Marek Żochowski

Marek Żochowski Ekspert, INFORLEX.PL

Temat: Faktury VAT i deklaracje podatkowe – pytania i odpowiedzi

Deklaracje podatkowe to temat-rzeka, do tego rzeka zmienna i grząska. Dlatego chcemy pomóc Wam w bezpiecznej przeprawie na drugi brzeg :) Jako eksperci INFORLEX.PL czekamy na Wasze pytania!
Marek Żochowski

Marek Żochowski Ekspert, INFORLEX.PL

Temat: Faktury VAT i deklaracje podatkowe – pytania i odpowiedzi

Co należy zrobić w sytuacji, gdy wystawiona przez nas faktura okazała się być zawyżona? Spójrzcie na poniższy przykład z którym zetknęliśmy się na INFORLEX.PL:

Pytanie czytelnika INFORLEX.PL: Prowadzę działalność gospodarczą i dokonałem sprzedaży na rzecz Spółki X. Po dokładnej analizie zawartej ze Spółką umowy okazało się, iż zastosowałem błędną podstawę opodatkowania i kwota faktury powinna zostać pomniejszona. Mam jednak wątpliwości czy korektę do wystawionej w marcu faktury powinienem uwzględnić w deklaracji VAT-7 za marzec czy też w bieżącej deklaracji.
Odpowiedź: Żadne z przedstawionych rozwiązań nie jest prawidłowe. W tym przypadku uwzględnienie korekty w deklaracji VAT-7 będzie możliwe tylko wtedy, gdy uzyska Pan potwierdzenie otrzymania wskazanej korekty faktury przez Spółkę X.
Jest Pan zobowiązany do przygotowania korekty faktury, ponieważ zgodnie z umową należy zmniejszyć kwotę pierwotnej faktury VAT. Jest to możliwe tylko poprzez wystawienie faktury korygującej. Uwzględnienie korekty faktury w deklaracji podatkowej będzie dozwolone tylko po łącznym spełnieniu dwóch warunków (art. 29 ust. 4a ustawy o VAT):
• korekta musi dotrzeć do nabywcy – w tym przypadku do Spółki X
• sprzedawca musi uzyskać potwierdzenie otrzymania przez nabywcę korekty faktury.
Jedynie w takiej sytuacji będzie można dokonać korekty deklaracji VAT-7. Bez znaczenia pozostaje fakt czy fakturę wystawiono na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, czy też na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność.
Ponieważ podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w pierwotnie wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku VAT dokonuje się w tym okresie rozliczeniowym, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury.
Nie zaistnieje więc potrzeba korygowania wcześniejszych deklaracji VAT-7. Nie będzie też jednak możliwości uwzględnia korekty w miesiącu jej wystawienia chyba, że uzyska Pan potwierdzenie otrzymania przez nabywcę faktury korygującej przed upływem ustawowo określonego terminu do złożenia rozliczenia podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.
Przykład:
Jan K. dokonał sprzedaży na rzecz Spółki Z. Sprzedaż tę potwierdził fakturą VAT. Po miesiącu Spółka zauważyła, iż Jan K. wpisał na niej niewłaściwą nazwę towaru i tym samym jego cenę. Musiał więc wystawić korektę do faktury pierwotnej. Właściwa cena towaru była niższa od wskazanej na fakturze pierwotnej.
Jan K. przygotował korektę i wysłał ją do spółki 20 lipca 2012r. Deklaracje Vat składa za okresy miesięczne. Nie może jednak uwzględnić jej w deklaracji za lipiec 2012r., ponieważ dopiero 5 sierpnia otrzymał potwierdzenie, iż korekta dotarła do odbiorcy 1 sierpnia 2012r. Dokona tego dopiero w deklaracji VAT-7 za sierpień 2012r.

W przedstawionym przypadku korektę faktury VAT uwzględni Pan więc w tym okresie rozliczeniowym, w którym dotrze do Pana informacja od Spółki X o otrzymaniu korekty faktury.

Następna dyskusja:

firma bez vat a faktury i kpir




Wyślij zaproszenie do