Mateusz Skwira

Mateusz Skwira Doradca zawodowy,
księgowy, nauczyciel
języka hiszpańskiego

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

Cześć

Na wstępnie zaznaczę,że temat ten założyłem po to aby zorientować się nieco w tej dziedzinie IT. Chętnie poradziłbym się bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek z tego fachu. :) Można zatem uznać,że jestem otwarty na wiedzę, chciałbym poznać wasz punkt widzenia.

Jeśli chodzi o mnie, to ci co by chcieli zorientować się kto pisze zapraszam do odwiedzin mojego profilu. Wybaczcie jeśli będzie pytać w waszej ocenie o oczywistości, lecz czy linux nie jest dla wszystkich? :)

Do rzeczy: Zastanawia mnie czy domowe zainteresowanie linuxem które trwa już od kilku lat, czy da się je rozwinąć? Mam na myśli czy domowa zabawa różnymi distro z których codziennie korzystam, własne eksperymentowanie z środowiskami graficznymi, systemów plików, siedzenie godzinami na necie i czytanie o tematyce Linux / open source jak to zawodowo wykorzystać?

Z pasji jestem filologiem, chodź interesuję się różnymi rzeczami, niezwiązanymi ze sobą. Informatykiem nie jestem, chodź grzebanie w dyskach twardych sprawia mi frajdę.

Czy to formalnie możliwe aby Linux się w pracy do czegoś przydał poza stricke IT? Jakie kompetencje muszę konkretnie rozwijać jeśli myślę o tym na poważnie? Czy można to połączyć z: pasją do języków, dziedziną HR, problematyką bezpieczeństwa narodowego? Gdzie i jak najlepiej jest zacząć swoją przygodę, tak aby zdobyć formalnie umiejętności i doświadczenie? Działalność non-profit czemu by nie? Ale co i gdzie mogłoby to być, może coś z językiem?

Cała masa trudnych pytań zadana... ale człowiek w końcu uczy się całe życie, a trzeba rozwijać co interesuje. Wielkie dzięki wszystkim za przeczytanie i ewentualne wypowiedzi, Niech pingwinek będzie z wami :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 09.05.16 o godzinie 14:40
Dawid Koszowski

Dawid Koszowski Unix/Linux System
Administrator

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

Cześć,

z podstawową obsługą linuksa i znajomością języka angielskiego oraz jakiegokolwiek innego możesz bez problemu dostać pracę jako junior admin w jakiejś międzynarodowej korpo. Od Ciebie, będzie zależało czy będziesz się dalej rozwijał w IT, a pasja do języków działa tylko na Twoją korzyść. Liczy się to co umiesz, a nie to jakie masz wykształcenie, także nie musisz się obawiać pracy w IT nie mając skończonych studiów informatycznych czy pokrewnych.Ten post został edytowany przez Autora dnia 11.05.16 o godzinie 21:51
Krzysztof Smaga

Krzysztof Smaga Inżynier sieci,
projektant,
administrator.

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

Dawid K.:
Cześć,

z podstawową obsługą linuksa i znajomością języka angielskiego oraz jakiegokolwiek innego możesz bez problemu dostać pracę jako junior admin w jakiejś międzynarodowej korpo. Od Ciebie, będzie zależało czy będziesz się dalej rozwijał w IT, a pasja do języków działa tylko na Twoją korzyść. Liczy się to co umiesz, a nie to jakie masz wykształcenie, także nie musisz się obawiać pracy w IT nie mając skończonych studiów informatycznych czy pokrewnych.

Nie do końca. Nawet w korpo lubią mieć papierek potwierdzający zdobyte umiejętności. Jeśli nie studia to jakiś certyfikat by się przydał.
Mateusz Skwira

Mateusz Skwira Doradca zawodowy,
księgowy, nauczyciel
języka hiszpańskiego

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

A znacie może jakieś wartościowe miejsca do nauki online i przy okazji zdobycia certyfikatu?
Krzysztof Smaga

Krzysztof Smaga Inżynier sieci,
projektant,
administrator.

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

To zależy czego oczekujesz. Na przykład jest https://www.coursera.org gdzie masz sporo różnych kursów (nie tylko IT), za które za darmo dostaniesz potwierdzenie odbycia, a w ścieżkach płatnych certyfikaty. Przy czym są to kursy raczej podstawowe (chociaż zdarzają się i dla osób zaawansowanych).
Michał Filipek

Michał Filipek Specjalista ds sieci
i systemów
telekomunikacyjnych
/ Lin...

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

Ja ze swojej strony mogę polecić serwis http://www.udemy.com.
WIększość kursów jest płatna, warto poczekać na tzw. black friday bo wtedy ceny spadają do 5 - 10 dolarów za szkolenie.
Tym niemniej uważam, że dużo lepszym rozwiązaniem niż serwisy typu mooc (coursera, edx, udemy, lynda, udacity) i youtube.com jest rzetelne przeczytanie dokumentacji.
Jak napisałeś, miałeś już do czynienia z róznymi dystrybucjami, ja bym się skupił na jednej, która niekoniecznie jest 'najfajniejsza' ale ma najlepszą dokumentację (np. Red Hat, SUSE).

Dodatkowo polecam do poczytania w wolnych chwilach:
https://www.howtoforge.com
https://www.digitalocean.com/community/tutorials

Co do certyfikatu, to moje zdanie jest takie:
- Jeżeli aplikujesz do korpo np bank, certyfikat jest konieczny
- Jeżeli idziesz do nmiejszej firmy to raczej się nie przyda
W skrócie chodzi o to, że korporacje posiadają działy HR i zamin twoje CV trafi do kogoś technicznego będzie oceniane przez osobę nie techniczną (dla której liczy się certyfikat).
Adam Ł.

Adam Ł. Centrum Kształcenia

Mateusz Skwira

Mateusz Skwira Doradca zawodowy,
księgowy, nauczyciel
języka hiszpańskiego

Temat: Linux a dalszy rozwoj zawodowy?

Dziękuję za wasze odpowiedzi.

A jakbyście ocenili kursy online (linka dam zaraz) pod względem zawartej w niej treści.
Czy przekazują one potrzebną wiedzę? Pytam, bo i tak jestem ich klientem od spraw www.

http://strefakursow.pl/product/search_course.html?name...
Oczywiście chodzi tu o kurs 2 i 3 stopnia zaawansowania.

Jak ocenicie?

Następna dyskusja:

PROGRAMISTA C/LINUX




Wyślij zaproszenie do