Krzysztof Kania

Krzysztof Kania Inżynier systemowy
Cisco (CCNA R&S,
Voice, Security)

Temat: Dlaczego Linux

Tomasz J.:
I nie przesyłaj mi proszę kontrargumentów, że w Windowsie też się da, to wiem i jak będę miał taką potrzebę, zwrócę się do Ciebie :-)

Ależ ja wcale nie zamierzam nikogo przekonywać do Windows'a. Daleko mi do tego bo to kolejny system o którym wiele gorzkich słów można by napisać. Ja generalnie jak tylko mogę trzymam się z daleka od administrowania systemami operacyjnymi. Mnie kręcą sieci i rozwiązania telefonii IP (zajrzyj do mojego profilu). I jak będziesz miał w tych tematach potrzebę to zapraszam :-)

Krzysztof
Oktawian Chojnacki Php

Oktawian Chojnacki Php PHP PHP5 MySQL iOS
ObjectiveC Postgres
OracleDB

Temat: Dlaczego Linux

Być może argument ten już padł, ale dla mnie przewaga Linuxa nad Windowsem (już nie zagłębiając się w wersje, edycje, dystrybucje) polega na tym, że jeśli widzę dziurę w systemie (lub chcę zmienić całkowicie jakąś cześć systemu), w Linuxie jestem w stanie sam to poprawić, lub zapłacić komuś lepszemu za zmianę (źródła są -> edytować -> skompilować). Microsoft każe nam w takiej sytuacji cierpliwie czekać. Niektóre poprawki smażyły się nawet do roku czasu(sic!)... A zmiana w systemie? Zapomnij! No chyba, że jesteś firmą IBM :)

Oto co dla mnie znaczy przewaga L. nad W.

Temat: Dlaczego Linux

Marcin Bojko:
W systemach desktopowych jestem dosyć przeciwny samemu Linuxowi -
chociaż szkolę, projektuję, wykonuję systemy oparte na Linuxach, sam wolę to robić z Windowsa. Visty dodam, dmuchając na zapałki jakie zapewne już zapalacie pod mój stosik.

Czasy stosów już dawno minęły ;) Poza tym każdy powinien używać tego, co mu najbardziej pasuje!

Ciekawi mnie dlaczego ma Pan takie zdanie na temat linuksów na desktopach. Miał Pan na myśli konkretne dziedziny zastosowań, czy mówi Pan ogólnie?

Ze swojego doświadczenia, jako tłumacza, mogę powiedzieć, że linuks bardzo dobrze się sprawuje w roli desktopa do pracy translatorskiej.

Przez długi czas używałem linuksa (konkretnie fedory 8) pracując zdalnie.
Pocztą i zadaniami zajmowała się evolution (tak prostej i efektywnej obsługi zadań w outlooku nie ma). Do łączności głosowej i tekstowej używałem, oprócz telefonu, skype i pidgina.
Teksty tłumaczyłem w OmedzeT (wiem wiem, dla niewtajemniczonych może to być hardcore, ale da się na tym wygodnie pracować) no i oczywiście w openoffice. [Od tego roku jest również dostępny Wordfast 6 (w javie), który jest znakomitym narzędziem CAT i który potrafi importować bazy Tradosa. Jest jeszcze pakiet Heartsome - też w javie.]
Drukowanie na drukarce (hp) nie sprawiało żadnych problemów. Ewentualne pliki multimedialne (np. filmy reklamowe - takie też się tłumaczy) bez problemu otwierałem dostępnymi aplikacjami, np. totemem, vlc, mplayerem.
Aha, słowniki: np. PWN Oxford instaluje się pod wine (co prawda trzeba go 2x instalować, ale działa potem bez zarzutu). Masa słowników internetowych, papierowych nie liczę ;).

Słowem absolutnie żadnych problemów. Nawet postawiłem serwer ftp (pure-ftpd), żeby mi koleżanki z biura mogły szybko przesyłać wielkie pliki. Problemów nie napotkałem właściwie żadnych, w każdym razie jeśli już to były to drobnostki, o których nie pamiętam.

Nie twierdzę rzecz jasna, że w innych obszarach zastosowań problemów by nie było (np. z tzw. czynnikiem ludzkim), ale wg mnie wszystko jest do przejścia przy małym nakładzie sił.

Pozdrawiam!

konto usunięte

Temat: Dlaczego Linux

Moje zdanie wynika z dwóch rzeczy;
a) ilości pracy jaką trzeba wykonać aby niezoptymalizowaną dystrybucję 'przestawić' na desktopową - patrz słynne wojny o kernel. Jest tu gdzieś ciekawy wątek o tym jakie ustawienia wykonać w nowo kompilowanym kernelu aby bezpiecznie i efektywnie pracować w środowisku desktopowym

b) obserwacjom 'luzerów' którzy w przeciwieństwie do power userów nie maja ochoty na zapoznawanie się z systemem.

Sam uzywam Suse 11.1 jako drugi desktop na laptopie, z wyjątkiem jednak określonych sytuacji Vista + zestaw toolsów spełnia wszystkie moje potrzeby.
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Dlaczego Linux

apropo linuksa na desktop

dorzucę ten ciekawy wynik eksperymentu:
Is-it-Windows-7-or-KDE-4
tak naprawdę ciekawe by było gdyby przeprowadzić taki eksperyment w dłuższym czasie (zwykłe używanie np: przez miesiąc), byłaby odpowiedz o to jak przeszkadza bariera psychologiczna w przesiadce na "linuksa na desktopie".Michał P. edytował(a) ten post dnia 07.07.09 o godzinie 01:43

Następna dyskusja:

Raport "Linux / Open Source...




Wyślij zaproszenie do