Temat: Nowy, duży projekt płatności mobilnych rusza już 18 Maja.
Panie Grzegorzu,
Ciezko przewidziec zachowanie bankow, to wszystko zalezy od rozkladu sil. Np. kraje baltyskie i wschodnia skandynawia, ustanowily platforme platnosci mobilnych dla bankow - ktora jest agentem rozliczeniowym. Zysk dla posrednikow jest generowany jak w przypadku premium SMS.
Jakkolwiek biorac pod uwage zupelnie inne warunki w Polsce i przedewszystkim wieksza konkurencyjnosc, caly proces moze sie obrocic w zazarta wojne o wplywy. Z racji zblizajacego sie boomu mobilnego internetu (darmowego).
Jedno jest pewne, ta technologia wejdzie na stale do obiegu - zatem obrona irracjonalnymi prowizjami, to prowizorka :) Na dluzsza mete dosyc niebezpieczna, bo duzo bankow zagranicznych z pocalowaniem w reke, chcialoby sie tym zajac w 42.000.0000 kraju w centrum Europy.
Pytanie tylko czy Deutsche Telecom, ktore jest na tym rynku najwiekszym zawodkikiem (do tego broni sie patentami), bedzie w stanie utrzymac pozycje wzgledem innych posrednikow - poniewaz standard internetu mobilnego praktycznie niczym sie nie rozni od tradycyjnego.
W krajach azjatyckich juz dzis mobile banking to nie tylko przesylanie z konta na konto, ale instytucje finansowe powoli zblizajace sie zakresem funkcji do tradycyjnych bankow - kryzys finansowy oslabil ich pozycje w regionie.
W Polsce spodziewalcym sie tak agresywnych dzialan ze strony grupy One-2-one, ale na razie to oczywiscie science fiction. :)
Pozdrawiam,
Kamil Dabrowski.