Michal Z.

Michal Z. Starszy Kierownik
d/s Rozwoju Oferty,
Netia S.A.

Temat: trudny przypadek

Załóżmy, że mamy liste dat, w których to może zakończyć się projekt:

- 5 maja
- 10 czerwca
- 4 sierpnia
- 20 sierpnia
....
- 15 grudnia

Tworzę projekt bazowy który kończy się równo 5 maja.

Potrzebuje zrobić takie powiązania żeby wydłużenie tasków składowych powodowało, że data zakończenia zmienia się na 10 czerwca. Jeżeli bede dalej wydłużać to w pewnym momencie przeskoczy mi na 4 sierpnia itd...

Mogę oczywiscie zdefiniować listę milestonów z powyższymi datami powiązać koniec z najbliższym terminem i jak projekt przestaje się miescić to ręcznie zmieniać powiązanie na kolejny milestone. Ponieważ jednak mam kilkanascie projektów i kilkanascie dat w jednym pliku to ręczne kontrolowanie każdego z nich jest dosyć uciążliwe potrzebuje rozwiąznia automatycznego.

Macie jakieś pomysły?
Dariusz Łukowiak

Dariusz Łukowiak Dyrektor sekcji
EPM/MOSS, Komako
Software House

Temat: trudny przypadek

W jaki sposób rozwiązanie tego problemu ma działać?
Rozumiem, rozwiązanie bez Project Server?!

Możliwych jest wiele wariantów, np: rozwiązanie dotyczy fazy planowania - w przypadku przekroczenia terminu projektu n, osiągnięcie terminu n+1 może być dokonane poprzez:
- proporcjonalne (liczba dni między terminem bieżącym a n+1 / czas trwania) wydłużenie wszystkich zadań,
- proporcjonalne wydłużenie tylko zadań krytycznych,
- proporcjonalne wydłużenie oznaczonych (flagą) zadań
- teoretycznie zamiast wysłużania zadań można zmieniać terminy rozpoczęcia lub zakończenia oraz mozna zmieniać powiązania między zadaniami..

Dlatego najpierw trzeba wybrać sposób reakcji na zmianę terminu!

Jeśli rozwiązanie ma dotyczyć fazy planowania i realizacji to nalezy jeszcze sprawdzać stany zadań: wykluczyć wykonane 100%, zaproponować sposób wydłuzania zadań w toku.

Ważną sprawą jest też liczba tych kolejnych terminów, w przypadku gdy chcemy rozwiązania prostego, opratego o pola dodatkowe i formuły. Bo np: mamy ograniczenie ilości pól dodatkowych typu Data (Data1..Data10).

Zakładając systuację, że chcemy tylko wydłużać zadania oraz kolejnych terminów nie jest więcej niż 9, to mamy myślę dość prosty sposób:

1. W polach Data 1..9 ustalamy kolejne terminy zakończenia projektu
2. W polu Data10 ustalamy który termin ma w danej chwili obowiązywać - formuła porównująca aktualne zakończenie projektu z datami 1..9 i wybierająca najbliższą datę (wyobrażam sobie,że zamiast pól Data1..9 w samej formule definiujemy wszystkie możliwe terminy zakończenia projektu)
3. W polu typu Numer lub Czas wyliczamy liczbe dni od aktualnego zakończenia do najbliższego terminu (który jest zawsze w polu Data 10)
4. Polu typu Numer lub Czas wyliczamy % (proporcję) jaki stanowi liczba dni z punktu 3 do całkowitego czasu a następnie o tyle zwiększamy wartość z pola [Cz. Trw.]

powyższe wyliczenia można sprowadzic do jednego pola lub rozbić na kilka. W tym miejscu kończy się jednak automat. Teraz albo ręcznie kopiujemy nowy czas trwania zadań i wklejamy w pole [Cz. Trw.] lub piszemy makro które zrobi to za nas. Może wszystkie obliczenia w makro???

Do tego można dodac rozpoznawanie zadań krytycznych, zadań wykonanych w 100%, zadań z jakimiś flagami.

Sprawdziłem na prostym przykładzie i działało.

Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem intencje. Pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do