Jarek A.

Jarek A. Planowanie, rozwój
oraz wdrażanie
produktów IT.

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Witam serdecznie!

Nadszedł wreszcie długo oczekiwany moment by dokonać zakupu pierwszego laptopa. Jakkolwiek, ilość modeli dostępnych na rynku jest doprawdy oszołamiająca i trudno jest znaleźć ten jedyny, który spełni wszystkie oczekiwania. Może Wy rozwiejecie ostatecznie me wątpliwości? :)

Zależy mi na tym, by laptop:

a) był mały - w grę wchodzi panoramiczna matryca 12-14 cali,
b) był lekki - chcę mieć go zawsze przy sobie,
c) umożliwiał w miarę długą pracę na baterii (idealnie 3h+),
d) pozwalał na bardzo szybkie pisanie na klawiaturze (wymiary),
e) posiadał wifi oraz slot PCMCIA / Express Card (do mobilnego internetu),
f) umożliwiał sprawne korzystanie z aplikacji biurowych oraz sieci,
g) posiadał łącze VGA (lub ekwiwalent) - prezentacje...
h) był tani (nie chcę przeznaczyć na niego więcej, niż 3500-4000 zł).

Jako, że przed komputerem spędzam kilka godzin dziennie, moje wątpliwości są następujące:

Ad. a) Czy mały ekran (powiedzmy 12 cali) pozwoli na wielogodzinną i w miarę komfortową pracę z aplikacjami biurowymi? Moim podstawowym narzędziem pracy jest edytor tekstu.

Ad. b) Z tym wiąże się kwestia wymiarów matrycy... 15,4" nie będzie wygodny do przenoszenia; 12-13" - jak najbardziej.

Ad. c) Przy zastosowaniu prostych aplikacji + korzystaniu z internetu (GSM/WiFi).

Ad. d) Zależy mi na pełnowymiarowej klawiaturze, pozbawionej oczywiście sekcji numerycznej; mile widziane duże przyciski Shift (prawy), Backspace oraz Enter.

Ad. f) Nie planuję korzystania z Visty, w zupełności wystarczy mi Windows XP (ewentualnie Ubuntu, przy założeniu, iż będzie w pełni wspierać modem GSM).

Ad. g) Zdarza mi się korzystać z projektora video, wszystkie dotychczasowe wyposażone były w łącze VGA. Co więcej - chciałbym mieć możliwość podłączenia do komputera zewnętrznego (większego) monitora oraz opcjonalnej klawiatury (na mojej małej A4Tech osiągam 360 znaków na minutę...). :)

Jednym z modeli, które biorę pod uwagę jest mały laptopik firmy California Access, oznaczony numerem S120N T2250. Nie udało mi się niestety nigdzie znaleźć jego recenzji; czy ktoś z Was go posiada lub miał do czynienia z tym sprzętem?

Link do strony:
http://www.karen.pl/go/_info/?user_id=4519

Przepraszam za przydługi elaborat i gratuluję tym, którzy dotrwali do jego końca! Zakup pierwszego laptopa to nie tylko przyjemność, lecz - przede wszystkim - ciągłe wątpliwości... :)

Pozdrawiam.
Michał T.

Michał T. don't let yesterday
take up too much of
today

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Acer Aspire 4920G-3A2G16N - 3659.34 PLN - 14", T5450, 2GB, 160GB, ATI X2500, Gigabit LAN, WiFi draft-N
NTT Corrino 202SR - 3591.22 PLN - 12", T7100, 1GB, 120GB, Intel X3100, LAN Gigabit LAN, WiFi draft-N (brak wyjścia VGA?)
COMPAL IFT00 - 3399.00 PLN - 14", T7100, 1GB, 120GB, GF 8400M, Gigabit LAN, WiFi draft-N (2GB +150pln, dysk 7200rpm +150pln, większa bateria +300pln, 1GB TurboMemory +120pln, torba i mysz +50pln)
IBM ThinkPad R61 - 3897.00 PLN - 14", T7100, 1GB, 120GB, Intel X3100, Gigabit LAN (czas pracy na baterii - 5,7h)

Na edytor tekstu wystarczy najtańszy laptop z portami PCMCIA/Express Card oraz VGA (np. Acer TravelMate 4320, Acer Aspire 4520, Fujitsu Siemens Amilo Pro V3405).

Co do rozmiaru wyświetlacza czy też klawiatury - myślę, że najprościej będzie pójść do sklepu i się poprzymierzać, pobawić egzemplarzem pokazowym.

Jeśli klawiatura jest na PS/2, to przejściówka na USB kosztować będzie max 30pln.

Podobno Dell'e z większą baterią i przy minimalnym obciążeniu mogą pracować ok 8-9 godzin ;)Michał Tokarczyk edytował(a) ten post dnia 15.09.07 o godzinie 03:38
Jarek A.

Jarek A. Planowanie, rozwój
oraz wdrażanie
produktów IT.

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Hej Michał!

Jestem pod wrażeniem Twego zaangażowania w odpowiedź, doceniam! Muszę przyznać, że mój dylemat się pogłębia. Z jednej strony - wystarczy mi najprostszy sprzęt, a z drugiej - zaczynam zastanawiać się, czy najzwyklejsze modele będą funkcjonować jeszcze przez kilka lat.

Zwróciłeś moją uwagę na Acera TM 4320 - dodaję go do listy laptopów, które biorę pod uwagę. Choć nie ukrywam, że wspomniana przeze mnie California coraz bardziej mi się podoba, kurczę...

Czy ktoś ma jakieś uwagi dotyczące modelu CA S120N?

Pozdrawiam.

Edycja:
P.S. Sprzedawcy butów, spodni i elektroniki mnie nienawidzą. :)Jarosław Armada edytował(a) ten post dnia 15.09.07 o godzinie 10:23

konto usunięte

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Cześć,

3 grosze ode mnie:

grosz 1. te 8-9 groszy na dużej baterii w Dellu to bzdura. Pracuję na D420 (12") właśnie z dużą baterią przy surfowaniu po necie z minimalnym podświetleniem ekranu nie jest w stanie w praktyce pracować dłużej niż 4 z kawałkiem, no może 5h. Trochę lepiej trzymał Thinkpad X40, też z dużą baterią.
Te 8-9h to albo był czas jakiegoś bardzo teoretycznego testu kiedy maszyna nic nie robiła albo chodziło o model z dodatkową baterią w Drive-Bay'u.

grosz 2. Pracuję od paru lat na ekranach 12" (normalnych i panorama) i jest bardzo miło i wygodnie, nie odczuwam, żeby był za mały. Poza tym zawsze w biurze czy w domu można podłączyć zewnętrzny monitor i pracować w dual screenie - wtedy miejsce jest na wszystko :)

grosz 3. Jak _nie_jesteś_ bogaty to omijałbym z daleka wszelkie wynalazki typu CA, NTT, COMPAL (o tym ostatnim to nawet nie słyszałem) itp. W laptopach to są tak naprawdę firmy-krzak. Zlecają jakimś Chińczykom produkcję sprzętu, naklejają swoje logo i tyle.
Za kilka lat jak będziesz potrzebował ściągnąć jakiś sterownik albo wymienić baterię czy zasilacz to staniesz przed ścianą.
Przy markowym sprzęcie nie będzie (a przynajmniej nie powinno być)takich problemów, jeszcze będziesz mógł wybierać w zamiennikach niezależnych producentów.
O awaryjności nie mówię, bo jak już parę razy pisałem na forach GL - psuje się wszystko, nawet najbardziej uznany sprzęt. Znam też parę noname'owych laptopów które przeżyły bardzo długo... co prawda bez baterii i na jakimś prehistorycznym OSie.
No i jak zwykle polecam zastanowić się nad rozszerzeniem gwarancji do 3 lat - jak Ci się sprzęt zepsuje, to naprawa pogwarancyjna prawie zawsze jest droższa niż kupno nowego sprzętu.
Michał T.

Michał T. don't let yesterday
take up too much of
today

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

COMPAL - W.
jeden z największych producentów notebooków na świecie zatrudniający ponad 16.000 pracowników i osiągający obroty rzędu 6 miliardów dolarów. Założona w 1984 firma nie jest zbytnio znana wśród użytkowników końcowych ponieważ specjalizuje się głównie w produkcji sprzętu dla odbiorców biznesowych, którzy sprzedają go potem pod swoją marką. I tak niektóre modele Toshiby, HP, Lenovo, California Access itp. to nic innego jak odpowiednio „obrandowane” modele firmy Compal.
NTTsystem to polska firma, całkiem dobra moim zdaniem. Ponadto, w teście PCFormat jeden z modeli Corrino zajął pierwsze miejsce w kategoriach Jakość i Jakość/Cena.

Tak naprawdę jedynym laptopem, którego szczerze można polecić przy zakupie na dłuuużej jest Macbook Pro. Ewentualnie kadłubki COMPAL'a i Asus'a.

W pierwszym kwartale przyszłego roku Intel wypuści swoje Penryn'y, a trochę później AMD Pumę - trzeba mieć to na uwadze wydając pieniądze teraz.

Co do CA.. Znajomi, którzy posiadają/posiadali modele tej marki nie narzekają. Sprzęt spełnia/ł swoje zadania i się nie popsuł.Michał Tokarczyk edytował(a) ten post dnia 15.09.07 o godzinie 12:46

konto usunięte

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Dzięki za info o Compalu, dobrze wiedzieć co to za firma :). NTT oczywiście znam.

Może trochę za bardzo skróciłem swoją wypowiedź.
To o co mi chodziło, to to, że psuje się każdy sprzęt - CA, IBM, HP, Dell, Asus - cokolwiek. I nie twierdzę, że komputery CA czy NTT są bardziej awaryjne od np Thinkpada czy Della.
Ale za np 5 lat do sprzętu bardziej markowego nadal będzie można kupić chociażny baterię czy bez problemu ściągnąć sterowniki ze strony producenta. A w przypadku NTT, CA i innych chińskich produktów z doklejonym logo - prawie na pewno będzie z tym duży kłopot.
Michał T.

Michał T. don't let yesterday
take up too much of
today

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Fakt, bardziej awaryjne być nie mogą, zwłaszcza gdy w 80% przypadków robią je ci sami Chińczycy. Problem braku części może rozwiązać inicjatywa VBI (Verified By Intel) Intel'a. Aktualny 'hit' to Santa Rosa, która wykorzystywana jest przez ASmobile (Asus), Apple, Compal, Quanta, HP, NTT, IBM/Lenovo i Arno, Vigor, Sager, Hypersonic, Alienware, Dell oraz wielu innych 'producentów'. Zazwyczaj są to Compal, ASmobile lub Quanta z innym znaczkiem i ceną.

Zauważyłem, że większość sklepów ma tendencję do marketingowego przekłamywania specyfikacji laptopa, więc przed kupnem doradzam jej dokładne sprawdzenie na stronie producenta. Dotyczy to głównie portów, prędkości dysku, taktowania pamięci, modelu procesora czy modelu karty graficznej - czyli wszystkiego co znacząco wpływa na cenę.

Osobiście, mając 4000pln do wydania, kupiłbym świetnego ThinkPad'a R61, ale to 15,4". O dziwo w e-lectron.pl jest 600pln ponizej ceny w sklepie Lenovo (drugi na liście) ;)Michał Tokarczyk edytował(a) ten post dnia 17.09.07 o godzinie 03:38

konto usunięte

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Co do dostępności części do sprzętu od compala nie ma z tym najmniejszego problemu. Oczywiście trzeba wiedzieć czego szukać. Niewykluczone, że za 5 lat będzie problem ze znalezieniem napędu do CA 120, ale wiedząc że jest to identyczny model jak komp MSI lub optimusa sprawa się robi znacznie prostsza a wiedząc także o tym, że jest tam montowany standardowy napęd slim...
Wszystko zależy od podejścia, jeśli kupującego stać np na Toshibe U200 będzie to na pewno lepszy sprzęt od CA 120 jednak 1000zł piechotą nie chodzi :)
Michał R.

Michał R. Under construction

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Witam mam do sprzedania laptopa firmy hp jesli jest ktos zainteresowany bardzo prosze o kontakt 509-233-313 a to parametry:
Ponieważ wyjeżdżam w 1 tyg października komputer będzie można odebrać tylko na terenie Warszawy najpóźniej do 4 października. A oto krótki opis:

Intel Pentium 4 530 (3,0 GHZ) HT 1 GB DDR2 SDRAM,

533 MHZ (2*512 MB) Matryca: 17`` WXGA+ Brightview Wide Viewing (1440*900)

Grafika: 256 MB ATI Mobility Radeon X600 (dedykowana)

Dysk: 100 GB 5400 RPM

Karta sieciowa: 54g TM Integ. Broadcom 802.11 b/g WLAN & Bluetooth

Napęd: DVD +/- RW/R CD-RW w/Double Layer

W zestawie także oryginalny pilot do obsługi multimediów. Wbudowany czytnik kart pamięci 7 in 1 Głośniki: Altec Lansing (super odbiór audio) Oczywiście na życzenie dodam dowód zakupu (paragon + kopia zamónienia „custom”).

Jeśli cena osiągnie wymagany pułap dodam także oryginalną torbę firmy TARGUS ze skóry (naturalna skóra) GRATIS.
W razie jakichkolwiek pytań proszę o mail na pewno odpowiem.

Cena ostateczna niepodlegająca negocjacji to 4500.
Darek Lismada

Darek Lismada Zaraz wracam.

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

Polecam ten laptop, bez wąptpienia nie zawiedzie Twoich oczekiwań:

http://www.allegro.pl/item334156559_zawasowany_multi_l...
Wojciech Kłujszo

Wojciech Kłujszo Export Sales
Specialist

Temat: Pierwszy laptop. Garść wątpliwości. California Access...

ASUS F9E

Naprawdę fajny 12" za około 3500 - 4000 laptopik ale ma wady:
1 GB ramu (trzeba by 1 Gb dokupić)
Brak Firewire
dla niektórych - Vista.

Reszta jest cacy. Na stronie komputronika masz jego dobry opis.

Następna dyskusja:

Laptop




Wyślij zaproszenie do