Temat: Przyklady map...
Trafiłeś na grupę, która jest totalnie martwa, cały ruch jest na grupie gisowej ;-)
Co do map - trudno oceniać mapy mając jedynie jch mały obraz przed oczami. Jak dla mnie wyglądają spoko - przyjemnie dobrane kolory i uporządkowana kompozycja chociaż, skoro szukasz i konstruktywnej krytyki, to kilka uwag, które przyszły mi do głowy:
- na mapie hypso kolorystyka 'globu / kulki' lokalizacyjnej odbiega od palety hipso. naturalnie może pokazywać inną treść, ale na screenshotach trudno to ocenić,
- szare tło mapy bez treści tematycznej wygląda jakość tak smutno i brudno. zazwyczaj zdjęcie nieco szarego tła z cieniowania i dodanie tam np. bladokremowego żółtego (tak z 10% Y) pomaga i stanowi fajniejsze tło dla mapy
- legenda kartogramu (ta rudawa) mogłaby, żeby nie powiedzieć powinna, chociaż w metodyce kartograficznej wykładanej w polsce się na to kładzie nacisk, odzwierciedlać rozpietości przedziałów. inna sprawa, że kartogram z 10 przedziałami jest już na granicy czytelności i raczej niemożliwe jest właściwe porównanie sąsiadujących powierzchni, jeżeli mają zbliżone wartości.
- na mapie z kartodiagramami pawie oczka z opisem wielkości przedziałów - nie żeby była to forma nie stosowana, ale zdecydowanie lepiej według mnie (a i w sumie poprawniej metodycznie) jest zrobić legendę kartodiagramu na osi wartości tak, żeby można ją było wykorzystać, do odczytania wielkości diagramu, gdy jest to potrzebne.
- na tej samej mapie wyjaśnienie kolorów diagramu mogłoby pokazać uśrednione wartości dla kontytnentu. Ponownie, nie jest to nie poprawne, ale czasem 'oszukuje' czytelnika sugerując, że taki rówomierny rozkład jest właściwy / pożądany, etc.
- ta sama mapa - nie specjalnie widać, do jakiego obszaru w przestrzeni odnoszą się diagramy tam, gdzie jest ich dużo. Czasami warto położyć na nie bardzo delikatną warstwę adm.
Jeszcze jedno ogólne spostrzeżenie - miejscami leggendy są puste. Naturalnie nie zawsze da się je wypełnić treścią opisującą symbolikę mapy, gdy jest jej mało, ale w takich wypadkach pomaga dodanie wykresów, diagramów, schematów, etc. Czegoś, co zapełniło by te białe plamy.
Wrzuć sobie te przykłady na cartotalk. Na pewno dostaniesz sporo fajnych uwag i sugestii, jak je doszlifować. I może wtedy nawet za 5 lat będziesz zadowolony ze swoich starych map. Bo rozwój rozwojem, ale dobrze opracowana mapa się uchowa na przekór czasowi. dla wątpiących proponuję np. atlasy timesa z początku wieku, a wtedy jeszcze je wszystki rysowano ręcznie ;-)