konto usunięte

Temat: Creative Commons, czyli prawne aspekty darmowej...

Dlaczego wywołałem ten temat? Z prostego powodu, otóż moim zdaniem w Polsce oddanie czegokolwiek za darmo budzi natychmiastowe niezdrowe zainteresowanie różnych służb i ludzi, którzy po prostu nie rozumieją o co właściwie chodzi. Problemy mają nie tylko piekarze rozdający pieczywo ubogim, ale także... muzycy. Niedawno pewien mój znajomy, dość znany impresario, wywalił mi prosto w twarz, że dystrybucja muzyki za darmo jest "formą nowoczesnego piractwa fonograficznego". Szczęka opadła mi tak nisko, że się o nią potknąłem. Po krótkiej rozmowie okazało się, że boli go właśnie to "za darmo" i - jak twierdził - kompletny brak ochrony prawnej ściąganej z sieci muzyki. Cóż, do tej pory nie udało mi się go przekonać, iż darmowa dystrybucja muzyki nie dość że pomaga promować nieznanych artystów, to zamyka drogę rozwoju nielegalnym "wydawnictwom stadionowym" (ale o tym porozmawiamy innym razem). Nie do końca przekonałem go też, że licencje Creative Commons, z których my korzystamy, są naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem dla artystów i wydawnictw muzycznych.

Nie jestem prawnikiem, ale z całą pewnością wiem, że dzięki licencjom CC artyści (muzycy, pisarze czy filmowcy) przy oczywistym zachowaniu praw autorskich mogą udostępniać swoje dzieła wielu odbiorcom. W sumie jest sześć podstawowych wersji licencji CC. W każdej z nich jest zapisany warunek u z n a n i a a u t o r s t w a plus warunki dodatkowe (np. zgodę na kopiowanie ściągniętej muzyki i opracowanie na jej podstawie utworu zależnego, ale z przywołaniem nazwy/nazwiska autora pierwowzoru czy zgody na kopiowanie i rozprowadzanie muzyki, ale bez zgody na jej sprzedaż itd.).

Polecam wszystkim twórcom, wykonawcom i szefom różnego rodzaju wydawnictw strony Creative Commons, gdzie znajdziecie wszelkie niezbędne informacje nt. tych licencji.

http://creativecommons.pl/
http://creativecommons.org/

Pozdrowienia!
jt


Jarosław Tomaszewski edytował(a) ten post dnia 05.03.07 o godzinie 19:51

konto usunięte

Temat: Creative Commons, czyli prawne aspekty darmowej...

Tu znajdziecie kilka podstawowych informacji o prawach autorskich, a także możecie ściągnąć ustawę:

http://prawo.ngo.pl/strona/4762.html

Polecam także tę stronę:

http://www.prawoautorskie.elk.pl/

jt

konto usunięte

Temat: Creative Commons, czyli prawne aspekty darmowej...

http://www.mkidn.gov.pl/website/index.jsp?catId=396

Pod tym adresem możecie znaleźć informacje z ubiegorocznego spotkania w Min. Kultury i Dziedzictwa Narodowego poświęconego "Strategii działań na rzecz ochrony własności intelektualnej w Polsce na rok 2006". Jest tez do pobrania kilka plików, w tym wspomniana strategia i "Raport Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych za I pólrocze 2006 r.".

konto usunięte

Temat: Creative Commons, czyli prawne aspekty darmowej...

Poniżej zamieszczam link do ciekawego artykułu Arka Koniora, który opisuje rozwój prawa autorskiego na świecie. Przy okazji polecam sam magazyn internetowy Obiektyw.net, będący głosem wolnej kultury w sieci.

http://www.obiektyw.net/artykul/rozwoj-prawa-autorskie...

jr
Przemek Bobnis

Przemek Bobnis Piarowy pomagier
rzemieślnika z dużą
dawką innowacji.

Temat: Creative Commons, czyli prawne aspekty darmowej...

Od ostatniego postu minęły ponad trzy lata, ale temat jest dzisiaj bardziej aktualny niż kiedykolwiek.

Czy przez ten czas poszerzył Pan swoje doświadczenia z licencjami CC, lub poznał lepiej "rynek" praw autorskich w Polsce?

Mnie głównie interesują współczesne formy darmowej dystrybucji (nie tylko CC), a także rozwój rynku muzycznego i przeplatanie się popularnej muzyki komercyjnej z artystami niezależnymi.

konto usunięte

Temat: Creative Commons, czyli prawne aspekty darmowej...

Sprawdź to co ostatnio robi Trent Reznor (Nine Inch Nails) ostatnie wydawnictwa NIN były oparte o CC (http://ghosts.nin.com i http://theslip.nin.com)
Nie jest to co prawda historia polskiego rynku ale znakomicie daje przykład jak można zahaczać o mainstream nie współpracując z gigantami rynku muzycznego.
Dodatkowo umożliwiając takie projekty jak http://remix.nin.com czy http://thisoneisonus.org



Wyślij zaproszenie do