Janina Marczak

Janina Marczak Specjalista
Logistyk, Korporacja
Ha!art

Temat: Optymalne rozmieszczenie stanowisk produkcyjnych

Witam, w firmie w której odbywam właśnie praktyki, postanowiono wyposażyć halę w nowe stanowiska i urządzenia a takze zmienic ustawienie obecnych maszyn na bardziej optymalne. Jest to przedsiębiorstwo raczej małe z niewielką ilością maszyn zajmujące sie produkcją wyrobów ze stali typu teowniki, kątowniki, ceowniki itp. Poproszono mnie o przygotowanie projektu nowego optymalnego rozmieszczenia obecnych maszyn wraz z nowymi urządzeniami uwzględniając drogę transportową. Oprócz tego mam uwzględnic dla poszczegolnych stanowisk metodę 5s, TPM itp. Mam w związku z tym następujące pytanie:

1. Jaką metodę rozmieszczenia stanowisk roboczych powinnam zastosowac? znane mi ze studiów metody to metoda trójkątów Schmigalli, CORELAP, HC66 oraz metoda programowania sieciowego. Jednak w kazdym z tych przypadków na początku zawsze miałam podane potrzebne macierze i dzieki temu moglam obliczyc optymalne rozmieszczenie. W praktyce jest innaczej,sama te macierze musze stworzyc jednak nie wiem skąd one się biorą:/ co w nich powinnam zamieścić?
Słyszałam ze metoda 3P Production jest bardzo dobra ponieważ w połączeniu z metodą programowania sieciowego pozwala na stworzenie lini produkcyjnych U-kształtnych, jednak nie wiem wogole na czym ta metoda polega i czy bedzie odpowiednia.

2. Jakie informacje powinnam zebrać przed przystąpieniem do projektu?

Temat: Optymalne rozmieszczenie stanowisk produkcyjnych

Janina M.:
Jest to przedsiębiorstwo raczej małe z niewielką ilością maszyn
Niezbyt ścisła definicja
zajmujące sie produkcją wyrobów ze stali typu teowniki, kątowniki, ceowniki itp.
"raczej mała" walcownia stali?
Poproszono mnie o przygotowanie projektu nowego optymalnego rozmieszczenia obecnych maszyn wraz z nowymi urządzeniami uwzględniając drogę transportową. Oprócz tego mam uwzględnic dla poszczegolnych stanowisk metodę 5s, TPM itp.
2. Jakie informacje powinnam zebrać przed przystąpieniem do projektu?

Zadanie, które przed Tobą postawiono jest o tyle ciekawe co trudne i widzę, że masz sporo wiedzy teoretycznej opartej na schematach - tak niestety uczą polskie uczelnie).
Jeśli to mała firma to pamiętaj żeby nie strzelać z armaty do wróbla, bo metodami przez Ciebie wymienionymi można obdzielić kilka firm.Ten post został edytowany przez Autora dnia 05.08.15 o godzinie 18:50
Konrad G.

Konrad G. Trener / Konsultant
/ APICS CPIM /
Jonah®

Temat: Optymalne rozmieszczenie stanowisk produkcyjnych

Janina M.:
Witam, w firmie w której odbywam właśnie praktyki, postanowiono wyposażyć halę w nowe stanowiska i urządzenia a takze zmienic ustawienie obecnych maszyn na bardziej optymalne.
Jest taka gra "bulls**t bingo", w której na odpowiednim formularzu skreślamy słowa, które pojawią się podczas spotkania/dyskusji. Jak ktoś skreśli wszystkie ze swojego formularza, to ma obowiązek wstać i powiedzieć podczas spotkania nazwę tej gry. Słowo "optymalne" jest prawie na każdym formularzu :-)

Zacznij od tego - Co ma dać ta zmiana? Ma być szybciej na stanowisku? Ma być krótszy czas produkcji (łączny, czyli Manufacturing Lead Time)? Mamy podnieść przez te zmiany poziom wykorzystania maszyn?Ten post został edytowany przez Autora dnia 08.08.15 o godzinie 23:47



Wyślij zaproszenie do