Temat: Koszt wykonania prostej strony www - szacunkowo
Krzysztof Parjaszewski:
Proszę wskażcie jedną cechę php 5.3+ i jedną cechę mysql 5.5+ (innodb + myisam), które wykluczają ten język i tą bazę danych z zastosowania w serwisach bankowych.
Co to jest "serwis bankowy"?
Sa banki inwestycyjne (dziela sie glownie na tradycyjne i hedge), detaliczne, korporacyjne. Uzycie technologii bedzie znaczaco rozne w kazdym z nich, dodatkowo nalozone beda rozne integracje miedzy komponentami i zaleznosciami.
Dla przykladu w banku detalicznym juz widze mine managera, ktoremu mowisz, ze wystarczy
- przepisac dziesiatki tysiecy procedur skladowanych
- tysiace skryptow SSIS
- setki raportow
- przepisac kod CLR wykonywanego w SQL Serverze
- zaplacic za przetestowanie i przebudowanie systemow powiazanych (np. Credit Score, ubezpieczenia)
- zmienic infrastrukture, opisac nowe plany bezpieczenstwa, zrobic nowe testy penetracyjne itp.itd.
i po wydaniu setek milionow £££ bedzie "dobrze", "tanio", "open sourcowo".
Pierwsze pytanie: "co zyskamy piszac w PHP?". Oszczednosci z licencji sa przy innych kosztach pomijalne, to co zaoszczedzimy zapewne wydamy w drozsze konsultacje i integracje. Do tego podejmiemy duze ryzyko w zakresie dostepnosci kadr. W ASP.NET/JAVA znajdziesz mnostwo ludzi z doswiadczeniem w bankach, w PHP nikogo. To znaczaco podrozy koszty (wszystkich bedziemy zatrudniac na umowe o prace i uczyc domeny biznesowej) i zmniejszy elastycznosc (brak mozliwosci zatrudniania na kontrakt).
Wiec serio: "po co pisac w PHP, gdzie jest zysk dla banku?".
Znam powody dla których banki nie wybierają php/python/ruby i są to powody organizacyjne, a nie techniczne, pytałem o powody techniczne, dla mnie takie nie istnieją.
PHP, Python czy Ruby nie zostaly stworzone do tego celu. One najlepiej sprawdza sie w startupach i luzno zorganizowanych grupach (vide facebook).
W instytucjach finansowych menagerowie maja duzo bardziej zwiazane rece niz moglbys sobie wyobrazic. Nadzory bankowe (szczegolnie po ostatnich zawirowaniach przepisow UE) nakladaja duzo wymagan, ktore w jezykach takich jak PHP nawet sie nie rozpatruje (vide zarzadzanie pamiecia przy transakcjach Visa). Dotyczy to nie tylko PHP/Pythona, ale wiekszosci rozwiazan Open Source.
W wielu miejscach uzywa sie AS/400 i ludzie boja sie wziac na siebie "ryzyko" upgrade'u do IBM-i5, nie mowiac o i7. Te systemy rozbudowywane sa od dekad i chociaz faktycznie platforma je dosc znacznie ogranicza (vide okna do update'ow w nocy), to funkcje spelniaja wzorowo. Te systemy to nie tylko kod, to rowniez dziesiatki tysiecy godzin ustalen z partnerami. Ich przebudowa nie jest tak prosta jak kolejny CMS, to mocno nietrywialne zadanie. IMO nierealne jest oczekiwanie, ze da sie to zrobic w 5 lat niezaleznie od ilosci zasobow, ktore na to poswiecimy. O budzecie lepiej nie wspominac, bo najwiekszego CEO-twardziela potrafilby on powalic.
Sebastian Pienio edytował(a) ten post dnia 05.01.13 o godzinie 23:39