Acg N. .
Temat: ggplot2 - "10 reasons to switch to ggplot2" :)
Dla wszystkich, którzy jeszcze się opierają i/lub zarzekają, że nigdy poza base/trellis nie wyjdą :)http://mandymejia.wordpress.com/2013/11/13/10-reasons-...
Przyznaję, samemu mi to zajęło sporo czasu. Lenistwo :] Nie chciało mi się uczyć nowego narzędzia o zupełnie innej filozofii tworzenia wykresów. Odkąd zacząłem przygodę z biblioteką ggplot2, jestem w niej totalnie zakochany :)
Z jednej strony standardowa biblioteka graficzna (nazwijmy ją "base") Rossa Ihaki jest fajna, bo: prosta w użyciu, generuje czytelne wykresy, dobrze wyglądające w publikacjach, działa z nią "identify", ma duże możliwości. Z drugiej strony base nie jest "sformalizowany", brak w nim modułowości/klocków schematyzujących i upraszczających pracę, nieraz trzeba się sporo nakombinować, by stworzyć bardziej złożone wykresy o atrakcyjniejszym, niż domyślny, wyglądzie. Innymi słowy - można w nim zrobić wszystko, ale nie zawsze jest to opłacalne. Wiem coś o tym, bo często muszę tworzyć złożone wykresy/diagramy prezentujące dane z różnej perspektywy i lubię, by były atrakcyjne graficznie (co nie znaczy przekombinowane albo "przesłodzone" jak w Excelu).
Biblioteka ggplot2 oferuje inne podejście do tworzenia wykresów. Stanowi ona (uproszczoną) implementacją opracowanej przez L. Wilkinsona "gramatyki do opisu grafiki" (The Grammar of Graphics), ujednolicającej różne aspekty związane z tworzeniem wykresów. Jak się "załapie" pewne kwestie, to potem działa się intuicyjnie, nieomal automatycznie. Możliwości tej biblioteki są potężne, generowane wykresy są estetyczne (estetyka wręcz "prezentacyjna") i czytelne (o ile tego zbytnio nie zepsujemy), w banalnie prosty sposób uzyskuje się "rozbicie" na kategorie, nakładanie warstw (np. histogram, jądrowy estymator gęstości, adnotacje). Oto skromna próbka możliwości biblioteki w Google Images. Początkującym użytkownikom stawianie pierwszych kroków z ggplot2 może ułatwić Deducer plot builder.
"Base" nadal stanowi dla mnie ostatnią deskę ratunku w sytuacji, gdy umiejętności nie pozwalają mi uzyskać określonego efektu w ggplot2, ale z dnia na dzień jest tego coraz mniej. Ggplot2 nie współpracuje też (AFAIK) z "identify", więc do "interaktywnych zabaw" base jest nadal jak znalazł. Niemniej jednak - czas poświęcony na naukę ggplot2 na pewno nie będzie stracony.
Nieco źródeł wiedzy:
* http://www.cookbook-r.com/Graphs/
* ggplot2: elegant graphics for data analysis (PDF)
* http://docs.ggplot2.org/current/
* http://www.ceb-institute.org/bbs/wp-content/uploads/20...
* http://www.amazon.com/Grammar-Graphics-Statistics-Comp...
* Allegro: R GRAPHICS COOKBOOK
* Allegro: GGPLOT2: ELEGANT GRAPHICS FOR DATA ANALYSISTen post został edytowany przez Autora dnia 20.05.14 o godzinie 18:11