Aleksander Olszewski

Aleksander Olszewski Kierownik Projektów
IT, PRINCE2
Practitioner

Temat: Wstęp

Określenie "Inżynieria oprogramowania" pojawiło się po raz pierwszy pod koniec lat 60. XX wieku na jednej z konferencji NATO. Miała być odpowiedzią na panujący wówczas kryzys oprogramowania. Jej celem miało być wytworzenie systematycznego, zdyscyplinowanego i mierzalnego podejścia do rozwoju oprogramowania. Z jednej strony inżynieria oprogramowania miała być odpowiednikiem pozostałych dyscyplin inżynieryjnych, takich jak inżynieria lądowa, lotnicza, morska itp. Z drugiej zaś strony programowanie jest z natury „inną materią”, którą o wiele ciężej opisać.

Tak czy inaczej z jednej strony nadal próbujemy doprowadzić wytwarzanie oprogramowania do mierzalnego, powtarzalnego i przewidywalnego procesu, z drugiej strony usilnie próbujemy zaprzeczyć dorobku już dziesięcioleci tych prac i badań. Mniej więcej co dekadę wróży się rychły koniec technologii z poprzedniej dekady. Czy tak naprawdę wiele się zmienia? Z jednej strony często można usłyszeć stwierdzenia: „to tylko teoria, w rzeczywistości to nie sprawdzi się”. Z drugiej strony podręcznikowe błędy doprowadzają do podręcznikowych skutków o podręcznikowej skali.

Od ładnych dwudziestu lat większość nowych rzeczy w IT są tak naprawdę odgrzewanymi kotletami. Nie wszystko co jest stare jest niedobre --- ewolucja sprawdza się w przyrodzie, sprawdza się również w informatyce. Natomiast z pewnością niedobrą rzeczą jest ignorancja. Łatwo jest rzucić hasło: „jest to nowa innowacyjna technologia o niezbadanym podłożu”. Dalej się okazuje, że już to ktoś robił, problem kogoś przerósł. A teraz lecimy w tym samym kierunku z opaską na oczach wykrzykując te same hasła i popełniając te same błędy.

Tak więc na początek: czy model konceptualny może opisać system czy nie? Czy warto tworzyć bardzo ogólny widok architektoniczny, skoro programista raczej go i tak nie dostanie? Skoro blueprinty sprawdzają się w budownictwie, lotnictwie itp. czy na pewno nie sprawdzą się w informatyce? Czy na podstawie tego rysunku ktoś podejmie się zbudowanie „mechanicznego mózgu”?

Obrazek
Aleksander Olszewski edytował(a) ten post dnia 11.08.11 o godzinie 20:55