konto usunięte

Temat: Programowanie - kariera od zera

Witam. Jest to mój pierwszy post więc z góry przepraszam jeśli nie trafiłem z grupą ale mam wielką nadzieję, że znajdą się tutaj ludzie, którzy doradzą mi w pewnej sprawie a mianowicie...

W stronę programowania ciągnęło mnie już od gimnazjum. Potem liceum o profilu mat-inf, no i studia. Papiery złożyłem na informatykę oraz na zarządzanie i inżynierie produkcji. Chyba z przerażenia trudnością tych pierwszych studiów wybrałem ZiIP. Ale coraz bardziej sumienie daje mi w kość, że źle postąpiłem. Teraz obecnych studiów już nie rzucę (jeszcze 2 semestry i będę bronił tytuł inżyniera) a chciałbym się "przebranżowić". Czy jeśli zostałbym programistą samoukiem to jestem stracony w oczach pracodawców? Czy może zrobić jakieś dodatkowe zaoczne studia informatyczne? Czy moje 22 lata to już za późno na naukę programowania?

konto usunięte

Temat: Programowanie - kariera od zera

Czy moje 22 lata to już za późno na naukę programowania?
jeśli znasz język angielski i masz stały dostęp do internetu to nie.
możesz od Pythona zacząć dla uproszczenia (taki super łatwy język).

konto usunięte

Temat: Programowanie - kariera od zera

Język angielski mam w miarę opanowany, dostęp do internetu praktycznie wszędzie. Podstawy C++, Javy, Pascala jakieś mam także także ogólnie nie jest mi to bardzo obcy temat. Pytanie tylko czy z moją dotychczasową karierą będę w stanie zarabiać w tym rzemiośle...

konto usunięte

Temat: Programowanie - kariera od zera

źle postąpiłem. (...) (jeszcze 2 semestry i będę bronił tytuł inżyniera)
przykro mi z tego powodu.
Pytanie tylko czy z moją dotychczasową karierą
ale o jakiej karierze mówisz, jeśli na razie tylko studiujesz? ;) Okej, studia to nauka, to rozwijanie horyzontów, ale jeszcze nie kariera... Na razie masz czystą kartę kariery i możesz ją zapełnić czym chcesz.
będę w stanie zarabiać w tym rzemiośle...
jest kilka różnych sposobów na zarabianie na programowaniu:
- praca na etacie
- freelance (pracujesz jako wolny strzelec i robisz konkretne zlecenia dla klientów)
- sprzedaż gotowych aplikacji (np. apki na smartfony)
- zrobienie serwisu internetowego i zarabianie na nim jakkolwiek (reklamy, konta premium, whatever)
- etc.

jeśli chodzi o barierę "nie mam wyższego wykształcenia informatycznego" to może to być problemem tylko przy pracy na etacie i to też nie zawsze, zależy od pracodawcy. Pozostałe możliwości masz 100% otwarte.
Czy moje 22 lata to już za późno na naukę programowania?
nie tylko o programowanie się rozchodzi.

Żeby znaleźć pracę na etacie powinieneś ćwiczyć sztukę prezencji, psychologię społeczną(w tym mowę ciała) etc.

Przy pracy freelance z kolei trzeba ogarniać marketing partyzancki, public relations, i ćwiczyć copywriting (bo trzeba dużo maili czasem wymieniać).

Do sprzedaży gotowych aplikacji trzeba znać branżę - czyli żeby sprzedać apki na telefony - przydałoby się znać branżę mobilną oraz target(w sensie użytkowników tych telefonów) , żeby zrobić fachowy program powiedzmy do analiz geologicznych czy statystycznych - przydałoby się znać tę geologię czy statystykę etc.

Do zarabiania na serwisie internetowym potrzeba z kolei albo przypadku (przykład: Facebook), albo dużego nakładu kapitału. Ewentualnie sprytu i talentu, jeśli np. dostrzeżesz jakąś niezaspokojoną potrzebę konsumencką i odkryjesz sposób jak można na tym zarobić.

Więc w sumie to całe mityczne "programowanie" to może co najwyżej 20-50% zarabiania na programowaniu ;) reszta to marketing, psychologia, wiedza o rynku, public relations etc. No i networking, zdobywanie kontaktów biznesowych. To też w sumie jest ważne.Łukasz Lityński edytował(a) ten post dnia 09.02.13 o godzinie 12:45



Wyślij zaproszenie do