Temat: witryna flash
Jerzy B.:
I tu się w całości zgodzę z Tomaszem.
Zaś co do uwagi Pawła - dyskutujemy o sensowności witryny. Ja osobiście nie widziałem nigdzie i żadnej witryny we flashu, której nie można byłoby zrobić w dowolnie innej technice i uzuskać porównywalny efekt pod względem web-usability, nie mówiąc o lekkości. Oczywista rozumiem flash jako technikę do "puszczania filmiku", ale to do budowy witryny to mnie nikt nie przekona, że są jakiekolwiek korzyści. No powiedzmy jedną mogę zobaczyć - jak całość materiałów reklamowych firmy jest zrobiona tylko w tej technologii, to mamy kompatybliność, ale nawet wtedy flash może być wstawką a nie formą witryny.
Ale Flash Player jest jak najbardziej web-usability. Problem w tym że mało ludzi o tym wie i chce to stosować.
Flash Player wspiera scrennreadery, ale twórcy nie robą serwisu we Flashu, żeby mógl wykorzystać możliwości screnreaderów.
We Flexe wystarczy dodać linijkę do kompilatora argumentu -accessible=true
Więcej można poczytać tutaj -
http://weblogs.macromedia.com/lin/archives/2007/02/fle...
Dalej wykorzystanie adresacji i głebokiego linkowania - SWFAdress
http://www.asual.com/swfaddress/
Dla SEO (czyli indeksacji plików SWF) tez nie ma problemu W pliku SWF można umieszczać całe dokumenty HTML specjalne dla robotów indeksujących w metadanych - tylko że ludzie nie wiedza jak to działa i jak to zrobić. Ponieważ format SWF jest znany od środka to prawie nikt tego nie stosuje i stąd zarzuty, ze Google tego nie indeksuje (bo co ma indeksować jak w środku pliku SWF są same skrypty i elementy dodane typu grafika). Więcej o tym
http://livedocs.adobe.com/flex/3/html/compilers_16.html
Podobnie metadane może przechowywać w plikach FLV.
Interfejs użytkownika - tutaj jest kwestia dyskusyjna, ale wg mnie komponenty Flexa bardziej upodobniają serwis pod kątem aplikacji komputerowej niż jako klasycznej strony WWW. Chociaż programiści Ajaxa wkladają wiele staran aby upodobnić serwisy WWW do aplikacji komputerowych to jednak trudno stwierdzić, które podejście przeważy. Gdyby wsiąść pod uwagę że jest obecnie tendencja do wkraczania w 3 wymiar i wykorzystywania multimediów do interakcji z użytkownikiem to jednak większe pole do popisu mają aplikacje Flash/Flex.
Rozmiar - pliki serwisów internetowych budowanych w technologii Flex 3 maja szansę być rozmiarami dużo mniejsze niż ich odpowiedniki we Ajax. Dlaczego? Bo kompomenty Flexa maja być cachowane a użytkownik ściganie tylko mały plik SWF co raczej w dobie szybkich i tak będzie relatywnie "długo" sie ładował.
Przede wszystkim i tak trzeba przygotować alternetywną zawartość tekstową w HTML serwisu we Flashu/Flex z prostego powodu nie każdy ma ochotę na oglądanie i tworzyć tak serwis, żeby każdy mógł przełaczać się pomiędzy serwisem HTML a serwisem Flex.