Temat: Linux - i co dalej?
Niby napisałeś LAMP, ale wg mnie np. w bazach danych masz jeszcze spore pole do popisu - MySQL, PostgreSQL, czyli dwa najpopularniejsze rozwiązania, do tego z pewnością dodałbym coś NoSQL-owego, z pogranicza BigData. Przy czym nie zadowalaj się samą instalacją, bo to dopiero jakieś 10% sukcesu. Cała reszta to odpowiednia konfiguracja, optymalizacja, skalowanie, zrozumienie zasad funkcjonowania baz, poznanie parametrów konfiguracyjnych, by wiedzieć w jakiej sytuacji zmiana jakiego parametru może pomóc, stworzenie planu kopii zapasowych, być może jakiegoś wariantu replikacji, poćwiczenie odtwarzania baz danych, zorientowanie się co i w jaki sposób wpływa na obciążenie, dobranie odpowiedniego poziomu RAID i systemu plików na potrzeby baz danych itp. itd.
Kolejna sprawa - serwery pocztowe i cała otoczka z nimi związana. Należałoby poznać kilka rozwiązań, aby mieć porównanie i móc wybrać najlepsze dla siebie lub pod kątem danego projektu. Przy czym dla mnie "serwer pocztowy" to nie jest instalacja z paczki samego Postfixa, ale do tego dochodzi cała gama usług związanych z odbiorem poczty (POP3/IMAP/jakiś webmail, do tego te same usługi dostępne również w formie szyfrowanej, po SSL-u), a zanim pocztę odbierze klient należałoby ją najpierw przefiltrować antyspamem i antywirusem. To dość złożone zagadnienie i też mam wrażenie, że miałbyś tu jeszcze czego się nauczyć zwłaszcza, że ze spamem i antywirusami walczy się nieustannie, bo wciąż pojawiają się nowe zagrożenia, więc nie powinno się zatrzymywać edukacji na dniu dzisiejszym.
Dalsze pomysły - współpracując z programistami zapewne zetkniesz się z potrzebą znajomości przeróżnych rozwiązań m.in. do kontroli wersji, np. svn, git, gitlab. Tu też można się sporo nauczyć i jest czym się bawić, co poznawać.
Przy większej skali rozwiązań należałoby też ogarniać różne mechanizmy wpływające na obciążenie serwerów (np. cache, replikacja) lub rozkładanie tego obciążenia (loadbalancing, proxy). Przy czym należy pamiętać, że rozwiązania wspomagające utrzymanie dużego ruchu można stosować na wielu poziomach, np. na poziomie systemu plików, na poziomie baz danych, na poziomie serwerów WWW, serwerów aplikacji itd. Tutaj wchodzimy w rozwiązania klastrowe i naprawdę jest się w tej dziedzinie czego uczyć, bo rozwiązań jest co nie miara i jesteś ograniczony w zasadzie tylko budżetem na sprzęt i własną wyobraźnią/pomysłowością.
Kolejną sporą dziedziną jest wirtualizacja i konteneryzacja, ostatnio bardzo modna. Temat rzeka.
Nie wspomniałeś też nic na temat sieci - LAN, WAN, DMZ, firewalle, routing, serwery DNS, serwery sieci VPN - tu też jest się czego uczyć, a zakres wiedzy dostępnej do przyswojenia jest ogromny.
Serwery FTP? Kolejna podpowiedź.
Kolejny temat - szeroko pojęte bezpieczeństwo. Instalacja instalacją, konfiguracja konfiguracją, ale jest jeszcze coś takiego jak bezpieczeństwo właśnie. Powinieneś wiedzieć jakie elementy wpływają na poprawę bezpieczeństwa poszczególnych usług uruchomionych na serwerze, jakich narzędzi użyć, aby to bezpieczeństwo zweryfikować itp. itd. Można się tego uczyć, uczyć i końca nie widać. Tym bardziej, że co chwilę pojawiają się nowe luki bezpieczeństwa, nowe sposoby obejścia już wprowadzonych zabezpieczeń itd.
Naprawdę jest tego wszystkiego sporo, aż czasami można dostać oczopląsu. Im bardziej zaczniesz poznawać i zgłębiać daną dziedzinę, tym bardziej zaczniesz sobie zdawać sprawę, że w zasadzie każda z nich może stanowić odrębną specjalizację. Fakt, że ktoś potrafi zainstalować bazę danych nie czyni go automatycznie specjalistą w dziedzinie baz danych. Jak już opanujesz przynajmniej w zadowalającym stopniu to co wyżej opisałem, możesz pójść o krok dalej i zająć się np. poznawaniem źródeł oprogramowania i tworzeniem własnych wersji/paczek. To kolejny temat rzeka. Tutaj jest jak z karate - chyba nigdy nie można przestać trenować, a im więcej trenujesz tym większą masz świadomość ile jeszcze musisz się nauczyć :) Tylko kompletny amator i laik będzie sądził, że po roku treningów zna już wszystkie techniki i umie już wszystko.
Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.11.16 o godzinie 12:11