konto usunięte

Temat: Ubuntu-server backup systemu.

Witam wszystkich!
Poruszam temat, który był wałkowany milion razy ale dla mnie jest nie jasny do końca. Jestem studentem Informatyki i moja "pasja" jest administracja systemami Linux. Aktualnie używam dobrodziejstw firm zewnętrznych w postaci serverów VPS.

Chce postawić własny dedykowany serwer. I teraz nurtuje mnie sposób wykonania kopii zapasowej systemu.

1. Clonezilla obraz systemu - scenariusz: pada mi dysk (nie mam RAID'a) podłączam nowy dysk ustawiam rozmiar partycji nie mniejszy niż oryginalu i wgrywam obraz systemu, bedzie wszystko OK ? (nie mam mozliwosci symulacji).
minusem jest to, że backup zmusza do wyłączenia serwera (liveCD).

2.Tar - Robie backup calego systemu (poza /home /tmp /var) za pomocą. Pada dysk. wymieniam go na nowy formatuje w sposob tak jak poprzedni z live CD wgrywam backup'y z archiwow, instaluje GRUB'a i wszystko dziala ?
plusem jest to, ze robie backup nie wylaczajac uslug serwera.

Proszę Was, o pomoc gdyż jesteście doświadczenii a ja niechce na początku nabyć zwych nawyków/praktyk dot administracji Linuxem.

Z góry dziękuje Marek K.

konto usunięte

Temat: Ubuntu-server backup systemu.

1. Clonezilla - DRBL - wykonujesz 1 kopię początkową, lub kopie miesięczne/tygodniowe - na ile możesz sobie pozwolić. Możesz też zatrzymać się na tej jednej.
2. Tar/cpio - codzienne, dwa razy dziennie - w zależności od potrzeb
3. Backup do chmury - np. /etc

I teraz:
- w przypadku posypania systemu masz codzienne kopie tar/cpio (skrót myślowy, bo dowolny software)
- w przypadku awarii dysku, bierzesz kolejny, większy lub taki sam, odtwarzasz Clonezillą całość (mbr, hidden_data, tablica partycji, partycja systemowa/dane - wszystko lub do wyboru). Skaczesz do punktu z tar/cpio.
Z doświadczenia wiem że co pewien czas warto wykonywać full copy clonezillą (np. w przypadku sporych aktualizacji systemu, aktualizacji kernela, /boot itp.)
Działa, przetestowane na kilku (nastu) wdrożeniach.

konto usunięte

Temat: Ubuntu-server backup systemu.

Dziekuje Panu za wskazowki ale chcialbym zadac jeszcze jedno pytanie. Clonezilla robie obraz calego dysku (dysk podzielony na portycje /, /boot, /home) czy poszczegolnych partycji? Ew. moze doradzi Pan lepszy podzial partycji pod serwer WWW (LAMP) + chmura ownCloud.

Jak rozumiem Tar'em robie kopie danych takich jak ustawienia, dane (/home) itd... ?
MySQL zrzucam dump'em.

konto usunięte

Temat: Ubuntu-server backup systemu.

Clonezillą robisz backup dysku - polecam bo wtedy masz dane takie jak napisałem: MBR,hidden_data, tablice partycji, itp. itd.
Odzysk z tak przygotowanego obrazu możesz wykonać:
- cały dysk
- wskazane partycje
- wskazane parycje + MBR
i tak dalej.
Czyli: ekonomiczniej zrzucić cały dysk i wybierać CO chciałbyś odtworzyć (może np. sam MBR?)
Jeżeli któraś z partycji nie ma uzasadnienia na zrzut (np. /home, która do startu systemu niezbędna nie jest a dane można uzyskać z tar'a) to można ją wykluczyć - ale patrz punkt 1.

Nie znam projektu, nie znam założeń, nie znam systemu (każdy ma swoje miejsce na www), nie wiem jakie aplikacje - także daleki będę od rad w tej dziedzinie.
Michał Panasiewicz

Michał Panasiewicz Administrator
systemów, sieci i
aplikacji.

Temat: Ubuntu-server backup systemu.

Dorzucę jeszcze LVM2, snapshot i backup robiony ze snapshotu - zminimalizowny przestój i mamy spójne dane.
Generalnie dużo zależy jak już wspomniał Marcin od tego co backup-ujesz.

konto usunięte

Temat: Ubuntu-server backup systemu.

Backup danych WWW oraz ownCloud na /home no i do tego potrzebny jest taki backup, ktory w przypadku rozsypania systemu ew uszkodzenia dysku pozwoli mi wrocic do dzialajacego systemu i danych z ostatniego backupu (tar dla /home) jak najszybciej.

To tak jak rozumiem: robie backup calego dysku oporcz partycji /home (partycje oddzielne /home /boot / nie wiem czy oddzielac /etc). do tego tar /home. Można wykonać Clonezilla backup dysku wylaczajac 1 partycje?

ew. uszkodzenia. biore nowy dysk wgrywam kopie dysku uszkodzonego (clonezilla) a dane dogrywam z tar + konfiguracje.

ps. Czy dobrym rozwiazaniem jest trzymanie danych uzytkownika hostingu WWW (Apache) na oddzielnym serwerze NAS (np. b duza ilosc danych hosting plikow) i montować go na serwerze z Apache ?

Następna dyskusja:

Ubuntu Server 11.10 - backup




Wyślij zaproszenie do