 9 miejscu spośród znanych.

Szybkość?
W testach jest lepsza od phpowego Symphony ale gorsza od pythonowego django, więc tak pomiędzy. Skalowanie poziome(wydajność przez dołączenie kolejnych serwerów) jest relatywnie szybkie.

Sama szybkość wykonywania poleceń itp. rośnie. Przykładowo szybkość wersji 1.9(niedawno wydanej) w stosunku do wersji ruby 1.8.6( a więc poprzednej) wzrosła 2,5 raza.

Logika?
Praca opiera się na zasadzie MVC (Model-View-Controller), czyli każdy element ma swój zakres zadań. Jeśli ktoś miał do czynienia z Javą bez problemu zaadaptuje się do nowego środowiska. Tym bardziej że możemy używać IDE tego z Javy(np. NetBeans 6.0). Bądź z poziomu lini poleceń(np. oferuje nam to Instant Rails)

Czy się opłaca?
Choć język istnieje od 12lat to dopiero w ostatnich latach zaczyna nabierać znaczenia. Ja już teraz wiem, że będę w niego inwestował. Bo jest to język elastyczny i bardzo łatwy do przyswojenia. Pomimo tego, że coraz śmielej znajdują się stanowiska pracy dla Railsowców, potrzeba jeszcze trochę czasu.

Co więcej?
Hm.. Jeszcze nie było takich momentów w moim życiu, że miałbym ochotę wyrzucić ten rubin. Zaiste warto go szlifować:). Nic samo nie przyjdzie. Myślę, że ten post wyjaśnił choć troche czym jest ruby on rails i zachęci do zgłebiania jego tajemnic. Na początek wystarczy. Przy odrobinie czasu można się tego nauczyć. Im nas będzie więcej tym lepiej.

Temat: Rails 2

Życzę powodzeniaDaniel Kotowski edytował(a) ten post dnia 14.12.07 o godzinie 00:23

Temat: Rails 2

yyyyyy, no tak.
ale chodzilo mi o railsy 2
wiem co to railsy, nie mialem jednak czasu jeszcze zapoznac sie z dwojka, i chodzilo o z zycia wziete roznice pomiedzy wersjami.

Temat: Rails 2

Racja. Już naprawiam swój błąd.
- Użycie technologii REST (Representational State Transfer) web services zamiast na SOAP web services.
- Multiviews, zmana sposobu nazywania plików w folderze Views według schematu action.format.renderer, co ma na celu raczej zaprowadzenie ładu
- Dodatkowo zwiększono bezpieczeństwo wprowadzając ochronę przed phishingiem, pojawiła się ochrona m.in. przed atakami cross-site request forgery i cross-site forgery.
- Powstał też nowy framework ActiveResource o podobnym zastosowaniu jak ActiveRecord
- ulepszone wsparcie dla testowania.
- użycie debugera
- możliwość definiowania przestrzeni nazw
- wiele metod oznaczono jako przestarzałe, zastępując je znacznie krótszymi.
- w ActionPacku wprowadzono uwierzytelnianie komunikacji HTTP

Generalnie położono największy nacisk na bezpieczeństwo, porządek i optymalizację kodu. Według mnie rewolucyjnych zmian nie ma.

Aby lepiej się zorientować polecam stronę:
http://ruby-on-rails.pl/artykuly/2007/11/04/przeglad-p...

konto usunięte

Temat: Rails 2

Bartek Żygłowicz:
Czy ktos ma juz jakies wrazenia? Lepsze? Gorsze? Szybsze? Wolniejsze?

Szybsze, zdecydowanie.

Lepsze/gorsze: na pewno szczuplejsze, sporo funkcjonalności wyleciało z "core" i trafiło do pluginów (np. actionwebservice, acts_as_list, acts_as_tree) celem dokładniejszego ogarnięcia samego jądra przez developerów. Częśc funkcjonalności wyleciała w ogóle, jak np. componenty (tragedia wydajnościowa, wprowadza bajzel) oraz start/end_form_tag (formularze "niemodelowe" robi się teraz blokiem).

Poprawa wsparcia dla REST do stopnia wręcz zachęcenia, także w charakterze webservices (stąd wypad SOAPowego ActionWebService do pluginu).

Domyślnym kontenerem sesji są teraz ciacha po stronie klienta - odciąża to od regularnego czyszczenia katalogu "sessions", ale wymagało też wprowadzenia (w głowy programistów także ;)) paru mechanizmów zabezpieczających.

To tak z rzeczy, które mogę wymienić z pamięci, bo mnie jako pierwsze uderzyły przy pierwszym projekcie w RoR 2.0. Resztę wymienił już Daniel.
Ja niestety nie dysponuje czasem zeby sie zapozac, ale z tego co czytalem wyglada jeszcze przyjemniej. Niestety czytalem niewiele :(

Nie musisz nawet czytać - obejrzyj screencasy. :)

Następna dyskusja:

Poszukiwany programista Rub...




Wyślij zaproszenie do