Anna L.

Anna L. Główny specjalista
ds. rozwoju kultury

Temat: Ruszyła strona E-Kongresu (Kongres Kultury Polskiej 2009)!


Obrazek


WWW.KONGRESKULTURY.PL

Wykorzystaj potencjał Internetu i wpłyń na zmiany w polskiej kulturze!

Zapraszamy do odwiedzenia zaprojektowanej przez Narodowe Centrum Kultury strony internetowej poświęconej odbywającemu się we wrześniu Kongresowi Kultury Polskiej (Kongres 2009).

Celem obrad VI Kongresu (Historia Kongresów) jest stworzenie założeń systemowej reformy sektora kultury w odniesieniu do dwudziestoletniego doświadczenia w zarządzaniu kulturą w demokratycznej Polsce.

Rada Programowa Kongresu zadecydowała o otwarciu obrad na młode pokolenie twórców i odbiorców kultury i sztuki, które jest częścią rozwijającego się dynamicznie społeczeństwa informacyjnego, dla którego Internet stanowi istotne narzędzie pozyskiwania informacji, platformę wymiany doświadczeń i spędzania czasu.

Zapraszamy do zabrania głosu na forum dyskusyjnym E-Kongres (rejestracja na forum), zawierającym trzy panele tematyczne:

Panel I Wpływ kultury i sztuki na kreowanie przemian społecznych

• Joanna Erbel moderuje wątek o Projektach kulturalnych i artystycznych w przestrzeni publicznej;
• Monika Dzięgielwska-Geitz prowadzi dyskusję o Rewitalizacji przestrzeni postindustrialnych na potrzeby kultury (wkrótce);

Panel II Ekonomika kultury -- pragmatyzm i zarządzanie kulturą

• Ryszard Markiewicz i Tomasz Targosz - eksperci Prawa autorskiego, porozmawiają m. in. o nowelizacji obecnej ustawy;
• Magdalena Sroka udowodni, że kultura wpływa na rozwój miast (wątek Kultura jako produkt turystyczny);

Panel III Społeczeństwo obywatelskie, demokracja, edukacja obywatelska

• Marta Białek-Graczyk podyskutuje o Edukacji dzieci i młodzieży poprzez kulturę;
• Paweł Szlachta wyjaśni czym są i jakie korzyści płyną z zakładania Klastrów kultury (wkrótce);

Już wkrótce za pośrednictwem portalu będzie można uczestniczyć w debatach z udziałem czołowych osobistości kultury polskiej (np. reżyserami teatralnymi, operowymi, artystami, kuratorami) oraz osobami czynnie zaangażowanymi w kształtowanie kultury w Polsce i na świecie.

Na stronie Kongresu znajdzie się łącznie około 60 podstron.

Szczególnie polecamy:
• Cykl Ikony kultury, który prezentuje dorobek artystów polskich w ostatnich dwóch dekadach. Swoje dzieła pokażą m. in. Elżbieta Jabłońska, Zuzanna Janin, Robert Maciejuk czy Wilhelm Sasnal. Współpracują z nami regionalne towarzystwa zachęt sztuk pięknych, muzea narodowe, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki i wiele innych;
Kalendarium kultury polskiej ostatnich 20 lat, czyli przegląd najważniejszych zjawisk i kultury ostatnich dwudziestu lat w Polsce. Komentują m. in. Marek Hendrykowski, Antoni Libera, Andrzej Chłopecki, Piotr Marecki, Alek Tarkowski, Marta Leśniakowska, Joanna Derkaczew, Paweł Felis, Stach Szabłowski, Jadwiga Majewska, Jarosław Trybuś, Jerzy Płażewski, Beata Stasińska, Magdalena Miecznicka, Joanna Szymajda, Edwin Bendyk, Kazimierz Krzysztofek, Mirosław Filiciak;
Słownik terminów z zakresu zarządzania kulturą to przydatne narzędzie dla osób zawodowo działających w sektorze kultury. W Słowniku hasła wyjaśniają m. in. Magdalena Arczewska, Joanna Hołda, Andrzej Matlak, Anna Ochmann, Anna Skaldawska, Monika Maziarka i Izabela Skomerska. Poruszają zagadnienia z zakresu prawa organizacji imprez masowych, zamówień publicznych i partnerstwa publiczno-prywatnego, prawa autorskiego, obrotu dziełami sztuki, regulacji unijnych i ustrojowych aspektów prawa kultury oraz prawa organizacji pozarządowych;
• Menedżer w działaniu to wywiady z aktywnymi animatorami kultury. Wkrótce wywiad z Martą Wójcicką, koordynatorką Projektu Praga.

Zapraszamy do aktywnego wyrażania opinii na forum, komentowania licznych komponentów strony i głosowania w ankiecie.

Zachęcamy także do spędzenia trzech dni we wrześniu w Krakowie i udziału w debatach oraz licznych wydarzeniach kulturalnych dedykowanych Kongresowi (Rejestracja na Kongres).

Dla tych, którzy nie będą mogli uczestniczyć w debatach w Audytorium Maximum, zapewnimy transmisję on-line z każdej sesji i sympozjum w ramach Kongresu.

Liczymy, że zabrany przez Państwa głos w dyskusji na temat polityki kulturalnej, wpłynie na jej przyszły kształt.

Zespół ds. obsługi E-Kongresu