konto usunięte
Temat: Cloud computing - wróg Indii?
Od dziesiątków lat jedynymi obszarami gospodarczymi, które miały potencjał tworzenia zaawansowanych usług IT były USA i kraje Europy Zachodniej. Ich rynek usług był o rzędy wielkości większy, niż reszta świata. Sytuacja zaczęła się zmieniać w ślad za ogromnymi inwestycjami w struktury telekomunikacyjne, które miały miejsce kilka-kilkanaście lat temu. Położono wówczas nieprawdopodobne ilości światłowodów, które połączyły wszystkie kontynenty. Po pęknięciu bańki internetowej na przełomie wieku, okazało się, że większość z tych światłowodów leży niewykorzystana. Nie na długo.Bardzo szybko na świecie pojawił się trend offshoringu – czyli przenoszenia pracy do krajów mniej rozwiniętych, gdzie koszty pracy były ułamkiem tego, co płacono np. w USA. Z początku były to procesy masowe i bardzo proste, z czasem coraz bardziej skomplikowane (np. centra R&D). Potężne łącza telekomunikacyjne w znacznym stopniu to umożliwiły. Po kilku latach, takie kraje jak Indie czy Chiny (ale również Polska) stały się pierwszoplanowymi graczami na światowym rynku usług IT. Cała ta fala migracji pracy związana była właśnie (przynajmniej na początku) z ogromną dysproporcją w kosztach pracy, między krajem klienta, a krajem usługodawcy. W klasycznie realizowanych procesach biznesowych lub usługach, to właśnie koszt pracy ludzkiej stanowi zasadniczą część kosztów całej usługi.
Od niedawna mamy do czynienia z – prawdopodobnie – nową rewolucją technologiczną. Myślę o cloud computingu. Jego istotą jest zminimalizowanie czynnika ludzkiego w kosztach całej usługi. Daje to taki efekt, że dla niektórych typów usług, ich koszt potrafi być 10-krotnie niższy, niż koszt podobnej usługi realizowanej w tradycyjnym modelu outsourcingowym. Czynnik kosztu pracy ludzkiej przestaje mieć znaczenie, a więc i przewaga takich krajów, jak Indie, Meksyk, Brazylia, Chiny – znika. Duże firmy technologiczne inwestują nawet setki milionów USD w nowoczesne platformy technologiczne, automatyzują wszystko co się da i wymyślają usługi, które na bazie takich platform (PaaS, IaaS, SaaS, BPaaS) można sprzedać.
Czy popularyzacja cloud computingu odwróci trend offshoringowy i spowoduje, że pieniądze klientów będą znów płynąć do usługodawców w krajach rozwiniętych?
Jestem bardzo ciekaw Waszych opinii.