Kamil Olszewski

Kamil Olszewski Kierownik działu
IT/ERP, Teleskop Sp.
z o.o.

Temat: Nowy oddział firmy w innej lokalizacji - dostęp do danych

Witam

Mam pytanie dotyczące połączenie nowego oddziału firmy do istniejącej.
W centrali firmy jest główna serwerownia natomiast w nowej lokalizacji (około 100 km odległości) będzie postawiony kontroler RDOC.
Mam natomiast pytanie o dostęp do danych (pliki xls, dwg, pdf itp.). W jaki sposób najlepiej zorganizować takie połączenie? Użytkownicy w obu lokalizacjach muszą mieć możliwość zapisu tych plików ale tak żeby ich nie dublować.
Będę wdzięczny za pomoc.
Jarosław Postawa

Jarosław Postawa Właściciel,
Dorvin.Net

Temat: Nowy oddział firmy w innej lokalizacji - dostęp do danych

Co to jest RDOC? Chodzi o microsoftowy kontroler domeny RO czy coś innego?

Do łączenia oddziałów firmy wykorzystuje się łącza dzierżawione (najdroższa, ale najlepsza opcja), różne rodzaje sieci współdzielonej (obecnie głównie MPLS) albo Internet. W tym ostatnim przypadku zestawia się tunel VPN. To prosta sprawa.

Trochę bardziej skomplikowana będzie wymiana plików. Jeśli nie mają być dublowane, to odpadają wszelkiego rodzaju mechanizmy synchronizacji. Przy utrzymaniu tego założenia można przyjąć że albo pliki są w lokalizacji głównej albo każda lokalizacja ma swoje miejsce na przechowywanie danych i użytkownicy z obu oddziałów mogą korzystać z obu archiwów. Przechowywanie danych w lokalizacji głównej ułatwia zarządzanie i backupy, ale wymaga większych przepustowości łącz. Przechowywanie danych lokalnie oczywiście utrudnia backupy. W zależności od stopnia poufności plików można też pomyśleć o przechowywaniu ich w chmurze. Dobór odpowiedniego rozwiązania w tym wypadku zależy od sposobu użycia danych - czy są one wykorzystywane głównie w miejscu wytworzenia, czy swobodnie przekazywane pomiędzy lokalizacjami.
Kamil Olszewski

Kamil Olszewski Kierownik działu
IT/ERP, Teleskop Sp.
z o.o.

Temat: Nowy oddział firmy w innej lokalizacji - dostęp do danych

RDOC czyli kontroler domeny tylko do odczytu.
Połączenie między dwoma oddziałami poprzez tunel VPN.
I to jest sprawa prosta.

Pozostaje temat wymiany plików. Niektóre pliki są poufne niektóre trochę mniej. Generalnie chodzi o to żeby był szybki dostęp do danych i oczywiście odpowiednio zabezpieczony. Część danych jest używana w miejscu wytworzenia a część nie - nie ma na to reguły - generalnie np. jeden dział w lokalizacji głównej ma jakieś pliki i ten sam dział w lokalizacji dodatkowej korzysta z tych samych danych i na odwrót.

Zastanawiam się nad rozwiązaniem w którym w lokalizacji głównej zostanie postawiona macierz dyskowa i na niej będą wszystkie pliki. Pytanie czy postawienie drugiej takiej samej macierzy w nowej lokalizacji i replikowanie ich rozwiąże problem?
Jarosław Postawa

Jarosław Postawa Właściciel,
Dorvin.Net

Temat: Nowy oddział firmy w innej lokalizacji - dostęp do danych

W takim razie to RODC nie RDOC, ale to tak na marginesie.

Na podstawie przekazanych informacji wydaje mi się, że w tym przypadku sensowniejsze będzie zainwestowanie w lepsze łącze pomiędzy lokalizacjami. Postawienie drugiej macierzy i replikacja miałyby sens, gdyby chodziło o disaster recovery i konieczność utrzymania ciągłości pracy. Jeśli to zwykłe dokumenty, to macierz będzie za droga w stosunku do uzyskanych korzyści, a skoro dokumenty są tajemnicą firmy, to dochodzi jeszcze kwestia zakupu zabezpieczeń.

Następna dyskusja:

Nowy magazyn IT




Wyślij zaproszenie do