Temat: Łatwy, prosty intuicyjny i dla ludzi - Windows
Michał Ł.:
Jarku
1. ipconfig | find /i "address"
To ci nie da
samych adresów - to ci da cos w rodzaju:
IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.197.1
IP Address. . . . . . . . . . . . : 192.168.33.1
IP Address. . . . . . . . . . . . : 10.10.0.8
A output z wersji linuksowej mozna wrzucic np. do jakiejś zmiennej, której potem mozna używac jako parametru innych komend itd...
3. Skoro używasz AWK czuje się usprawiedliwiony użyciem PS:
dir | sort -prop LastWriteTime | select -last n (w n wpisz liczbę) | del
awk, sed itp. narzędzia są od wieków standardowymi elementami uniksów. Mozna miec w zasadzie 100% pewnośc, że w każdym systemie uniksowym te narzędzia będą. Nie wiem jak jest z PS.
5. for /f %f in ('dir /b "c:\folder"') do findstr /c:"?>" %f
To chyba nie da wyniku postaci
./test/fileup-new.php:</html>
./test/fnsplit.php:</html>
./test/test.php:
i tak dalej... Chodzi o to, żeby dla każdego pliku *.php, który w
ostatniej linijce nie zawiera ?>, wypisać nazwe tego pliku i tę ostatnią linijkę właśnie.
*NIXy musiały mieć dobre narzędzia do manipulacji tekstem ponieważ z założenia dla tych systemów wszystko jest plikiem a do tego pliki konfiguracyjne są "human readable" - Windows rządzi się innymi prawami.
No właśnie - tu trafiłeś w dziesiątkę! Ponieważ pliki konfiguracyjne są "human readable", to komendy do ich przetwarzania są "human writable" ;) - możliwe do napisania szybko, stosunkowo prosto i z niewielkim prawdopodobieństwem popełnienia błędu. W Windowsach trzeba w analogicznym celu zazwyczaj pisac dłuższe skrypty czy aplikacje w jakimś języku programowania, co jest już bardziej złożonym procesem... Mniej więcej to chciałem pokazać ;)
A to jako efekt uboczny dało wyposażenie uniksów w uniwersalny zestaw narzędzi o bardzo dużej "sile", którym bez wielkich nakładów mozna zrobić bardzo dużo rzeczy, i bardzo róznych rzeczy... To zresztą wynika z filozofii unixa jako systemu "składanego z klocków", podczas gdy Windows jest raczej monolitem...
Moim zdaniem systemem składanym z klocków mozna znacznie sprawniej i szybciej sie posługiwac niż monolitem, ale to oczywiście moje osobiste preferencje - ktoś może być innego zdania...
Paweł B.:
Czy to jest argument za tym, że linux jest bardziej przyjazny dla > przeciętnego uzytkownika, czy przeciw, bo już się pogubiłem?
Nie, to jest argument za tym, co napisałem w akapicie powyżej :). Także za tym, co jeden z kolegów napisał w jednym z poprzednich postów - że "pewne rzeczy, mimo wszystko, wygodniej (i bezpieczniej) jest wpisać, a nie wyklikać".
I raczej rozmawialiśmy tutaj o tzw. "power userach", którzy chca (i potrafią) w pełni wykorzystac możliwości swojego systemu, a nie o "pani Jadzi z księgowości"... :)