Temat: Informatyka + coś?
Podstawowym zagadnieniem, nad którym należałoby się zastanowić, to jest preferowany rodzaj pracy w przyszłości.
Są infomatycy uwielbiający technologię, programowanie, rozwiązywanie problemów technicznych, technologicznych, schodzenie na jak najgłębszy poziom techniczny.
Są także informatycy, którzy owszem, zaczynają od technologii, ale idą w kierunku zarządzania projektami, consultingu biznesowo-technicznego, procesów IT.
Powyższe są dwoma podstawowymi kierunkami potencjalnego rozwoju. Od razu komentując poziomy zarobków... w obu tych kierunkach mogą być porównywalne, trzeba być tylko dobrym specjalistą w swoim fachu.
Należało by się zastanowić, co się bardziej preferuje - specjalizację techniczną, czy specjalizację - nazwijmy to biznesow0-techniczną. Wszystko zależy od osobistych preferencji, predyspozycji. Najlepiej jest robić to, co się lubi :)
Jeżeli wybór padł na specjalizację techniczną, to warto pomyśleć bardziej o konkretnych szkoleniach technicznych, niż o studiach właściwych. Z własnego doświadczenia wiem, że studia w znakomitej większość pokazują technologię sprzed kilku-kilkunastu lat i mało rozwijają technicznie. Poza tym, dużo własnej pracy - Internet oknem na świat, 99,9% nojnowszej wiedzy techniczej można znaleźc w internecie. Do tego warto dołożyć podstawową wiedzę z zakresu Project Management i odrobinę z zakresu IT Service Management - znajomość nomenklatury jest wysoce pożądana.
Jeżeli wybór padł na kierunek biznesowo-techniczny, to tu jest lepiej ze studiami. Warto pomyśleć o zarządzaniu projektami na jakimś głębokim poziomie. Warto ćwiczyć umiejętności miękkie, asertywność, umiejętność utrzymywania kontaktów z ludźmi, socjotechnikę, techniki motywacji i zarządzania zespołem. Należałoby też pomyśleć nad zdobywaniem, lub utrzymywaniem na bieżąco przynajmniej odrobiny wiedzy technicznej, ale tego raczej nie da się załatwić studiami.
Niezależnie od wybranego rozwoju, warto pomyśleć o nauce języka angielskiego na wysokim poziomie. Owszem można także uczyć się francuskiego, hiszpańskiego, etc, ale językiem informatyków jest angielski i inne jezyki są zbędne o ile nie planuje się wyjazdu i pracy w kraju o konkretnym języku obcym.
Dlaczego właśnie w powyższy sposób warto przemyśleć zagadnienie? Specjalista od wszystkiego, to specjalista od niczego. Nie można wykształcić się we wszyskim, warto od razu wybrać ścieżkę i konsekwentnie ją iść, zdobywająć ściśle ukierunkowane kompetencje. Czasem warto czegoś się hobbystycznie pouczyć, ale jeżeli ktoś jest ukierunkowany na karierę i rozwój, to zbędne rzeczy, zabierające czas i niewiele rozwijające, lub rozwijające w kierunkach niezwiązanych z wybraną specjalizacją, są zbędne. Znam trochę osób, które studiowały informatykę i jeszcze jakieś dodatkowe kierunki, w większości nie są ani dobrymi informatykami, ani dobrymi specjalistami w tej drugiej dziedzinie. Informatyka jest zaborcza, jeżeli chce się być dobrym, należy poświęcić się jej niemal całkowicie.
Najważniejsze chyba... żadne studia się nie przydadzą, jeżeli nie ma doświadczenia w pracy. Polecam zacząć pracę jak najwcześniej, studenci informatyki są uprzywilejowani, mogą z powodzeniem zaczynać bardzo wcześnie pracować, dorywczo i równolegle ze studiami. Warto też szukać różnych praktyk, w różnych działach, firmach, o różnej specyfice. Mocno otwierają się wtedy oczy na nowe możliwości realizowania siebie.
Pozdrowienia! :)