Tomasz Cieślak

Tomasz Cieślak zarządzający,
rozwijający i
sprzedający również
dla Ciebi...

Temat: mobilna bankowość

Poprosze ekspertów o wypowiedzenie się w kwestji zalet i wad, oraz zagrożeń.

konto usunięte

Temat: mobilna bankowość

zalety oj bardzo dużo by się znalazło :)
ciekawa jestem kiedy coś takiego powstanie w końcu w Polsce.

plusy które z mojej perspektywy użytkowniczki - odbiorczyni ostatecznej:
- stały dostęp do informacji o stanach kont
- możliwość zrobienia przelewu w każdej chwili nawet stojąc w kolejce do kasy płacąc za buty
- super informacją były w obecnych czasach monitorowanie kursów walut on-line,
- stan swojej karty kredytowej oraz jej np spłacenie pare minut przed końcem dodatkowej opłaty,
- brak potrzeby noszenia ciężkiej torby z laptopem,
- nie musze szukać caffe kupować kawy by mieć dostęp do internetu jeśli jestem akurat na mieście,
- ale najważniejsze moge to mieć na moim małym różowym telefoniku :P

jeśli takie coś powstanie nawet w europie napewno zyskają od razu aktywną klientkę.
Paweł K.

Paweł K. cash management
(bankowość
transakcyjna)

Temat: mobilna bankowość

Rozumiem, że chodzi o aplikacje na telefony komórkowe pozwalające na przeglądanie danych na rachunku i realizację zleceń?
Nie jestem w 100% do tego przekonany jako, że coraz więcej telefonów i z pewnością wszystkie palmtopy swobodnie korzystają z przeglądarek internetowych dając dostęp do całego typowego systemu banku On-Line. Fakt, że nie zawsze jest to potrzebne i chyba takiej aplikacji będą używały osoby oczekujące prostoty i szybkiego działania.
Marcin Wróbel

Marcin Wróbel Project Manager, PKO
BP SA

Temat: mobilna bankowość

Chyba również, zapominacie o płatnościach bezstykowych, oraz wariacjach na temat. Płatności sms'em etc.

konto usunięte

Temat: mobilna bankowość

to sie dzisiaj zszokowałam O_O
jest już taka usługa w jednym z banków podobno w raifaisen

konto usunięte

Temat: mobilna bankowość

Nie jestem specjelistą, więc mam nadzieję Tomaszu, że nie masz mi za złe, że się wypowiadam.

Największą wadą jest chyba to, że telefon w chwili obecnej jest na tyle osobistym urządzeniem, że mamy pozapisywane w nim naprawdę wiele danych (zwłaszcza w urządzeniach typu PDA).

Dostęp do konta internetowego możemy uzyskać w dwojaki sposób:
1. bezpośrednie połączenie się przez przeglądarkę telefonu ze stroną banku,
2. nakładka na telefon, nazwał bym to desktop marketingiem, gdyż po pobraniu nakładki instaluje się ona w telefonie i po uaktywnieniu jednej ikony mamy dostęp do zasobów konta bankowego.

Co do pierwszego sposobu połączenia nie powinno być raczej pytań. Oczywistym jest, że w trosce o bezpieczeństwo klientów banki oferują (przynajmniej te w których ja mam konta) przekierowanie na połączenie szyfrowane https:// + zapewne masa dodatkowych zabezpieczeń.
Problem powstaje z drugą formą dostępu do konta. Niestety nie miałem przyjemności korzystania z takiej opcji. jeżeli chcielibyśmy przeanalizować dokładniej tego typu aplikację, to należy wpierw zadać sobie kilka pytań: czy po uruchomieniu aplikacji wpisujemy swój numer kliencki oraz hasło? czy aplikacja automatycznie zapamiętuje dane? czy mamy dostęp do wszystkich funkcjonalności konta? jak byłby rozwiązany problem różnorodności użytkowanych aparatów telefonicznych (zwykły telefon komórkowy, telefony typu smartphone, PDA). Chyba wystarczy już tych pytań.

Niestety, biorąc pod uwagę, że gdybym użytkował mobilną aplikację, nie do końca wiedziałbym jak ona działa i jakie dane przechowuje, muszę zdecydowanie powiedzieć NIE mobilnej bankowości.
Adam Dec

Adam Dec Software Engineer
Leader, EPAM Systems

Temat: mobilna bankowość

Witam,

zajmuję się trochę tematem od maja tamtego roku, tworzę aplikację (fat-client), która zainstalowana na komórce, umożliwiałaby prezentację on-line danych z GPW oraz PAP. Do zaimplementowania miałem styk z giełdą czyli coś co zrozumie protokół FIX, własną warstwę usług (middleware) oraz klienta na komórkę. Zdradzę jedynie ze "całość" chodzi a ramach architektury MOM. Jako, że jestem na razie w fazie testów wydajnościowych to mam pytanie do Was: jakie wymagania nie funkcjonalne "widzielibyście" dla takiej aplikacji, chodzi mi zarówno o serwer jak i o klienta?Adam Dec edytował(a) ten post dnia 06.04.09 o godzinie 09:38
Radosław Zalewski

Radosław Zalewski Menedżer produktu
ds. bankowości
elektronicznej, ING
Bank...

Temat: mobilna bankowość

Obecne benchmarki mówią o 5% klientów korzystających z usług bankowości mobilnych - gartner. Bardzo dynamiczny rozwój smartphonów na świecie i tendencje producentów do wprowadzania systemów operacyjnych w telefony segmentu low end i mid powoduje, że bankowość mobilna i płatności mobilne staną się prędzej czy później znaczącym segmentem rynkowym dla instytucji finansowych. Telefony posiadają coraz większe ekrany i interfejsy dotykowe co także w znaczny sposób przyczynii się do wzrostu popularności płatności mobilnych. Wystarczy spojrzec na iPhone - telefon na którym sa setki aplikacji służących do płatności mobilnych. VISA obecnie wdraża aplikację do płatności mobilnych współpracująca z karta SIM - NFC, Nokia w 2010 wdraża Nokia Money - szybkie płatności, najbliższe lata będą charakteryzowały się dynamicznem rozwojem mobile bankingu:).
Tomasz Cieślak

Tomasz Cieślak zarządzający,
rozwijający i
sprzedający również
dla Ciebi...

Temat: mobilna bankowość

trzeba pomyslec, jak na tym zarobic ;-)



Wyślij zaproszenie do