Anna Dudek

Anna Dudek
www.fotodziecinstwo.
pl

Temat: srgb zmienia kolory - prosze o pomoc.

Piotr - profil nie jest wczytywany na poziomie profilu. nie wiem jak mam to rozumieć… próbowałam podpiąc profil w windowcie, gdzie tylko się dało - nie pomaga to nic a nic i ciągle to samo;-))) no chyba juz przyjdzie mi się pogodzic z tą sytuacją.
Ryszard Ronowski

Ryszard Ronowski Sztukmistrz z
Konstancina

Temat: srgb zmienia kolory - prosze o pomoc.

Anna D.:
Ryszard, ale ja wlasnie napisalam, ze w argb wszystko jest w porzadku...
Konwersja z argb do srgb podbija kolory, kontrasty i trochę psuje efekt naszej pracy. Łatwo to sprawdzić - masz fotę w argb - w Szopce robisz save for web... w jednym oknie masz podgląd oryginału (argb) w drugim efekt (srgb)- widzisz co się dzieje w czasie konwersji... Fota przekolorowana itp.
Jeżeli efekt uzyskany po konwersji do sRgb nie odpowiada to trzeba popracować nad tą fotą i cieszyć się, że w aRgb było więcej informacji...
Jakub Sochacki

Jakub Sochacki Retusz i
postprodukcja

Temat: srgb zmienia kolory - prosze o pomoc.

Oj widzę, że pewnie masz coraz większy mętlik w głowie z kolejnymi odpowiedziami.

Dziwne, że gość, który zajmuje się kalibrowaniem monitorów nie potrafił Ci tego wszystkiego ustawić i wytłumaczyć.

Masz monitor szerokogamutowy. Jest on w stanie wyświetlić więcej barw niż zawiera sRGB, przyjmijmy, że może wyświetlić tyle, co ma Adobe RGB. Całego Adobe RGB nie wyświetla, ale tak przyjmijmy.

Większość zwykłych userów ma monitory, które wyświetlają mniej więcej tyle barw, co zawiera profil sRGB. Dlatego standardem w internecie jest sRGB i taki profil powinny mieć zdjęcia, które tam zamieszczasz. Jeżeli ktoś ma skalibrowany monitor i system operacyjny wie, że monitor jest skalibrowany to przekazuje tą informację programom, które zarządzają barwą. I tak jeśli umieścisz w necie zdjęcie z profilem Adobe RGB, a ktoś je otworzy na monitorze sRGB to może stać się kilka rzeczy:

1. Ktoś ma skalibrowany monitor i ma profil. Otwiera zdjęcie w Photoshopie, Photoshop rozumie profil Adobe RGB zapisany w zdjęciu i rozumie profil monitora sRGB, konwertuje kolory tak, żeby odpowiednio wyglądały na monitorze. Oczywiście część kolorów nie będzie widoczna, bo one są na zdjęciu (Adobe RGB), ale monitor nie jest w stanie ich wyświetlić. Różnica jednak nie powinna być duża.

2. Ten sam ktoś otwiera to zdjęcie w przeglądarce internetowej albo w irfanview, czyli programach, które domyślnie nie zarządzają barwą. Ponieważ sRGB jest domyślnym standardem, to te programy przyjmują, że zdjęcie jest w sRGB i wyświetlają je na monitorze "jak leci". Skutkuje to tym, że Zdjęcie jest mniej nasycone niż być powinno.

U Ciebie sytuacja jest odwrotna. Twój monitor może wyświetlić dużo barw, mniej więcej tyle co Adobe RGB. Jak zapiszesz zdjęcie z profilem sRGB i otworzysz je w Photoshopie to wszystko powinno być OK. Photoshop zna profil Twojego monitora i zna profil zdjęcia, więc stonuje kolory tak, żeby było ok. Ale jeśli otworzysz zdjęcie w sRGB w programie, który nie zarządza barwą i nie bierze pod uwagę profilu Twojego monitora, to ten program przyjmie, że zdjęcie jest w sRGB (słusznie), i przyjmie, że Twój monitor też jest w sRGB (niesłusznie). W związku z tym wyświetli za bardzo nasycone kolory. Skorzysta z pełnych możliwości Twojego monitora, a powinien zjechać trochę z nasycenia kolorów.

Zarządzanie barwą to jest ciężki temat i jeśli się go nie rozumie, to jest strasznie upierdliwy. Niby kalibrujesz monitor, żeby mieć pewność, że kolory są OK, ale tak naprawdę nigdy tej pewności nie masz, bo gdzie nie popatrzysz to kolor jest inny. Monitory szerokogamutowe są generalnie dla ludzi, którzy więdzą na co się piszą.

To co napisałem to oczywiście skrót skótu. Nie korzystam z irfanview, ale wygooglałem na szybko, że domyślnie nie obsługuje on zarządzania barwą, ale jest do tego plugin. Jeśli chodzi o przeglądarki to sprawa jest bardzo skomplikowana, bo każda ma swoje zasady ;-) Jak ostatnio sprawdzałem, to największe możliwości miał Firefox, ale trzeba było pogrzebać w ustawieniach. Tu jest dużo info na ten temat:

http://www.gballard.net/psd/go_live_page_profile/embed...

Powodzenia ;]Ten post został edytowany przez Autora dnia 29.01.14 o godzinie 15:37
Anna Dudek

Anna Dudek
www.fotodziecinstwo.
pl

Temat: srgb zmienia kolory - prosze o pomoc.

Bardzo dziękuję za te wyjaśnienia;-) Jednym słowem ma być jak jest. Przyznam, że zbiło mnie z tropu to, że kilka osób, które teoretycznie powinny się na tym znać (jak np. osoba kalibrująca monitor), były bardzo zdziwione sytuacją na moim komputerze, twierdząc, że wcześniej z niczym takim się nie spotkały. Usłyszałam nawet, że to musi być kwestia jakiegoś "niezaklikniętego ptaszka'":-))) dopiero co opisywałam wczoraj problem grafikowi, który odpisał cytuję: "Bezsęsu. Spróbuj jeszcze proszę opcji zapisywania z dołączonym profilem kolorów i bez. Mniej więcej taka sytuacja zdarzyła mi się z 5 - 8 lat temu na starych monitorach CRT - powodem było właśnie samodzielne namieszanie w ustawieniach i brak kalibracji". A ze znajomych fotografów dosłownie nikt nie wiedział, o czym mówię, więc uznałam, że mój przypadek jest jakis odosobniony, mimo iż tyle osób twierdzi, że ma monitory Eizo skalibrowane Color Munki:-) Zatem ok, nic juz nie mieszam.
Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Jakub Sochacki

Jakub Sochacki Retusz i
postprodukcja

Temat: srgb zmienia kolory - prosze o pomoc.

Proponuję uważnie przeczytać ten artykuł:

http://www.phototrip.pl/porady/profile/profile.html

Powinien trochę uporządkować wiedzę.
Anna Sokół

Anna Sokół www.annasokol.co.uk

Temat: srgb zmienia kolory - prosze o pomoc.

Przepraszam, że tak odgrzebuję temat. Miałam taką samą sytuację co Ania i już się nawet pogodziłam z tym, że jest jak jest z save for web :)
Mam jednak jeszcze jedną wątpliwość czy w photoshopie w color settings w opcji working space RGB: powinnam mieć wybrany skalibrowany profil monitora czy domyślny profil Adobe RGB?

Następna dyskusja:

prosze o pomoc




Wyślij zaproszenie do