Temat: ścieżka krytyczna a dni ciągłe
Zadałaś dwa pytania:
1) z czego może to wynikać
2) czy można rozwiążać ten przypadek tak, żeby zadanie trwało określoną liczbę dni ciągłych i zarazem było krytyczne
Nie korzystam z wersji polskiej programu MS Project więc niektóre określenia będą po angielsku.
Odpowiedź na pytanie 1
Jak nie wiadomo o co chodzi w MS Project, to często chodzi o Kalendarz.
Wykonaj sobie takie ćwiczenie:
1. Otwórz MS Project'a
2. Wpisz trzy zadania, np. Krok1, Krok2, Krok3, i daj im jakiś czas trwania np. 2d, 4d, 5d
3. Zlinkuj je ze sobą. Na koniec dodaj jako pierwsze zadanie zbiorcze o nazwie np. Realizacja i zrób wcięcia zadań 1,2,3.
Rezultat: powstanie zadanie zbiorcze Realizacja i trzy zadania w tym zadaniu zbiorczym, połączone zależnościamy Finish to Start
Następnie:
1. Zmień widok na Tracking Gantt (niestety nie wiem jak to jest po polsku, bo od lat używam wersji angielskiej MS Project'a)
2. Po prawej stronie, na wykresie Gantta zobaczysz że wszystkie zadania są zaznaczone na czerwono. Są więc na ścieżce krytytcznej.
No i teraz odpowiedź na Twoje pytanie nr 1
1. Wstaw sobie kolumnę, która wskazuje na zapas czasu w danym zadaniu. (W wer ang. Total Slack)
2. W każdym z trzech zadań zobaczysz, że zapas wynosi 0 days
3. A teraz zamień sobie czas trwania zadania
Krok2 z 4d na 4ed (elapsed days, czyli zadania ciągłe)
4. Wynik? Na wykresie Gantta zadanie 2 zamienia się na niebieskie, czas trwania zadania zbiorczego skraca się, a w kolumnie Total Slack pojawia się 0.63 edays.
Ale dlaczego? Z powodu kalendarza i definicji zadania krytycznego jaki jest domyślnie ustawiony w MS Project.
Jak wiesz elapsed days trwają 24h. Załóżmy więc, że nasz kalendarz standardowy przewiduje pracę od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00. Teraz się skup :-) Z takim kalendarzem zadanie Krok1 trwa w danym dniu od 8.00 do 16.00. Zadanie Krok 2 trwa całą dobę. Zadanie krok 3 znowu trwa od 8.00 do 16.00 Godziny domyślnie nie są wyświetlane w kolunach Start/Finish, ale możesz to sobie łatwo zmienić dla tego ćwiczenia (File/Options/General)
Ale chwilę, jeśli zadanie Krok 2 zacznie się o 16.00 i potrwa dobę to skończy się o 4.00 rano dnia trzeciego. I będzie wtedy zapas 4h do 8.00 rano dnia trzeciego, kiedy zacznie się zadanie Krok3. A domyślne ustawienia MS Project'a jest takie, że jak jest zapas, to zadanie nie jest już krytyczne. Poza tym zadanie Krok2 możesz też zacząć o godzinie 20.00 i potrwa ono dobę do 8.00 rano a zapas będzie 4h od 16.00 do 20.00. W ten sposób MS Project zapisze sobie dane od Early Start Early Finish i Late Start Late Finish, jeśli kojarzysz Forward Pass i Backward Pass w harmonogramowaniu.
Dlaczego zadanie Krok 2 zacznie się zaraz po zakończeniu Krok1? Bo zadania z duration w edays nie mają kalendarza - są ciągłe i zaczynają się zaraz po zakończeniu poprzednika. (sprawdź to sobie w Task Information dla Krok2 że to zadanie nie ma przypisanego kalendarza)
Odpowiedź na pytanie 2.
Jak zrobić, żeby MS Project nie był aż takim szczególarzem skoro Twoje zadania ciągłe trwają jak piszesz 30 dni? Zmień ustawienia od kiedy MS Project ma traktować zapas czasu jako wystarczająco krótkie, żeby zaznaczyć zadanie jako krytyczne. Domyślnie jest to 0.
Idź to File / Options / Advanced / i na końcu jest opcja: Tasks are critical if slack is less than or equal to, domyślnie jest 0 days. Zmień to sobie na np. 2 days i powinno działać tzn. zadania z zapasem nie dłuższym niż 2 dni będą traktowane jako krytyczne.
Na koniec
Żeby jednak uzyskać pełną przejrzystość ścieżki krytycznej, czasem lepiej jest przypisać do zadania kalendarz 24h i wtedy nie trzeba się tak bawić a uzyskany efekt jest taki sam jak z edays, ale to już materiał na inny temat.
Jeśli oceniasz moją odpowiedź jako pomocną, oznacz ją proszę jako Wartościową.
Pozdrawiam,
Bogdan