Temat: standardy www
Karol Michalik:
Dzięki za odpowiedź lecz nie dowiedziałem się niczego nowego. Czyżby standard był ten sam co parę lat temu?
Ale czym dla Ciebie jest "standard"?
Tak samo, jak 10 lat temu, strony korzystają z trzech podstawowych elementów:
- HTML
- style CSS
- skrypty JS
Jeżeli chcesz dodawać inne, rzadziej używane rzeczy (np. Flash, SVG), to Twoja sprawa, ale to są tylko wisienki na torcie, narzędzia, z których korzystać możesz, ale nie musisz.
XML - HTML jest odmianą XML (podobnie zresztą jak SVG), więc tak, każda strona go zawiera. Ale zakładam, że odnosisz się do mapy strony. Google lubi mieć mapę strony podaną w XMLu - ale to nie jest część strony, tylko narzędzie do jej pozycjonowania. Całkowicie opcjonalne.
Co do Twojego pierwszego postu: Możesz ręcznie generować HTML - wtedy stworzysz statyczną stronę. Jeśli chcesz ją generować dynamicznie, korzystając z bazy danych, to HTMLa musi wypluć inny język, zdolny do komunikacji z bazą. Tak, zazwyczaj jest to PHP. Są też inne opcje, ale wykorzystywane na mniejszą skalę:
- ASP.NET
- Perl
- Ruby
- Python
- Java (na serwerach Apache Tomcat)
- Praktycznie dowolny inny język (C++, czy nawet skrypt Basha), wykorzystany jako skrypt CGI...
Ale nadal zadaniem wszystkich tych rozwiązań jest jedno i to samo: dynamicznie wygenerować kod HTML.
Jako, że sam mam za sobą zakładanie firmy specjalizującej się w wizytówkach www, podpowiem Ci, jak sam to rozwiązałem.
Po pierwsze, miałem za sobą ładnych parę latek robienia stron, zarówno pisanych ręcznie, jak i wykorzystujących CMS.
Po drugie, ceny nigdy nie schodzą do 300 złotych. Gdyby ktoś oferował takie ceny, to nie byłby bogiem, jak żartobliwie to określił Piotr, tylko ewidentnie nieznającym realiów żółtodziobem, psującym tylko rynek (a już miałem taką sytuację, że jakiś student mojemu klientowi zaproponował stronę we Flashu za 400 złotych z wliczonym pozycjonowaniem - a ja poniżej kosztów robił nie będę, więc klienta straciłem). Pamiętaj, że informatyk bierze konkretne pieniądze za włożoną pracę, od 25 złotych za godzinę (głównie studenci) do nawet kilkuset (wypasieni spece od danej działki). Poniżej tego się po prostu nie opłaca. Do tego dolicz koszty: musisz kupić hosting i domenę, musisz zapłacić od tego podatek, od czasu do czasu trzeba zamówić coś ekstra. Np. ja grafikę zamawiam na zewnątrz. To trzeba również doliczyć do faktury. Ostatecznie prościutkiej wizytówkowej strony raczej nie znajdziesz za mniej niż 600 złotych, chyba, że jest wyjątkowo prymitywna - albo ktoś robi "po znajomości, żeby tylko mieć na flaszkę". Ale tak się nie robi biznesu.
Po trzecie, wybiłem sobie z głowy takie pomysły jak pisanie HTML, czy PHP samemu. Każdy i tak korzysta z jakichś gotowych rozwiązań, bo inaczej to jest po prostu nieopłacalne. Większe firmy mają własnego CMSa - piszą raz, a potem tylko o niego opierają kolejne strony. Przyspiesza to proces tworzenia stronki i przywiązuje klienta - bo zmiana firmy jest problemem przy customowym CMS. Mniejsze firmy i jednoosobowe działalności bazują na opensource'owych CMSach. Ja się specjalizuję w Drupalu, współpracuję też z gościem, który pracuje tylko na Joomli. Można też pomyśleć o Wordpressie - jest o wiele szybszy niż Drupal i Joomla, ale ma za to bardziej okrojone możliwości.
Zwłaszcza zwróć uwagę na "po trzecie". Pobaw się jakimś dobrym CMSem, wypróbuj najlepiej kilka, żeby zobaczyć, który najbardziej Ci pasuje. Napisz do nich jakąś skórkę, może jakiś moduł/plugin, żeby się obcykać z mechaniką działania tych bestii. Jak już będziesz miał takie rzeczy opanowane, wtedy pomyśl o firmie.