Kasia Czarnecka

Kasia Czarnecka dziennikarz,
freelance

Temat: warunek konieczny, ale (nie) wystarczający

Czy mam tu do czynienia z tą zasadą: http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629531?

Powinnam zapisać tak: warunek konieczny, ale nie wystarczający?
Michał G.

Michał G. redaktor, mistrz
polskiej ortografii
2016

Temat: warunek konieczny, ale (nie) wystarczający

Zgodnie z tą zasadą, a konkretniej - z podanymi przykładami w pkt c - pisownia rozdzielna ma uzasadnienie w dwóch przypadkach:
1) "zła, ale nie beznadziejna", "oszczędny, ale nie skąpy" - dla wykluczenia skrajności, jakiej mógłby domniemywać odbiorca ("beznadziejna", "skąpy"), uznając podaną cechę ("zła", "oszczędny") za np. eufemizm;
2) "wysoka, lecz nie szczupła" - dla wykluczenia cechy ("szczupła"), która może się nasuwać odbiorcy jako towarzysząca tej pierwszej ("wysoka").

Dyskusyjny jest zwłaszcza ten drugi przypadek - subiektywna jest ocena tego, czy dane dwie cechy na tyle często idą w parze, by zaprzeczenie tej drugiej miało (dla odbiorcy, w domniemaniu nadawcy) charakter "konfrontujący". Zarazem napiszemy raczej "dzień deszczowy, ale nie wietrzny" przede wszystkim dlatego, że nie funkcjonuje przymiotnik "niewietrzny", lecz "bezwietrzny". Ponieważ jednak możemy mieć do czynienia i z "warunkami koniecznymi wystarczającymi", i z "koniecznymi niewystarczającymi", pisałbym: "warunek konieczny, ale niewystarczający" - podobnie jak: "interesujące, ale nieładne".

Następna dyskusja:

Kasze, ale nie ryże?




Wyślij zaproszenie do