konto usunięte

Temat: Dystrybucja do zastosowań w firmie

Ach.. Gentoo jest świetny do nauki, eksperymentów, baardzo wyrafinowanych potrzeb lub ewentualnie jeśli odczuwa się deficyt zajęć w pracy ;)

Slackware.. prosty i przejrzysty.. fajny do krojenia własnych minimalnych specjalizowanych systemów.. do czasu aż przybędzie zajęć, maszyn, serwisów do uruchomienia, albo zacznie nużyć ciągła ręczna kontrola i kompilacja nowych wydań serwerów/aplikacji czy zirytuje w końcu konieczność nieustannego modyfikowania systemu... lub gdy za którymś zdalnym update'm maszyna nie wstanie.
Powyższe w całości dotyczy także Gentoo..

Nadto takie "surowe" dystrybucje wymagają poświęcenia sporej ilości czasu na "ułożenie" własnego środowiska a raz utworzony obraz przystosowanej dystrybucji bardzo szybko może stać się nieaktualny ze względu na tempo istotnych zmian.

Do przedsiębiorstwa.. ?
Tylko stabilne i sprawdzone dystrybucje Long Time Support z wieloletnim [5-7 lat!] wsparciem aktualizacji oraz z systemem pakietów. Ponadto dobrze przygotowany i przetestowany proces aktualizacji całej dystrybucji [dist-upgrade].
Tak więc:

1) Debian lub Ubuntu_(server|desktop)_LTS -> największa ilość gotowych pakietów, bardzo przyjazna i dobrze opisana tekstowa administracja i utrzymanie systemu + możliwość migracji do kolejnej wersji.
Wady: stosunkowo stare wersje aplikacji -> ale remedium: repozytoria "backports"

2) RHEL/CentOS -> Najdłuższy czas wsparcia + dobrze zintegrowany SELinux, rozproszony FS: GFS2. Wparcie producentów najbardziej zaawansowanych rozwiązań klasy enterprise.
Wady: Mała ilość pakietów w dystrybucji - tylko najpopularniejsze. Nawet z dodatkowymi repozytoriami mniejsza ilość spakietowanych aplikacji niż w zasobach Debiana. Jeżeli zaistnieje potrzeba uruchomienia niestandardowego serwisu to może zajść konieczność przebrnięcia przez niesamowicie złożony SELinux lub ze szkodą dla bezpieczeństwa jego wyłączenie.

3) Novell SLES -> Wparcie techniczne w Europie/Polsce. Klikana konfiguracja "Yast", prostszy odpowiednik SELinuxa - AppArmor, wkompilowany FS: EVMS.
Dodatkowe aplikacje enterprise.
Wady [mi znane]: Nie ma darmowego/otwartego odpowiednika wersji serwerowej [jak CentOS dla RHEL]. Zupełnie nietypowa konfiguracja tekstowa [całość dostosowana do obsługi przez GUI Yast]

Ponadto RHEL i SLES są certyfikowane i mają rozbudowane komercyjne wsparcie.

Zaawansowani administratorzy powyższych dystrybucji mogą być natomiast nieco zirytowani dużą automatyzacją i nieprzejrzystością niektórych rozwiązań/procesów.

Używanie w przedsiębiorstwie dystrybucji typu Fedora z półroczną rotacją całego wydania, oparte o wersje testowe aplikacji to proszenie się o kłopoty ;)

...a i tak każdy zostanie przy swoim ulubionym distro :DTomasz W. edytował(a) ten post dnia 13.02.08 o godzinie 23:45

konto usunięte

Temat: Dystrybucja do zastosowań w firmie

Na serwer to albo Debian albo Slackware. Do kompów osobistych Xubuntu, a do przenoszenia danych i pilnej pracy Slax (wersja pendrive).
Marek Borkowski

Marek Borkowski Administrator Linux

Temat: Dystrybucja do zastosowań w firmie

Michał Ł.:
Hej

Ja preferuje te systemy, które mają opcję instalacji minimalnej.

W obecnej chwili pracuje tylko na Windows 2003 ale brakuje mi właśnie tego - instalacja minimalna - dążenie do serwera z jedną rolą.

Pozdrawiam

jakie dystrybucji :D Windows 2003 jest dystrybucją linuxa :d

A tak uogólniając
to u mnie RedHatEnterprise na serwerach klasy IBM BladeCenter na maszynach wazniejszych Hp-Ux tudzież sun solaris.
Michał Ł.

Michał Ł. Doświadczenie jest
czymś, co zdobywasz
wtedy, gdy
przesta...

Temat: Dystrybucja do zastosowań w firmie

Ejjj nie łap mnie za słowo :):):):):)

Następna dyskusja:

Portal na temat zastosowani...




Wyślij zaproszenie do