konto usunięte
Temat: niezła krytyka języka PHP
Michał Jastrzębski:
Adam Piotrowski:
Michał Jastrzębski:
Znać można parę języków, ale być w jakimś specjalistą to trochę inna sprawa...
Wszystko przychodzi z czasem i ja naprawdę nie widzę przeciwwskazań aby programować tak samo dobrze w PHP i np. C#, Java czy Pythonie. Takie podejście ma dużo zalet bo wypracowane, pozytywne wzorce możesz stosować w każdym języku.
Siedzenie tylko w 1 języku to moim zdaniem złe rozwiązanie bo jeżeli dana technologia przestanie być popularna/stosowana to i tak nie będziesz miał wyjścia jeżeli nie nastawiasz się na stałego klienta lub długi okres wsparcia po wdrożeniu. Nie tak dawno ludzie rzucali się na Coldfusion, a co z tego wyszło każdy wie.
Tak, tylko być ekspertem to znaczy znać przynajmniej z 2 fw, multum bibliotek do różnych rzeczy itp, do tego dochodzą niuanse każdego języka, najlepsze praktyki itp. Sama znajomośc składni to imho 10% znajomości języka. Może z php tak nie jest bo php służy tylko do jednego, webu. Ale już python to inna sprawa, bo można pisać w appki na różnych płaszczyznach, i każda ma swój zestaw bibliotek, rozwiązań itp.
Ja mam identyczne zdanie, ale ambitny developer jest jak wino, im starszy tym lepszy. Nie mówię że można się wszystkiego nauczyć w rok bo to niemożliwe i nikt mnie nie przekona że jest inaczej. Specjalizacja w danym języku to przede wszystkim "wylatane" tysiące godzin i najróżniejsze przypadki i wzorce, nietypowe przypadki i czasem dużo kombinowania, zabawy z kodem. "Gramatyka" danego języka to kwestia naprawdę krótkiego czasu i osobiście uważam, że znajomość składni nie oznacza że znasz dany język nawet w 1%.
Niemniej jednak po kilku/kilkunastu latach pracy w zawodzie serio można złapać naprawdę niezłego skilla w przynajmniej 2-3 językach i mówię to z doświadczenia swojego i osób z którymi pracowałem.
Oczywiście jeżeli mówimy o guru-level to będzie to ciężkie do spełnienia, ale nauczenie się kilku języków na poziomie gdzie nie jest wymagany mentor, gdzie załatwiasz 99% case'ów samodzielnie naprawdę nie jest trudne lecz co najwyżej czasochłonne i wymaga ambicji. Adam Piotrowski edytował(a) ten post dnia 13.04.12 o godzinie 22:16