Robert K.

Robert K. mgr inż. elektryk

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Hej,
Zamierzam całkowicie przesiąść się na Linuksa (dobrze że jest Opera i Thunderbird pod Linuksa :-) bo tych zamierzam używać), z tym że z mnogości dystrybucji nie wiem, którą wybrać. Nie jestem informatykiem i raczej nim nie będę, jednak chciałbym nauczyć się Linuksa. Teraz mam Mandrivę 2005.
Próbowałem w sieci znaleźć do czego służą różne dystrybucje, ale nie jest to łatwe.
Dla mnie ważne jest:
stabilność systemu
duże bezpieczeństwo
łatwość obsługi
ale też i możliwość nauczenia się obsługi nowego systemu.
Wiem, że to ogólniki, ale w tej chwili tylko takie założenia mogę podać. Sądzę, że pakiety rpm będą bardzo przydatne przez daną dystrybucję.
Stanisław P.

Stanisław P. Software designer

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Robert K.:
stabilność systemu
Jeśli ekstremalna stabilność, to debian.
Jeśli chcesz cokolwiek sensownego zrobić z nowymi wersjami programów, to lepiej coś innego. Jeśli zamierzasz instalować dużo softu z poza pierwszego install-cd dystrybucji, to nie bierz tych, które używają .rpm'ów (nie kontrolują kompatybilności / wersji tak dobrze jak można by się spodziewać). Najstabilniejsze są dystrybucje .deb'owe (debian, ubuntu, etc.), bo praktycznie wszystkie programy mają oficjalne paczki i utrzymujących w jednym globalnym repo.
Dla porównania - w Fedorze (.rpm) potrzebuję 6-7 repozytoriów third-party żeby mieć to co chcę zainstalowane. Na Ubuntu (.deb) mam tylko jedną paczkę z poza oficjalnych repo.
duże bezpieczeństwo
Pewnie coś co obsługuje selinux'a / apparmor. RHELo-podobne działają już długo na selinux'ie, a apparmor wchodzi do Ubuntu Gutsy, który będzie wydany w tym miesiącu - może warto poczekać kilka dni na świeże bułeczki? :)
łatwość obsługi
Ubuntu > Fedora > SUSE > Slackware > Gentoo
Resztę pomijam, ale zwykle w okolicach SUSE.
ale też i możliwość nauczenia się obsługi nowego systemu.
Gentoo ;)

+ może to mój pech, ale SUSE nigdy nie obsługiwał mojego sprzętu - kilka lat temu modem, potem grafika, przy ostatniej próbie nie potrafił poradzić sobie ze zwykłą w zasadzie myszą (nie była to kwestia xorg.conf - po prostu co jakiś czas przestawał odbierać któryś przycisk - na innych systemach tą myszą do dziś pracuję)

Aktualnie na Ubuntu siedzę już od ponad roku.
Wszystkie przedstawione opinie są ekstremalnie subiektywne ;)

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

polece debian bo uzywam na lapq
ladnie chodzi, mozna sie troche nauczyc co nie co.
Jesli chodzi o gentoo to matko boska.
Walczylem w pracy ostatnie 3 tygodnie. Co sie czlowiek orypal to jego, ale wiem ze juz go nie opuszcze :))

Polecam te dwa systemiki. Dawno dawno jeszcze uzywalem slacka, ale jak poznasz debianka i gentoo to chyba sobie ze wszystkim poradzisz.
Pochodne debianowe jak jakies ubunta czy cos tam mi nigdy nie podeszly. Moze dlatego ze nigdy nie instalowalem :D
Jak tak dalej beda chwalic debianka to moze na poczatek sobie wezmiesz Siduxa. Z tym napewno nie bedziesz mial problemu. Chociaz duzo ludzi woli uzywac czystego debiana.
Niz tylko instalowac vmware i zainstaluj sobie ze 5 disto linuxow i sie baw :))

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Eee no ludzie miejcie odrobinę litości :D
Widzieliście wpis "Nie jestem informatykiem i raczej nim nie będę(...)"?
Nie podważam wypowiedzi Staszka tylko nieco ją temperuję na odpowiedni poziom trudności, w życiu spotkałem wielu ludzi i większość oczekuje że jak się włoży płytę to działa:D

Padło wcześniej Ubuntu (choć nieco w negatywnym świetle), ja szczerze polecam (choć sam używam Gentoo) u większości znajomych, u których go zainstalowałem dalej jest używany, a przesiadka nie była taka bolesna.

Więc instaluj Ubuntu! :D Polecam ponadto poradnik http://wiki.jakilinux.org/13-rzeczy-ubuntu
jest najlepszy dla świeżaków :D

Słowo komentarza do :
"stabilność systemu
duże bezpieczeństwo"
Jeżeli to ma być system na desktopa/laptopa to wszystkie popularniejsze dystrybucje (bez słow alpha, beta w nazwie) spełniają te założenia.

Pozdrawiam i życzę powodzeniaKrzysztof Ciesielski edytował(a) ten post dnia 02.10.07 o godzinie 02:24
Artur Zyskowski

Artur Zyskowski Specjalista
Utrzymania Ruchu
(Maintenance
Engineer)

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Polecam polską dystrybucję o nazwie cdlinux.pl
http://cdlinux.pl/

Jest ona oparta na systemie Debian, więc bez problemu możesz wgrywać paczki z programami stworzonymi do tej dystrybucji.

Jest to dystrybucja typu live, możesz przetestować bez instalowania na dysk twardy. Gdy Ci się spodoba, w łatwy sposób będziesz mógł zainstalować.

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Próbowałem w sieci znaleźć do czego służą różne dystrybucje, ale nie jest to łatwe.

Tutaj jest lista ale do dystrybucji LiveCD - część z nich da się zainstalować ;-)

http://www.thecamels.org/livecd_do_wszystkiego-a70.htm
Jerzy Dmitrowicz

Jerzy Dmitrowicz Konsultant IT /
Project Manager

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Dla nie-informatyka polecam, podobnie jak Krzysztof, Ubuntu.

Plusy:
- łatwość instalacji
- łatwość obsługi
- dobre wsparcie (np http://www.ubuntu.pl/ )
- dobra obsługa sprzętu

Minusy:
- są dostrzegalne dopiero dla zaawansowanych użytkowników ;-)Jerzy Dmitrowicz edytował(a) ten post dnia 02.10.07 o godzinie 11:53
Robert K.

Robert K. mgr inż. elektryk

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Dzięki za pomoc, choć teraz mam jeszcze większy mętlik w głowie :-(
Ale najpierw szybszy komp, a potem przesiadka na Linuksa.

Nie muszę mieć ekstremalnie zabezpieczonego systemu.Robert K. edytował(a) ten post dnia 03.10.07 o godzinie 21:27
Łukasz R.

Łukasz R. Senior Security
Engineer at AtoS
Poland

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

jesli w laptopie to opensuse, chociazby ze wzgledu na wsparcie rozdzielczosci panoramicznych i bezproblemowa obsluge nvidii po zainstalowaniu sterow binarnych. ladny, przejrzysty interfejs graficzny, calkiem niezla predkosc, pare niezlych gierek w zestawie. nie wiem jak ze wsparciem modemow od nieogarnestrady, bo testowalem je glownie pod slackware i fedora core. dla co niektorych userow moze to byc kluczową sprawą, bo po co komu linux bez dostepu do internetu?

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

W odpowiedzi na pytanie postawione w temacie, to od lat używam Slackware na serwerach (www, db).
A jeśli chodzi o zastosowanie czysto domowe to bardzo polecam Zenwalk - dystrybucja oparta na Slackware, a więc masz super stabilność + wygoda użytkowania + szybkość (xfce). Bezproblemowa obsługa USB (pendrive'y, cyfrowe aparaty cyf.). Korzystając z netpkg paczki instaluje się dwoma kliknięciami z automatycznym uwzględnieniem zależności. Jeśli nie ma paczki - zawsze można posłużyć się źródłami - to na później jak już się podszkolisz.
Dla przesiadających się z windows
Instalacja

Zawsze możesz pobrać live i spróbować

pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

openSUSE 10.3 - szybki, stabilny, bardzo wygodny intefejs zarządzania.

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Mi się wydaje, że trzeba po prostu samemu potestować i z czasem coś wybrać.

Ja zaczynałem od Mandrake ale nie do końca mi leżał (parę lat temu niektóre narzędzia do konfigurowania systemu z iksów nie zawsze były dopracowane a konfigurowanie części z trybu tekstowego a części z iksów nie zawsze wychodziło mi bezboleśnie i czasami potrafiłem coś nieźle zchrzanić). W końcu utworzyłem sobie dodatkowe partycje / i /home, zostawiłem sobie awaryjnie Mandrake a oprócz tego, na dodatkowych partycjach testowałem różne inne dystrybucje (z partycją /swap wspólną dla wszystkich dystrybucji). Przewinęło się tego sporo ale z reguły po jakimś czasie wracałem do Mandrake, głównie ze względu na łatwą instalację i aktualizację oprogramowania poprzez urpmi (Debian na desktopie mi nie leżał). Na dłużej zatrzymałem się przy Gentoo, w sumie chyba prawie rok, zrezygnowałem wtedy definitywnie z Mandrake/Mandriva. Dystrybucja nie okazała się tak trudna jak to opisywano, owszem trzeba było trochę poczytać i parę razy się wściec przy pierwszej instalacji, ale miałem po tym naprawdę nieźle zoptymalizowany system, mnóstwo świeżych pakietów aktualizowanych na bieżąco i tylko jeden problem, na mojej starej maszynie – Pentrum III kompilacja openoffice trwała dwa dni ... . Przy częstych aktualizacjach oznaczało to, że desktop więcej czasu pracuje nad kompilacją niż nad zwykła pracą.

Później przyszedł Arch Linux i przy tej dystrybucji już chyba zostanę. Na początku tez trzeba coś przeczytać ale na prawdę nie jest to nic przerażającego. Oprogramowanie chodzi szybko, system nie jest przeładowany, pakietów jest mnóstwo, są na bieżąco aktualizowane. Ta dystrybucja ma wszystko czego oczekuję (inne pewnie też, ale nie mam w tej chwili już potrzeby szukania czegoś innego).
Michał J.

Michał J. software
engineer/senior
programmer,
Hypermedia

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Dla nowego usera to polecam dwa w sumie skrajne przypadki: openSuse i Ubuntu. Oba systemy są proste w użytkowani i bardzo przyjazne. Ja ze swoich doświadczeń mogę tylko powiedzieć, że używam openSuse i bardzo sobie chwalę tą dystrybucję (chociaż miałem problem z wifi na laptopie w wersji 10.2). Próbowałem również Ubuntu, ale z różnych względów pozostałem przy openSuse.
W pracy używam debiana i jest to bardzo fajny system, ale już raczej dla ludzi, którzy mieli więcej styczności z systemami spod znaku pingwina. Również fajnie się pracuje na Slackwarze, z tym, że wg mnie jest on skierowany głównie do adminów i wymaga sporo wiedzy doświadczenia.

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Hej,
nie będę orginalny: zacząłem od Ubuntu i bardzo sobie chwalę,
potem oczywiście przyszła pora na eksperymenty, aż doszedłem do gentoo. Jeśli chce się poznać system, chyba nie ma lepszego rozwiązania (w slacku jednak kiepsko się szuka zależności, a gentoo daje to od razu)
jeśli chcesz się pobawić: gentoo, jeśli chcesz mieć stabilny system z szybkim updatem i łatwą instalacją pakietów: ubuntu
Pozdrawiam,
Piotr

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Sam zacząłem (na dobre) od Gentoo, wcześniej dość pobieżnie i bardzo krótko używając Auroxa i Mandrivy. Teraz używam Ubuntu (głównie zadania programistyczne i okołoprogramistyczne) i jestem bardzo zadowolony. Łatwość instalacji, utrzymywania aktualnych pakietów, zadowalająca stabilność i nie wiele problemów ze sprzętem (choć, przyznam, odpalenie niektórych kart WiFi jest cięższe nawet od systemów z rodziny BSD).
Paweł W.

Paweł W. java developer at
https://rozwoj-oprog
ramowania.pl

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

nie ma co się rozdrabniać. FreeBSD

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Na początek zdecydowanie Ubuntu, Kubuntu w zależności co Ci przypasuje. Szybki rozwój, niezłe dopasowanie do współczesnego sprzętu, niezła dokumentacja.
Z czasem, być może, sam poszukasz czegoś innego.Janusz Koprucha edytował(a) ten post dnia 20.10.07 o godzinie 08:55
Rafał Daniel Tutkowski

Rafał Daniel Tutkowski Specjalista operator
systemow
informatycznych,
ZMPG

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Wiesz co miałem dokładnie ten sam problem, z tą różnicą że interesują mnie opcje serwerowe z różnymi usługami no i zdecydowałem się w domu zainstalować Ubuntu wersję dla zwykłego użytkownika, jest również (opcja serwerowa). Tam się nauczyłem/przyzwyczaiłem do kilku istotnych zachowań w stosunku do systemu. Czyli na początku "stawiałem" system na Windowsie tzw. maszyna wirtualna http://vmware.com, wiem że microsoft też ma coś bezpłatnego z tej dziedziny. Czyli wyglądało to tak, jakby program który działał pod windowsem imitował mój komputer (łącznie dosem/BIOSEM itp.)Przepraszam za język ale staram się mówić jak do laika aby mój przekaz był zrozumiały. Możesz tą imitację komputera wyłączać i włączać reinstalować itp bez szkody dla twojego podstawowego systemu operacyjnego. Wadą niestety jest to że przeciąża komputer gdyż jego zasoby są podzielone oczywiście gdy dwa systemy operacyjne są na chodzie, ale możesz przecież ten drugi system (testowany) wyłączyć i wówczas będzie normalnie. Po tych prób instalacji, podstawowym zaznajomieniem itp., zdecydowałem się na drugi krok czyli wgrać Ubuntu na drugiej partycji obok mojego systemu podstawowego i robiłem dalsze czynności poznawcze a na końcu trzeci krok mojej "edukacji" wgrałem na innym komputerze dwa systemy operacyjne Ubuntu Server i na drugiej partycji Debiana. Co zyskałem wybierając tę ścieżkę rozwoju spokój o dane na komputerze, że w bezmyślny sposób jednym kliknięciem nie zniknęły po prostu wiedziałem co robię gdy wgrywałem do komputera Ubuntu bo miałem to przećwiczone na "VMware" po drugie zdołałem zauważyć różnice pomiędzy wersjami. Debian / Ubuntu Client i Ubuntu Server / Kbuntu / Xbuntu wszystkie te systemy linuksowe i tak pochodzą od Debiana ale najstabilniejszą okazał się Debian natomiast systemy z rodziny Ubuntu są mniej stabilne ale za to bardziej przychylne dla użytkownika czyli oceniam łatwość wgrania Javy / Codeków /flash-y itp. I przestroga radzę nie mieszać środowisk grficznych np GNOM KDE itd. Czyli jak wiadomo w wersjach Ubuntu to Gnom a Kbuntu to KDE i tu jest ok ale system sypie się wówczas gdy wgrywamy Ubuntu (czyli ten z GNOMEM) i później dogrywamy środowisko KDE. Bardzo pomocne jest forum.ubuntu.pl Oczywiście to "sypanie się" nie widać od razu ale po którejś aktualizacji mogą np przestać działać ix-y albo jakiś sterownikRafał Daniel Tutkowski edytował(a) ten post dnia 21.10.07 o godzinie 12:44

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

ubuntu

konto usunięte

Temat: Różne dystrybucje do różnych celów - jakich?

Na desktopa polecam Ubuntu, oparty na testowych pakietach debiana, w codziennym użytkowaniu nie powinien przysporzyć większych problemów ;)

Następna dyskusja:

Zbuduj Dystrybucje Linux po...




Wyślij zaproszenie do