Temat: Fundamentalne zasady dobrego harmonogramu.

Próbuję stworzyć jakiś zbiór/listę fundamentalnych zasad dobrego harmonogramu. Kiedyś na szkoleniu usłyszałem, że:

1. żadne zadanie nie powinno mieć "wolnego końca", a w najgorszym wypadku następnikiem powinien być koniec zadania,
2. pierwsze dwa zadania w harmonogramie to "Start" i "Koniec"
3. z harmonogramu nie powinno się usuwać zadań ani ich do niego dodawać

coś jeszcze?
Paweł S.

Paweł S. Grupa PM, PRINCE2(R)
approved trainer,
Project Manager -
...

Temat: Fundamentalne zasady dobrego harmonogramu.

Przemysław B.:
Próbuję stworzyć jakiś zbiór/listę fundamentalnych zasad dobrego harmonogramu. Kiedyś na szkoleniu usłyszałem, że:

1. żadne zadanie nie powinno mieć "wolnego końca", a w najgorszym wypadku następnikiem powinien być koniec zadania,
2. pierwsze dwa zadania w harmonogramie to "Start" i "Koniec"
3. z harmonogramu nie powinno się usuwać zadań ani ich do niego dodawać

coś jeszcze?

Ponieważ watek jest na forum MS Project rozumiem, że dotyczy harmonogramowania w MS Project?

Trochę od tyłu:
Jakie jest uzasadnienie dla punktu 3? Moim zdaniem ten punkt jest kompletnie irracjonalny. Nie znam projektu, który byłby od początku do końca zrobiuony zgodnie z planem bazowym. Harmonogram powinien odzierciedlac rzeczywistość, więc jeśli dodajemy do projektu zadanie (co się zdarza) lub rezygnujemy z zadania (co się zdarza) powstaje kolejna wersja planu.

Odnośnie 2 - Punkt 2 jest na pewno zasadny w stosunku do technik sieciowych. W samym harmonogramie w MS Project wystraczy ustawic date rozpoczecia projetu oraz kamień milowy na koniec projektu. Stosowanien węzła "Start" nie jest konieczne.

Punkt 1 pozornie brzmi dobrze. Pozrnie, bo dla harmonogramów, które mają kilkaset pozycji może okazać się, że dodatkowe relacje do zadania końcowego (wspomniany Koniec) zaciemniają harmonogram. Poza tym nie ma sensu definiować następniki do ostatnich zadań w ciagach zgrupowanych w zadniu sumarycznym. W tej sutacji warto zdefiniować kamień milowy na koniec zadania sumarycznego i uzyc go jakopoprzednika, albo, jako poprzednik wykorzystac samo zadanie sumaryczne.

Proponuje dodać:
Czasy trwania i terminy rozpoczecia zadań powinny wynikać z czasów trwania i relacji pomiędzy zadaniami oraz dostępności zasobów. Wskazywanie dat rozpoczecia i zakończenia poprzez definiowanie ograniczeń (rozpoczniej nie wczesniej, zakończ nie wcześniej, itp) powinno wynikać tylko i wyłącznie z uwarunkowań zewnętrznych planu.

Tolerancje czasu dla zadań powinny byc oznaczane terminami ostatecznymi (bardzo ułatwia monitorowanie istotnych odchyleń do planu).

Zaleca się definiowanie kamieni milowych projektu.

Zaleca się definiowanie punktów kontrolnych w których weryfikowane jest osiagniecie przynajmniej jednego kamienia milowego w danym okresie czasu.

Wprzypadku stosowania zasady zarządzania etapowego zaleca się stosowanie zadań sumarycznych grupujących zadania w danym etapie zarządczym oraz zdefiniowanie punktów kontrolnych będących końcami etapów.Paweł S. edytował(a) ten post dnia 01.03.13 o godzinie 09:38

konto usunięte

Temat: Fundamentalne zasady dobrego harmonogramu.

Cześć,

Nie wiem czy temat aktualny, ale opracowywałem kiedyś coś takiego - może się przyda potomnym :-). Część punktów wyrzuciłem ze względu na konkretne odniesienie do branży budowlanej, która jest dosyć specyficzna.

1. Łącz zadania tylko wtedy, kiedy istnieje rzeczywista zależność pomiędzy nimi. Połączenie wprowadzone bez technologicznej, prawnej i logicznej zależności burzy obraz ścieżki krytycznej.
2. Staraj się nie używać zadań, które mają na celu zobrazowanie przerwy. Zamiast zadania pt. ‘przerwa robocza’ określ zależność z odstępem czasowym. Np. zakończenie-rozpoczęcie (ZR) + 7d.
3. Wszystkie zadania, prócz pierwszego, powinny mieć swój poprzednik. Większość zadań powinno mieć także następnik. Zmiana daty rozpoczęcia projektu powinna skutkować przesunięciem całego projektu w niezmienionej formie. Dobry harmonogram powinien być elastyczny.
4. Upewnij się, że używasz prawidłowego kalendarza dla projektu. Uwzględnij w nim święta oraz pracujące soboty (niedziele). Z pozoru nieistotne pominięcie okresu świątecznego pod koniec roku może skutkować zmianą ścieżki krytycznej.
5. Ostrożnie używaj ograniczeń zadań w projekcie takich jak „musi rozpocząć/zakończyć się” lub „termin ostateczny”. Każde z tych ograniczeń powoduje utratę elastyczności harmonogramu oraz może powodować zmiany ścieżki krytycznej. Drobne przesunięcie daty rozpoczęcia projektu, w takim przypadku, może skutkować błędem programu lub wpisaniem na ścieżkę krytyczną większości zadań projektu. Używaj ograniczeń tylko wtedy gdy to konieczne (np. zapisy w umowie).
6. Nie wpisuj ręcznie czasu rozpoczęcia lub zakończenia zadania. Daty te powinny wynikać z zależności pomiędzy zadaniami. MS Project, przy ręcznym wprowadzaniu dat, automatycznie nadaje im ograniczenia ‘rozpocznij nie wcześniej niż’ zamiast domyślnego ‘jak najwcześniej’. Zmiana ta wpływa na ścieżkę krytyczną, płynność harmonogramu oraz może powodować konflikty.
7. Nie przypisuj zasobów (w tym kosztów) zadaniom sumarycznym oraz kamieniom milowym.
8. Nie wprowadzaj zależności, które łączą się z zadaniami sumarycznymi. Zaburza to logikę projektu, wpływa na ścieżkę krytyczną i powoduje często błędy ‘pętli logicznej’. Jeżeli musisz wiązać zadanie z końcem całego cyklu, który stanowi zadanie sumaryczne – staraj się używać punktów kontrolnych jak np. ‘zakończenie konstrukcji stanu surowego’.
9. Nie pozostawiaj pustych wierszy – zadań. Efekt przejrzystego harmonogramu uzyskasz za pomocą formatowania czcionki. Puste wiersze MS Project będzie traktował jako zadania, które zaburzą logikę harmonogramu (w tym ścieżkę krytyczną).
10. Korzystaj z różnych typów zadań: zadania cykliczne i hamakowe pomagają jeszcze lepiej odwzorować rzeczywisty proces budowlany.
11. Używaj odpowiedniej Struktury Podziału Pracy (ang. Work Breakdown Structure).
13. W momencie kiedy Twoje prace lub przerwa między poszczególnymi robotami jest wyrażona w dniach kalendarzowych (np. uprawomocnienie się pozwolenia na użytkowanie) użyj ciągłego czasu trwania dopisując przed symbolem czasu literkę ‘c’. Rozwiązanie to pomaga w szybkim i sprawnym pominięciu świąt i innych dni nieroboczych.


Pewnie jeszcze bym coś wymyślił, ale nie przypominam sobie teraz niczego. Zapraszam do dyskusji :-)
Katarzyna Renn

Katarzyna Renn PMP, TSPM, Trener,
Kierownik Projektów

Temat: Fundamentalne zasady dobrego harmonogramu.

Witam,

O wielu fundamentalnych zasadach dobrego harmonogramu oraz o narzędziach - jak można sprawdzić czy jest naprawdę dobry będziemy mówić podczas webianrium 23 września 2014 o godzinie 13 - zapraszam na pmpodcast.pl

Sprawdź szansę dotrzymania terminu i budżetu Twojego projektu!

W dynamicznym świecie projekty muszą być gotowe na elastyczność. Ich harmonogramy także. Ale czy nasi zleceniodawcy, szefowie, inwestorzy są na to gotowi? Klienci przecież pytają zwykle o daty ukończenia prac. Liczą na wiarygodność Twoich oszacowań. Wierzą, że podane daty i kwoty są pewne, a przynajmniej bardzo prawdopodobne. W końcu podaje je fachowiec.

Ale czy Ty, jako kierownik projektu, potrafisz rzeczywiście obiecać, że Twój duży i złożony projekt zakończy się w konkretnej dacie? A jeśli ustawiasz jakieś bufory i rezerwy – to skąd wiesz jak duże mają być? Ile z niepewności Twojego projektu niwelują?

W projektach realizowanych ryczałtowo i pod klucz wyzwanie jest jeszcze ciekawsze. Jak oceniasz czy Twój dostawca obiecuje wiarygodnie? Liczysz na odstraszającą moc kar umownych? A może ma jakiś cudowny certyfikat wydany przez to czy inne stowarzyszenie zarządzania projektami?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w najbliższym bezpłatnym webinarium TenStep.
Zaprezentujemy dwa narzędzia, które potrafią zupełnie zmienić pozycje kierownika projektu i perspektywę nadzoru projektowego.

Osobom nadzorującym projekty nasze narzędzia umożliwiają szybką weryfikację poprawności harmonogramu wraz ze wskazówkami, co należy zrobić aby sprawnie go naprawić. A potem możliwa jest symulacja przebiegu harmonogramu metodami Monte Carlo.

Nowoczesne projekty wymagają nowoczesnych harmonogramów. A te z kolei muszą pokazywać ryzyka, niepewności, zmienności, alternatywne scenariusze. Więcej szczegółów na barbecana.eu
Zapraszam na webinarium - pmpodcast.pl



Wyślij zaproszenie do