konto usunięte

Temat: prośba o pomoc

Witam
Czy ktoś może pomóc w rozwiązaniu poniższego problemu.
Obecnie układam bazę danych która ma na celu zarządzanie utrzymaniem ruchu stacji odsiarczania spalin. Podczas tworzenia bazy danych natrafiłem na problem z którym nie mogę się uporać. Utrzymanie ruchu polega między innym na regularnych przeglądach urządzeń. Przeglądy odbywają się dziennie, tygodniowo, miesięcznie, rocznie oraz po ilości przepracowanych godzinach. O ile nie mam problemu z utworzeniem dziennych, tygodniowych przeglądów o tyle pojawił się problem w przypadku ilości przepracowanych godzin przez urządzenia. Załóżmy że urządzenie A musi mieć przegląd po każdych 300 przepracowanych godzinach. Pierwsza inspekcja nastąpi o 300 następna po 600 następna po 900 itd. Jak utworzyć w kwerendę która automatycznie będzie pokazywała ile czasu pozostało do przeprowadzenia następnej inspekcji.
Drugi przypadek gdy czynnosci inspekcyjne zależą od ilości przepracowanych godzin lub pewnego okresu czasu (np po 300 godzinach pracy lub 6 miesiącach). Jak stworzyć kwerendę wskazującą która inspekcja będzie miała priorytet.
Pozdrawiam
Jacek Dzwonkowski

Jacek Dzwonkowski Informatyk, Bazy
danych, OEE

Temat: prośba o pomoc

Bardzo prosto :) w tabeli danych podstawowych każdego urządzenia wstawiasz kolumnę np. "okres ważności" przeglądu i wpisujesz dla każdego urządzenia daną liczbę np 300 oraz kolumnę z datą ostatniego przeglądu. I teraz w kwerendzie którą otwierasz możesz wstawić kolumnę np: Data_dzisiejsza: Date() i to zawszę pokaże ci dzisiejszą datę. Teraz w następnej kolumnie kwerendy odejmujesz normalnie datę dzisiejszą od daty ostatniego przeglądu w efekcie access zwróci ci ilość różniących je dni. I teraz od pola "okres ważności" odejmujesz te pole wynikowe. I dostajesz ilość dni jakie jest jeszcze ważność urządzenie. Później możesz sobie stworzyć kwerendę która będzie cię ostrzegać o zbliżającym się przeglądzie albo o nie aktualnych. To już twoja zabawa.
jeżeli chodzi o godziny przepracowane to też w danych podstawowych musisz mieć kolumnę z ilością dopuszczalnych godzin pracy. I teraz zliczasz ilości godzin z jakiejś ewidencji pracy i też je porównujesz. Musisz tylko pamiętać o polu ostatniego przeglądu żeby je aktualizować po każdym przeglądzie - czyli data ostatniego przeglądu. I znowu zliczasz ilość godzin przepracowanych od ostatniego przeglądu :)
Nie wiem czy nie namieszałem za bardzo hehehe

konto usunięte

Temat: prośba o pomoc

Witam
dziekuję za podpowiedź.
Odnośnie ilości przepracowanych godzin moim zamiarem jest to żeby aktualizacja ilości godzin do następnego przeglądu działała samodzielnie. Stworzyłem dwie tabele. W tabeli 1 znajdować się wszystkie detale dotyczące przeglądów (jakie urządzenia, jakie czynności należy wykonać, datę rozruchu urządzenia (która jest podstawą obliczenia daty następnego przeglądu), ilość godzin aktualnie przepracowanych (podstawa do obliczenia ilości godzin do następnej inspekcji), ilość godzin po których każdorazowo należy wykonać przeglądy (czyli to będzie nasze 300). W tabeli 2 będzie tabelą odpowiedzialną za gromadzenie wszylkich rejestrów przeglądów (de facto będzie to kopia tabeli głównej). Dla tej tabeli zamierzam utworzyć kwerendę dołączającą połączoną z makrem. W przypadku gdy w tabeli głównej zostanie wpisana data przeglądu makro automatycznie uruchomi kwerendę dołączającą do tabeli 2. Następnie chę również utworzyć kwerendę aktualizującą, która automatycznie odświeży warość komórki data przeglądu na wartość null (ta kwerenda również będzie obsługiwana z makrem). I tu jest moje pytanie jak zrobić żeby automatycznie (bez mojej ingerencji) wartość w komórce Następny przegląd automatycznie aktualizowała się na podstawie podstawowych danych. Myślę że dobrym rozwiązaniem mogłoby być dodanie wartości z Komórek odnoszących się do przepracowanych godzin czyli nastepna inspekcja po ilości przepracowanych godzin z Tabeli 2 oraz Inspekcja po ilości przepracowanych godzin w Tabeli 1. Weźmy przykład ze inspekcja odbywa sie po 300 godzinach. W Tabeli 1 w komórce nspekcja po przepracowanych godzinach będziemy mmieli wartość 300 w tabeli 2 nie ma jeszcze żadnych inspekcji dlatego wartość komórk będzie null stąd następna inspekcji po ilości przepracowanych godzin w tabeli 1 wynosić będzie 300. Dalej gdy wykonam przegląd dnia 11.03.2006 wiersz automatycznie zostanie przeniesiony do tabeli 2 w której wartość komórki inspekcja po ilości przepracowanych godzinach wynosić będzie 300. Tabela 1 zostanie zaktualizowana (data inspekcji będzie wartością null) a komórka Następna inspekcja po ilości przepracowanych godzinach w Tabeli 1 wynosić będzie Nastepna inspekcja po ilości przepracowanych godzin z Tabeli 2 (czyli 300) + inspekcja po ilości przepracowanych godzin z tabeli 1 (czyli 300) co razem daje 600 i tak dalej i tak dalej. Problem tylko jak zrobić żeby access dodawał tylko komórki z danych wierszy. Czy możemy zrobić coś takiego że w tabeli 1 mam identyfikator inspekcji dołączyć go do tabeli 2 a następnie wskazać że jeżeli zostanie wpisana data inspekcji w tabeli 1 to należy dodać komórkę z tabeli 2 mającą identyfikator inspekcji oraz dodać tą samą komórkę w tabeli 1 mający też ten identyfikator.
Mam nadzieję że wiadomość jest tak napisana że nie bedzie miał Pan problemów z jej zrozumieniem.
Pozdrawiam
Jacek Dzwonkowski

Jacek Dzwonkowski Informatyk, Bazy
danych, OEE

Temat: prośba o pomoc

heheh. Albo mam zły dzień, ponieważ nie mogę się w tym połapać. Wyjaśnię ci jak to powinno być zrobione książkowo :). Powinieneś mieć tabelę podstawową w której prowadzisz ewidencję wszystkich urządzeń. Nie może być duplikatów. I w niej zakładasz odpowiednie pola. Data ostatniej inspekcji i ilość godzin po której musi być wykonana inspekcja. itp. Następnie tworzysz tabele czy tam połączenie kilku tabel w której ewidencjonujesz pracę tych urządzeń. Czyli ktoś codziennie wpisuje że na tej maszynie przepracował tyle i tyle. I rekordów Przybywa. Możesz w jakiejś kwerendzie zliczać ilości godzin i zablokować możliwość dalszej ewidencji gdy przekroczy ilość godzin na przykład. Teraz tworzysz drugą ewidencję przeglądów gdzie w rekordach wpisujesz kolejne przeglądy dla każdej maszyny. I wreszcie tworzysz formularz do wpisywania przeglądu na tej tabeli. gdy wpiszesz dane przeglądu do formularza przy jego zamknięciu aktualizujesz dane podstawowe o których pisałem na samym początku.
W ten sposób w danych podstawowych masz aktualne dane o stanie maszyn. I masz archiwum wszystkich przeglądów i całej pracy maszyn.
Mam nadzieje że coś pomogłem

konto usunięte

Temat: prośba o pomoc

O.K. Dzięki za pomoc. Podpowiedź się przydała.
Pozdrawiam

Następna dyskusja:

Box do importu pliku teksto...




Wyślij zaproszenie do