Temat: Potrzebne mi opinie do artykułu dotyczące typów CMSów
Ja nie widze na rynku sensownego (od strony technicznej) miejsca na "autorskie CMSy". Sam jestem autorem jednego i tak naprawde nie byl on potrzebny.
Mozna zbudowac swoj framework/toolkit - i to jest przydatne do pracy nad:
1) dedykowanymi systemami dla klienta
2) automatyzacji pracy przy gotowcach
Wszystkie male firmowe stronki, wizytowki, sklepy dla malych firm spokojnie zaspakaja OpenSource. Ba, wspominalem juz o
http://mtv.co.il - ktore stoi na WP, wiec i korporacyjnie sie da.
Takie rozwiazania sa wydajne, skalowalne i bezpieczne o ile ktos ma leb na karku. Mialem kiedys wlam na WP przez dziurawy plugin. Nie mialem wlamu na autorskiego CMSa.. czy autorski CMS jest bezpieczniejszy? Nie. Po prostu nikt nie probowal wlamac sie na ktoras ze stron moich klientow. Oczywiscie moj CMS byl skanowany pod wzgledem bezpieczenstwa, ale na pewno nie tak bardzo jak systemy uzywane powszechnie przez miliony ludzi.
Jak ktos wychodzi poza schemat tego co da sie zbudowac z OpenSource'a, to wchodzi na pole apek dedykowanych. I tu juz zaczyna sie pisanie czegos wlasnego. Bo a to przy rejestracji oprocz maila i hasla wymagamy rozmiaru buta i numeru paszportu polsatu. A to w ogloszeniu trzeba uwzglednic rase kota/psa, a jak pająka to wyswietlac ogloszenie do gory nogami. A to dodanie komentarza ma powodowac wyslanie maila do calej redakcji i ow musi byc zatwierdzony przez przynajmniej jednego admina lub trzech moderatorow.
W wielu firmach w ktorych pracowalem bylo parcie na "zrobilismy trzy projekty na naszym silniku, to teraz go uogolnijmy i zrobmy uniwersalny CMS/CRM/e-commerce, zeby potem wszystkim stawiac apki w 10 minut" - i konczylo sie to na koslawym kombajnie, ktory byl tak skomplikowany i tak totalnie switch-if driven, ze to sie nie miescilo w glowie i nie dalo sie tego wykorzystac do niczego. Potem bylo stwierdzenie "zaorajmy to i napiszmy nowe na podstawie naszych doswiadczen!" i powstawal kolejny klon czegos, co juz na rynku bylo, lub nie powstawal, bo klientom trzeba bylo robic projekty.
OpenSource ma pare minusow: jest dla kazdego i do wszystkiego, wiec czesto trzeba powylaczac 90% opcji, zeby uzyskac to co sie chce - patrz np. Magento.
Wedlug mnie autorskie CMSy/CRMy ze wszystkich agencji kreatywnych pisane sa po to, zeby moc klienta do siebie przykuc. Klient kupil cos u nas w naszej technologii, on jeszcze tego nie wie, ale my juz wiemy, ze podpisal z nami cyrograf do smierci, bo nie bedzie go dlugo stac, zeby wydac drugi raz 5000, 15000, 40000 na swoja stronke.
O wiele lepiej, jako dev, obcykac sobie w maly paluszek: jakis jezyk webowy na tip-top, jednego sprawdzonego frameworka na tip-top i jedno/dwa OpenSource'owe rozwiazania, najlepiej napisane na frameworku ktorego sie nauczylismy. To jest warsztat ktory daje full mozliwosci do robienia apek webowych - bo mamy odpowiedni zestaw narzedzi, zeby dobrac odpowiednie rozwiazanie do konkretnego problemu ktory ma klient.
Piotr Baranowski edytował(a) ten post dnia 03.10.12 o godzinie 12:14