Temat: php problem z 'sortowaniem' danych
Z podanego linku troszeczkę zrozumiałem o co chodzi. Szkoda tylko że napisane tak jak napisane ;/
Kolego szanowny...
Wszystko ładnie, pięknie ale skąd klient wie że ogóle ma zapłacić? Bo na zdjęciu masz za 2012 rok miesiące od stycznia do grudnia ... ???
Rozumiem, że zakładasz że klient wie ile ma zapłacić i do kiedy. Skąd ty wiesz ile klient ma zapłacić i do kiedy ?
Proponuję zachować tabelkę z kontrahentami tak jak masz - ona jest ok. Jeżeli chodzi o wpłaty dokonywane przez klienta to zrób tabelkę "wpłaty" i w niej zapisuj jaką kwotę klient zapłacił w jakim terminie.
Żeby wiedzieć za co klient płaci zrób tabelkę "platnosci" i w niej zapisuj jaka kwotę ma zapłacić i do kiedy. Do tej tabelek dorób jeszcze sobie słownik tytułów płatności / wpłat żeby mieć możliwość kasowania np odsetek albo opłat dodatkowych, manipulacyjnych.
Teraz zbierasz informacje o tym co klient ma zapłacić w jednym miejscu a ile wpłacił zbierasz w drugim miejscu.
Rozwiązać należy tylko temat jak skorelować płatności z wpłatami. Najprościej z tabeli z płatnościami zrobić dodatkową kolumnę "do_zapłaty" w której będzie informacja ile z danej płatności jeszcze należy zapłacić. Tak samo w tabeli z wpłatami - robisz kolumnę "nadpłata"
Teraz przy insercie do tabeli "wpłaty" uruchamiamy funkcję która podaną wpłatę rozlicza w płatnościach. Jeżeli nie ma płatności którą można rozliczyć (nie minął termin płatności) to klient ma nadpłatę i kwotę nadpłaty w danej wpłacie wpisujesz w pole "nadpłata". Przy następnej wpłacie od klienta funkcja sprawdza kwotę (suma nadpłat + kwota wpłaty) i próbuje rozliczyć względem płatności.
Bilans klienta: suma kwot wplaty.kwota - suma kwot platnosci.do_zaplaty
Robisz klientowi tabelkę:
platnosc; kwota; termin;kwota wplaty; termin wplaty; odsetki;
razem: platnosci; wplaty
bilans: wplaty - platnosci
Do tego możesz sobie dorobić naliczanie osetek od płatności przeterminowanych itp.
Przykład trzeba zmodyfikować tak aby pasował do kasowego lub memoriałowego pobierania i naliczania należności - pod tym jest cała masa zależności księgowych