Temat: Łatwy, prosty intuicyjny i dla ludzi - Windows
Przemysław R.:
(zostawiamy na boku VBSa - ten jest, zakładam że jest tak jak piszesz, dobrze udokumentowany, za to cała reszta nienajlepiej)
Ogólnie, brakowało mi w Windowsie wielu rzeczy w dokumentacji. VBS jest może i dobrze opisany, ale ja potrzebowałem software'owej obsługi portu drukarkowego (elektronika). Przykłay w necie, owszem, są, ale jedynie dla fizycznego portu LPT. Dla przejściówki znalazłem sterownik, który to zainstalowałem. O ile z obsługą tak zainstalowanego portu szeregowego nie było specjalnych problemów, obsłuzyłem go za pomocą komendy
HANDLE hComConn = CreateFile(...);
to dla portu LPT nie było takiej dokumentacji. Wszystko ograniczalo się do rozwiązań znanych z:
- Windowsa 95/98/ME ( komendy inport() i outport() )
- inpout32 (czy jakoś tak; biblioteka umożliwiająca pracę z fizycznymi portami szeregowymi)
- modyfikacja IOCTLs, by umożliwiał dostęp programom napisanym dla systemów Win95/98/ME obsługę fizycznych urządzeń bez konieczności ich przeportowania.
Nic na temat obsługi portu równoległego. A że mój lapek mial tylko port USB to też mogłem sobie kupić przejściówkę na USB, czyli żadne z powyższych nie działało. Myślałem że jest rozwiązanie podobne do tego z CreateFile(..), ale niestety, w dokumentacji znalazłem co najwyżej informację, że mogę sobie w ten sposób otworzyć urządzenie "LPTx". Coś więcej? Niestety, dokumentacja milczy. Drivery dla Windowsa owszem, są, ale jak się do nich dobrać...? (bo raczej nie w sposób standardowy)
Drivery dla Linux: są w postaci źródeł. Dokumentacja dot. portu równoległego jest w postaci plików HOWTO. Chcę jednak korzystać z przejściówki na USB? Proszę bardzo - działa. Wszystko ładnie zamontowane w katalogu, urządzenie /dev/lp0 (czyli tam gdzie mają być urządzenia).
Bez większego stresu.
Może właśnie dlatego wolałem system Linux. Bo Windows, poza zwiechami bez powodu, ma dziury. W tym te w dokumentacji.