Przemek O.

Przemek O. Dyrektor Finansowy
Higiena-System
Spółka z o.o.

Temat: Zmiana przeznaczenia samochodu - konsekwencje??

Jak Waszym zdaniem należy postąpić w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu z "ciężarowego" na "osobowy"?
Od X/2006 roku użytkujemy samochód spełniający kryteria z art.86, ust.4, pkt.1 ustawy o ptu. W maju br. dokonaliśmy przeróbki dodając drugi rząd siedzeń i likwidując przegrodę. Przeprowadziliśmy odpowiednie badanie techniczne a zaświadczenie z badania przesłalismy do US. Czy w związku z tym mamy obowiązaek korekty odliczonego do tej pory podatku naliczonego z rat leasingowych i czynszu inicjalnego, czy też nie?
Artur Napiorkowski

Artur Napiorkowski Właściciel
Kancelarii Doradztwa
Podatkowego

Temat: Zmiana przeznaczenia samochodu - konsekwencje??

Według mnie przepis, ograniczający prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu samochodu przeznaczonego do prowadzenia działalności godpodarczej, jest niezgodny z dyrektywą. Więc teoretycznie od początku można było odliczać pełen VAT pod warunkiem, że samochód jest używany wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ale żyjemy w Polsce i mało komu chce się bawić w walkę z wiatrakami...
Władysław V.

Władysław V. Doradca podatkowy,
Taxpoint

Temat: Zmiana przeznaczenia samochodu - konsekwencje??

1. Ograniczenie odliczenia, a precyzyjniej jego modyfikacja od 1 czerwca 2005 faktycznie jest niezgodna z Dyrektywą, ale na tym bym nie budował argumentacji (nie do US)
2. Zmiana kwalifikacji nie powoduje obowiązku korekty już dokonanych odliczeń - działa ex nunc, przed przeróbką samochód spełniał przesłanki do odliczenia.
3. Mechanizm korekty naliczonego dotyczy wahań współczynnika albo zmiany przeznaczenia, a nie przeróbek technicznych. Nie ma przepisu = nie ma korekty.

Następna dyskusja:

konsekwencje?




Wyślij zaproszenie do