Piotr
Kołodziej
Student, Wyższa
Szkoła Europejska
im. ks. J. Tischnera
w ...
Temat: Konfiguracja własnych (wewnętrznych) kodów kreskowych w...
WitamNa wstępie chciałbym zaznaczyć, że w temacie kodów kreskowych, kodowania i czytników jestem totalnie zielony, dlatego prosiłbym o pomocy (wydaje mi się) w podstawowej kwestii.
Otóż pracuję w małej rodzinnej firmie produkującej oraz sprzedającej we własnych salonach koszule męskie oraz dodatki (krawaty, spinki, paski etc.). Przez lata dostawy oraz kontrola stanu sklepów odbywała się bez kodów, jednak zwiększenie ilości punktów sprzedaży zmotywowała nas do wprowadzenia zmian.
Otóż chcielibyśmy wprowadzić wewnętrzne kody, które pomogą nam w kontroli dostaw oraz stanu sklepów i magazynu.
Chcielibyśmy, żeby kod zawierał informacje (w przypadku koszul) o rozmiarze koszuli, jej fasonie oraz symbolu tkaniny.
System, który wymyśliliśmy wygląda następująco:
11 cyfr dla koszul, w tym
pierwsze cztery to rozmiar (np. 4076 - koszula o rozmiarze 40 kołnierz, 176 cm wzrost)
piąta cyfra to rodzaj rękawa ( np. 0 to krótki rękaw, 1 - długi, 2 - koszula na spinkę)
szósta to fason koszuli (0-prosta, 1 - taliowana, 2 - fason sportowy)
siódma to ewentualne dodatki (inny kołnierz, inna plisa etc, w oznaczeniu 0-9)
cyfry od ósmej do jedenastej wzór tkaniny (np 7073 lub 0023 etc.).
Kod taki jest dla nas czytelny i zrozumiały z etykiety ale oczywiście przede wszystkim chcielibyśmy, żeby był czytelny dla czytnika oraz przetwarzany na dane informacje (np. koszula z krótkim rękawem taliowana rozmiar 40/176 wzór tkaniny 7073).
Kiedy wygenerowałem i wydrukowałem kilka takich kodów okazało się, że czytnik nie czyta powtarzających się cyfr (np wydrukowany kod o symbolu 447611110001 skanowany jest przez czytnik i przenoszony na ekran jako 476101).
Tutaj pojawia się moje pytanie - gdzie może leżeć błąd, z powodu którego czytnik nie skanuje wszystkich cyfr? a w następnej kolejności jakiego oprogramowania użyć, aby liczby zmieniały się na ekranie (w programie magazynowym) na treść słono - liczbową (jak na powyższym przykładzie np. koszula z krótkim rękawem taliowana rozmiar 40/176 wzór tkaniny 7073).
W ostateczności, czy system, jaki obraliśmy jest w ogóle wykonalny bez zamawiania oprogramowania za kilka - kilkanaście tysięcy złotych (jak na wstępie wspomniałem mała firma, więc i na reformy mały budżet).
W gwoli ścisłości chciałbym zaznaczyć, że kody mają być wykorzystywane tylko w naszych sklepach i w zupełności wystarczy, jeżeli będą obsługiwane tylko przez nasze komputery z konkretnym oprogramowaniem.
Będę niezmiernie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.
Pozdrawiam!