konto usunięte

Temat: Jednolity Plik Kontrolny – integracja oprogramowania i...

Informacja o usłudze

Za sprawą zmian w ustawie o ordynacji podatkowej, od 1 lipca 2016 roku, pierwsza grupa przedsiębiorstw, które podlegają polskiej ordynacji podatkowej, przy pomocy narzędzia informatycznego będzie zobowiązana do udostępnienia Jednolitego Pliku Kontrolnego odpowiednim organom podatkowym.

Jednolity Plik Kontrolny to układ wybranych ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych przesyłanych mailowo bądź na nośnikach zewnętrznych w określonym formacie i strukturze.


Celem Jednolitego pliku kontrolnego jest ułatwienie przekazywania informacji podatkowych organom kontrolującym co powinno pozwolić skróci czas kontroli, ograniczy czas wizyty organów kontrolujących w siedzibie podatnika, co oczywiście skutkować będzie zmniejszeniem uciążliwości i kosztów z tym związanych.
Jednolity Plik Kontrolny obejmuje dane podzielone według 7 struktur:

1.Księgi rachunkowe.
2.Wyciągi bankowe.
3.Magazyn.
4.Ewidencja zakupu i sprzedaży VAT.
5.Faktury VAT.
6.Podatkowa księga przychodów i rozchodów.
7.Ewidencja przychodów.

Co więcej, struktury te obejmują dane odpowiednie dla danego podatku, np. stawki podatku, numery indentyfikacyjne na potrzeby rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych w VAT, czy też kwoty przychodów na potrzeby podatków dochodowych, jak również informacje identyfikujące kontrahentów oraz dokumenty.

Dane przygotowane w JPK będą zweryfikowane pod kątem wymogów formalnych regulatora, takich jak wystąpienie duplikatów zapisów, czy też luk w danych. Zostaną uwzględnione również testy związane z ciągłością stosowania zasad rachunkowości czy prawidłowości stosowania stawek podatku od towarów i usług.

PBSG oferuje kompleksowe przygotowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego wraz ze szczegółową analizą pod kątem zgodności z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Dane z pliku JPK poddawane są przez naszych konsultantów specjalnym analizom. Wykorzystujemy się do tego specjalistyczne oprogramowania informatyczne IDEA CaseWare. Pozwala ono zweryfikować dane setek kontrahentów, ocenić poprawność księgowań, zbadać obliczenia kursowe, sprawdzić numerację faktur, porównać zaksięgowaną sprzedaż z zakupami, porównać koszty z obrotami itd.
•Usługa wsparcia przygotowania JPK w połączeniu z funkcjonalnościami oprogramowania IDEA CaseWare obejmuje serie analiz opartych na wytycznych przedstawionych przez Ministerstwo Finansów.
•Wykonanie badania i określenie planu postępowania w przypadku wystąpienia niezgodności.
•Opracowanie rozwiązań organizacyjnych ograniczających niezgodności.
•Opracowanie wspólnie z klientem mechanizmów monitorowania procesów w organizacji.
•Przeprowadzenie warsztatów dla kadry kierowniczej.

http://www.pbsg.pl/project/jednolity-plik-kontrolny-in...