Agata Bielecka

Agata Bielecka Marketing Manager,
GroupCamp

Temat: Cloud & SaaS - A co powiecie na Offline?

Czy Offline to nowa tendencja w Cloud Computingu?

Trzeba przyznać, że Cloud Computing zrewolucjonizował przetwarzanie informacji, pozwolił bowiem na udostępnianie aplikacji online poprzez prosty dostęp do sieci, niezależnie od lokalizacji użytkownika oraz za pomocą każdego typu terminala (komputera, smatrfona czy tabletu).
Jednak bardzo czesto uzytkownicy korzystający z rozwiązań w chmurze przyznaja, że jedną z głównych barier stojących na przeszkodzie do rozwoju technologii Cloud jest nieprzystosowanie tego typu narzędzi do funkcjonowania gdy dostęp do Internetu zawodzi.
Czy zgadzacie się, że tryb Offline umożliwiający korzystanie z aplikacji SaaS bez dostępu do Internetu jest dziś nowym wyzwaniem dla technologii Cloud Computingu?
Czy macie jakies doświadczenia z tego typu technologią?

Zapraszam do dyskusji!
Daniel Częstki

Daniel Częstki senior php developer

Temat: Cloud & SaaS - A co powiecie na Offline?

Ciekawy temat. Podczas działania offline taka aplikacja musiałaby korzystać z lokalnej bazy danych a następnie synchronizować dane z serwerem w momencie połączenia z internetem.

Tutaj post w tym temacie:
http://albertogasparin.it/articles/2012/07/storing-dat...

I po polsku o LocalStorage:
http://magazynt3.pl/czym-jest-localstorage-i-jak-je-wy...Daniel Częstki edytował(a) ten post dnia 31.10.12 o godzinie 15:05
Mikołaj W.

Mikołaj W. Pomagam rozwiązywać
problemy- nie tylko
IT

Temat: Cloud & SaaS - A co powiecie na Offline?

Bardzo ciekawe pytanie.

Ale warto zastanowić się nad innym podejściem - czy chwilowa przerwa w dostępie do aplikacji jest krytyczna i czy akceptowalna dla Klientów? Czy Klient zapłaci za wyższy SLA ?

Przykład:
Firma spedycyjna musi mieć 24/7 dostęp do danych magazynowych - core działalności biznesowej. Ale (przykładowo i teoretycznie) system rozliczania czasu pracy już nie jest tak krytyczny - chwilowa (ok 10-30 min) przerwa nie wpłynie krytycznie na podstawowy profil działalności firmy.

Myślę że pytanie jest kluczowe z punktu widzenia biznesu on-line - tutaj praca offline może stanowić przewagę konkurencyjną i jest wybitnie korzystna dla usługodawcy. Choć kosztogenna (utrzymanie de facto nie mniej niż dwóch (*wersje przeglądarek) implementacji danego rozwiązania.

Dropbox jest przykładem gdy rozwiązanie offline jest realizowane za pomocą aplikacji. Wtedy system jest dostępny offline (*liczba wersji systemowych).

Pytanie trudne, ciekawe i do rozpatrzenia zawsze w konkretnych przypadkach biznesowych.

Pozdrawiam,
MWW

konto usunięte

Temat: Cloud & SaaS - A co powiecie na Offline?

W momencie gdyby ktoś chciał aplikację offline to zasugerował bym napisanie jej w QT albo jak ktoś ma bardzo dużo czasu na czekanie - w Javie, z uwzględnieniem synchronizacji z serwerem. Tak by pracownik mógł gdzieś zainstalować program, zalogować się i pociągnąć najnowsze dane.
Niestety ilość danych jakie możemy przechowywać po stronie klienta nadal jest mocno ograniczona i nie widzę sensu bawić się trybem offline.

Osobiście jeszcze nie miałem dużo okazji pisać tego typu rzeczy w HTML5 ale mam na składzie demo aplikacji do fakturowania gdzie z przeglądarką synchronizowane były dane kontaktowe klientów i dostawców tak by nawet w momencie jak serwer nie odpowiada można było rzucić okiem w numery telefonów i takie tam.

W skrócie - aplikacja offline nie działa ale te jej części które mogą być podczas awarii dostępne warto synchronizować z przeglądarką.

W innych wypadkach ewentualnie widzę coś takiego że możliwy jest podgląd x rekordów wstecz w wypadku niektórych danych. Ale trzeba mieć pod kontrolą to czy nie przekraczamy dopuszczalną przestrzeń dyskową dla naszej strony.Dariusz Półtorak edytował(a) ten post dnia 18.11.12 o godzinie 18:21
Łukasz C.

Łukasz C. Senior Technical
Architect

Temat: Cloud & SaaS - A co powiecie na Offline?

Jak chcesz pracować offline, to stwórz aplikacje w archiekturze "Fat Client", czyli po prostu zwykłą aplikacje natywną, ale to trudne i kosztowne.

Cloud imho nie ma nic do rzeczy, bo fizycznie to nic innego jak klaster serwerow z odpowiednio zautomatyzowanym oprogramowaniem do wirtualizacji, wiec jak nie ma połączenia do klastra to nie ma dostępu do aplikacji, proste.

Dochodzi jeszcze bezpieczeństwo systemu, np: aplikacja bankowa lepiej żeby nie działała offline, gdyż w przypadku gdyby wypłata/przelew z konta byłby możliwy bez połączenia z bankiem to można by zrobić kilka przelewów przekraczając saldo zanim dane w banku i na kliencie zostałyby zsynchronizowane.Łukasz C. edytował(a) ten post dnia 18.11.12 o godzinie 19:01

konto usunięte

Temat: Cloud & SaaS - A co powiecie na Offline?

Fat client z trybem offline był wspierany w Delphi od roku 1999...
Hasło do wyszukania "delphi cached updates".

Następna dyskusja:

amazon cloud i inne tego typu




Wyślij zaproszenie do