Artur
Bicki
IT Manager, EMCA
S.A.
Temat: Co nowego w op5 Monitor 6.1?
Już 14 maja nowa odsłona op5 Monitor – w wersji 6.1. Będzie zawierać między innymi nowe funkcje, o które prosili użytkownicy. Chcielibyśmy tutaj przybliżyć kilka z nich.Udoskonalenia w API
Nasze HTT API (REST) jest stale rozwijane, począwszy od wersji 5.7 op5 Monitor. Pierwszym krokiem była możliwość uzyskania danych o statusie jak również sprawdzania i modyfikacji bieżącej konfiguracji. To z kolei umożliwia uzyskanie danych archiwalnych, wykorzystywanych przez zewnętrzne aplikacje takie jak Qlikview, Crystal Reports, Jasper Reports itp., które umożliwiają dalszą analizę.
Zgromadzone dane mają różną formę jak też służą różnym celom. Są to m.in. dane dot. wydajności, dane alertów, komentarze oraz dane typu raportowego. W najnowszej edycji naszego softu zdecydowaliśmy się skupić właśnie na danych typu raportowego.
Dane zwrócone przez API będą miały „surowy” format i będą wymagały dalszej obróbki. Naszym celem jest wprowadzenie pierwszego kroku zgodnie z modelem ETL (z ang. extract, transform, load; patrz http://en.wikipedia.org/wiki/Extract,_transform,_load). Oznacza to, że będzie wprowadzona funkcja „ekstrahowania” danych z systemu op5 Monitor, jednak bez możliwości wykonania dalszych kroków - „transformuj” oraz „załaduj”. Powód jest taki, że istnieje wiele sposobów na wykorzystanie tych danych i ich integrację z programami monitorującymi. Więc jeśli masz w planach taką integrację ze swoim systemem monitoringu, nasze API jest jak najbardziej perspektywicznym rozwiązaniem.
Dynamiczne i adaptacyjne przedziały z Bischeck
Jeśli chodzi ustawienia przedziałów (thresholds), to w dotychczasowych wersjach op5 Monitor mogliśmy ustalać jedynie stałe ich wartości. Wpisywaliśmy wartość maksymalną i minimalną dla monitorowanego parametru, dla danej aplikacji. W ten sposób monitorowaliśmy aplikację w każdym momencie. Problem w tym, że raczej trudno ustalić zakres, który będzie prawidłowy zarówno przez wszystkie dni tygodnia, jak i w każdej godzinie doby. Z tego powodu możemy otrzymywać zbyt mało lub zbyt dużo alarmów. Z tej przyczyny również nie ustalimy w ogóle pewnych zakresów dla zmiennych o charakterze dynamicznym. Te problemy dotyczą zwłaszcza aplikacji i procesów o charakterze biznesowym, z uwagi na ich „dynamiczne” obłożenie.
Wraz z integracją Bischeck w wersji 6.1 Monitor-a, dynamiczne i adaptacyjne przedziały stały się uzupełnieniem dla statycznego określania przedziałów. Ale co tak naprawdę znaczą te nowe terminy i jakie można czerpać z nich korzyści?
Pełen artykuł na FORUM IT.