Anna
Szulwińska
Konsultant i
Specjalista Ds.
Marketingu i PR,
Project & B...
Temat: Rolnik zapłaci VAT od sprzedaży gruntu?
Rolnik zapłaci VAT od sprzedaży gruntu?Wydawało się, że wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2007 r. ostatecznie wyjaśnił opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży gruntów. Niestety praktyka pokazała, że sprawa nadal jest skomplikowana w zakresie sprzedaży ziemi przez rolników. Potwierdził to także NSA w swoim kolejnym wyroku.
Jak podaje „Gazeta Prawna”, Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 października 2007 r. (sygn. akt I FPS 3/07, niepublikowany), który został podjęty w siedmioosobowym składzie, miał ostatecznie wyjaśnić kwestię opodatkowania podatkiem VAT sprzedaż działek należących do prywatnego majątku podatników (zgodnie z którym sprzedaż taka nie jest opodatkowana tym podatkiem). Niestety w rzeczywistości okazało się, że sprawa jest bardziej skomplikowana, a każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie.
Problemem okazało się opodatkowanie tym podatkiem działek przez rolnika, które wchodzą w skład jego gospodarstwa rolnego. Sprawa ta trafiła przed NSA, który uchylił wyrok sądu niższej instancji.
Otóż rolnik wystąpił do organów podatkowych z pytaniem, czy będzie musiał opodatkować podatkiem VAT sprzedaż gruntów stanowiących część jego gospodarstwa rolnego (otrzymanego od rodziców). Rolnik podnosił, że sprzedaż tych gruntów nie była celem ich nabycia. Ponadto podkreślił on, że środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na rozwój posiadanego gospodarstwa.
Pomiędzy rolnikiem a organami podatkowymi powstał spór, który trafił przed Wojewódzki Sąd Administracyjny. Ten wydał wyrok przychylny rolnikowi wskazując, że sprzedaż ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Wątpliwości w tym zakresie miał jednak Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok z dnia 07 maja 2008 r. sygn. akt 646/07, niepublikowany), który uchylił wyrok WSA. Zdaniem sądu istotne są tutaj dwie kwestie, na które trzeba zwrócić uwagę.
Po pierwsze, czy sprzedawany grunt jest majątkiem osobistym podatnika. Zdaniem NSA nie, gdyż sprzedawana jest część majątku (grunty) związanego z prowadzoną działalnością rolnika. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z definicją działalności gospodarczej, która została zawarta w ustawie o VAT, w jej skład wchodzi także działalność rolnicza.
Po drugie, istotny jest cel, na który zostaną przekazane środki uzyskane ze sprzedaży tego majątku. W omawianym przypadku grunty te są zbywane w celu pozyskania środków na rozbudowę posiadanego gospodarstwa rolnego.
NSA podkreślił, że podatek VAT nie wystąpiłby w sytuacji, w której podatnik sprzedawałby działki nie wchodzące w skład w jego gospodarstwa rolnego, a środki z tego tytułu przeznaczyłby na potrzeby prywatne swoje i swojej rodziny.
W związku z powyższymi wątpliwościami Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i nakazał zbadanie, czy sprzedaż tych działek w takim stanie faktycznym nie spowoduje obowiązku zapłaty od takich transakcji podatku VAT.
źródło:
http://www.podatki.egospodarka.pl/32131,Rolnik-zaplaci...
tytuł : Rolnik zapłaci VAT od sprzedaży gruntu?
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl 07.07.2008Anna Szulwińska edytował(a) ten post dnia 14.07.08 o godzinie 17:50